Reklama

W tym artykule:

  1. Emocje a życiowe decyzje
  2. Czy miłość to uczucie?
Reklama

Miłość ma różne etapy i warto o tym pamiętać, zanim zaczniemy panikować, ale i nadmiernie się ekscytować. Moment, kiedy chcemy wyznać komuś miłość na ogół oznacza etap silnego zakochania, kiedy to nasze odczucia nie są do końca obiektywne. Dostrzegamy wyjątkowość danej osoby i nasze silne uczucia wobec niej, jednak jest to w dużej mierze motywowane silnym koktajlem hormonalnym, który zalewa nasze mózgi. Działają jak narkotyk, dlatego czujemy się niemal euforycznie i widzimy jedynie zalety partnera, a także doszukujemy się podobieństwa. Wtedy wydaje się, że jesteśmy jako para wprost idealnie dopasowani. Zakochanie ma naprawdę słodki smak, jednak to nie jest jeszcze miłość. Jak zatem wygląda miłość? I czy miłość to uczucie?

Znaki, że nie czujecie do siebie tego, co kiedyś. Po tym poznasz, że wasza relacja dobiega końca

Czujesz, że w twoim związku dzieje się coś niedobrego? Uczucie powoli wygasa, a wasza relacja przestaje istnieć? Przedstawiamy znaki, które świadczą o tym, że nie czujecie już do siebie tego, co kiedyś. Nie lekceważ ich.
Znaki, że nie czujecie już do siebie tego, co kiedyś
fot. NETFLIX

Emocje a życiowe decyzje

Emocje mają to do siebie, że są bardzo zmienne. Przychodzą i odchodzą, czasami są zupełnie irracjonalne i nie mają pokrycia w rzeczywistości. Popychają nas w kierunku nieprzemyślanych działań i pochopnych ocen, a przy tym pozwalają na odczuwanie radości i przyjemność. Uczucia to cały wachlarz emocji, pozytywnych i negatywnych, bardzo zmiennych. Mówi się, żeby nie podejmować decyzji w emocjach, ponieważ w takiej sytuacji trudno o rozsądek. Decydowanie o ważnych sprawach w takich momentach jest wysoce ryzykowne i może być brzemienne w skutkach. Czy w takiej sytuacji można powiedzieć, że miłość to uczucie? Znany amerykański psychiatra uważa, że miłość to coś znacznie więcej niż uczucia i to jest właśnie jej największa przewaga.

Mówi się, że cementują związek, a tak naprawdę wcale nie są ważne. Mężczyźni obalają często powielany mit

Powszechnie uważa się, że różnego rodzaju podobieństwa mogą znacząco ułatwić funkcjonowanie w związku i zbliżyć do siebie ludzi, dlatego też często potencjalnego partnera szukamy poprzez pryzmat wspólnych zainteresowań. Wydaje się, że to przepis na sukces, ale wielu mężczyzn wcale tak nie uważa.
fot. Getty Images/ Solskin
fot. Getty Images/ Solskin

Czy miłość to uczucie?

Skoro miłość to nie uczucie, to czym w takim razie jest? Morgan Scott Peck, amerykański psychiatra i neurolog, zafascynowany również teologią i filozofią, poświęcił wiele czasu na znalezienie odpowiedzi na to trudne pytanie, czego owocem jest książka „Droga rzadziej przemierzana”. Zasłynął jako twórca nowej psychologii miłości, która zachwyciła wiele osób na całym świecie. Jest to zupełnie nowe podejście, niejako negujące emocjonalne podejście do miłości. W swojej książce podaje taką definicję miłości:

Miłość to decyzja, akt woli, działanie. Naprawdę kocha ten, kto podjął zobowiązanie, że będzie kochał niezależnie od obecności poczucia miłości. Jeśli to uczucie przetrwa, to tym lepiej, a jeśli nie przetrwa, to mimo wszystko zaangażowanie, wola miłości, nie zaniknie.

Nie oznacza to jednak trwanie w związku na siłę, pomimo zachowań toksycznych. Decyzja i akt woli muszą być połączone z pracą nad związkiem. Dbaniem o jego rozwój i zadowolenie obu stron. To nieustanne działanie na rzecz dobra związku, dlatego też można powiedzieć, że miłość to nasza decyzja o kochaniu kogoś, wsparta aktywnym zaangażowaniem. Jeśli zobaczysz, że to przynosi efekty w postaci pozytywnych zmian, docieraniu się, zdrowych kompromisach, to znaczy, że jesteś w związku z miłości. Jeśli odczujesz spokój, stabilność, optymizm i bezpieczeństwo, to znaczy, że doświadczasz miłości w pełnej krasie.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama