Reklama

W tym artykule:

  1. Czy miłość do dwóch osób jednocześnie jest w ogóle możliwa?
  2. Co zrobić, gdy zakochasz się w dwóch osobach w tym samym czasie? Ponownie oceń swój związek
  3. Co zrobić, gdy zakochasz się w dwóch osobach w tym samym czasie? Rozważ wejście w związek poliamoryczny
  4. Związek monogamiczny – czym jest?
Reklama

Z pewnością pojawiła się kiedyś w twojej głowie myśl – czy można zakochać się w dwóch osobach? Czas wyjaśnić to raz na zawsze, bo możemy przez to czuć, że nie wiemy, co się z nami dzieje. A my jesteśmy tu, aby ci pomóc. Trójkąty miłosne nie są nam obce. Niezależnie od tego, czy chodzi o filmy, czy książki, a nawet sytuacje w naszym życiu – one po prostu są obecne. Co więcej, może jesteś już zaznajomiona/y z okazywaniem uczuć dwóm różnym osobom? Ale czy to naprawdę może mieć miejsce?

Czy miłość do dwóch osób jednocześnie jest w ogóle możliwa?

Według Pedro Horvara, argentyńskiego psychiatry i psychoanalityka, można kochać dwie osoby jednocześnie, ale trudno jest to ciągnąć przez długi czas.

Jeśli ktoś się zakochuje, może stwierdzić, że ta osoba nie spełnia jego wszystkich oczekiwań, dlatego może też coś poczuć do kogoś innego – tłumaczy ekspert.

fot. Hulton Archive / Getty images

Jeśli już tak się stanie, masz do wyboru dwa działania, które rozwiniemy poniżej. Możesz ponownie ocenić swój związek lub wejść w związek poliamoryczny.

Wszystko, co chcesz wiedzieć o niemonogamii

Ile związków poliamorycznych może być w Polsce, jak tworzące je osoby funkcjonują w kraju, w którym tak trudno na głos powiedzieć, kim naprawdę się jest? O poliamorii i innych formach niemonogamicznych związków mówi się mało. Dlatego dziennikarka Patrycja Ceglińska postanowiła stworzyć ebook z reportażami o różnych formach relacji niemonogamicznych. Rozmawiała też z seksuolożką Agnieszką Szeżyńską - mamy dla was fragment tego wywiadu.
Wszystko, co chcesz wiedzieć o niemonogamii
fot. Adobe Stock

Co zrobić, gdy zakochasz się w dwóch osobach w tym samym czasie? Ponownie oceń swój związek

Jeśli chcesz być w związku monogamicznym ze swoim parterem lub partnerką, ale nie do końca wiesz, czy to coś dla ciebie, najlepszym sposobem będzie sporządzenie klasycznej listy za i przeciw. Może się to wydawać nieco brutalne, ale musisz zastanowić się, kto „wygrywa” w tym zestawieniu – osoba, z którą aktualnie jesteś czy nowa osoba, w której pokładasz swoje uczucia. Wtedy poznasz odpowiedź.

12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć. Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, możesz zacząć się martwić

Według Jeffa Guenthera terapeuty od lat zajmującego się doradzaniem parom, po 6 miesiącach należy znać odpowiedzi na te pytania. Oto 12 rzeczy, które powinniście wiedzieć o swojej drugiej połówce.
12 rzeczy, które powinnaś o nim/niej wiedzieć
instagram.com/emitaz

Wiemy, że często dajemy ponieść się nowości, lubimy czuć adrenalinę i tę ekscytację związaną z kimś nowym, ale to jednak prawdziwa miłość ostatecznie (najczęściej) wygrywa. Pomyśl, z kim widzisz się za 30 lat. W końcu uczucia mają to do siebie, że nie ma na nie żadnego logicznego czy też matematycznego rozwiązania. Wybierz najlepiej nie tylko dla drugiej osoby, ale przede wszystkim dla siebie.

Co zrobić, gdy zakochasz się w dwóch osobach w tym samym czasie? Rozważ wejście w związek poliamoryczny

Poliamoria zaczyna się wtedy, gdy ty i twój partner lub partnerka (to bardzo ważne!) czujecie, że chcecie rozpocząć związek z inną osobą lub więcej niż jedną osobą. Ten typ związków popularny był w latach 90. Opiera się na nawiązywaniu stabilnych relacji (jednej pierwotnej i jednej drugorzędnej) z więcej niż jedną osobą – może być ich nawet kilka. Ważna jest tylko komunikacja. Celem takiego związku jest uzyskanie „całego pakietu”. Dzięki temu możesz być usatysfakcjonowana/y zarówno emocjonalnie, jak i seksualnie.

Związek poligamiczny: na czym polega i czy jest legalny w Polsce? Czym się różni od poliamorii?

Czym jest poligamia i w jakich krajach jest legalna? O co chodzi w poliandrii, a o co w poligynii? Czy da się stworzyć szczęśliwy związek poligamiczny? Czytaj dalej.
Związek poligamiczny
fot. materiały dystrybutora

W tej, jak i każdej innej relacji trzeba pamiętać o rozmowie, dyskusji i umowach, tak, aby związek był po prostu udany i każda ze stron się na niego zgadzała. Należy podkreślić, że jest to taka forma relacji, którą każda ze stron musi przemyśleć i być skłonna do pracy, skończyć po tej samej stronie.

Jak poznać, że jest się zakochanym? Oto 17 sygnałów, potwierdzonych przez ekspertki, że twoje uczucia to coś więcej niż przyjaźń i zauroczenie

Chyba każda i każdy z nas zna to uczucie, gdy nie wiemy – czy to tylko crush, czy to już miłość? Spytałyśmy ekspertki o to, kiedy można mówić już o zakochaniu. Przedstawiamy 17 znaków, które świadczą o tym, że twoje uczucia to coś więcej niż tylko zauroczenie.

Związek monogamiczny – czym jest?

Monogamia to styl życia, który od lat jest najpopularniejszym sposobem na budowanie relacji romantycznych. Jeśli jednak czujesz, że spełnienie możesz osiągnąć z więcej niż jednym partnerem lub partnerką (o ile komunikujesz swoje potrzeby), może być to możliwe.

Cóż, mówią, że na wojnie i w miłości wszystko jest dozwolone, więc w związkach to ty ustalasz zasady.

Związek monogamiczny: co to jest, jakie ma rodzaje i typy, czyli wszystko o monogamii

Monogamia nie jest dla nas niczym nowym. Związek pomiędzy dwoma osobami jest najczęściej wybieraną formą relacji w naszym kraju. Dodatkowo jest to jedyna zgodna z prawem opcja w kwestii zalegalizowania związku: w Polsce ślub mogą wziąć tylko dwie osoby naraz. Czy tak było od zawsze? Jaka jest historia monogamii i czym różni się od poligamii? Na czym polega związek monogamiczny i czy jest on jedynym sposobem na stworzenie szczęśliwej relacji z partnerem? Podpowiadamy.
Netflix
fot. Netflix Media Center
Reklama

Ten artykuł ukazał się pierwotnie na Glamour Mexico.

Reklama
Reklama
Reklama