Czego może nauczyć doświadczenie zdrady? Choć przynosi cierpienie, to daje też pewną lekcję
To jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń w życiu. U wielu osób kończy się bólem tak silnym, jak po śmierci ukochanej osoby. Jak żyć po zdradzie? Mimo cierpienia i pesymizmu można z tego wyciągnąć kilka lekcji.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
Zdrada to na ogół duże zaskoczenie. Wierzymy, że znamy partnera na tyle dobrze, że nie jest on do tego zdolny, nawet jeśli w związku nie dzieje się najlepiej. Poczucie krzywdy, upokorzenie, zniszczenie zaufania to tylko niektóre z zalewających osobę zdradzoną emocji. Pokłosiem tego może być depresja, nerwica, stany lękowe czy zaburzenia odżywiania. Dla wielu osób zdrada jest doświadczeniem wyniszczającym, po którym długo nie mogą dojść do siebie. Jak żyć po zdradzie? Trudno doszukiwać się w niej jakichś pozytywnych stron, ale mimo tego może to być też okazja do rozwoju.
Znaki, że nie kochasz już swojego partnera, ale nie masz odwagi zakończyć tego związku. Zrób to jak najszybciej, bo będzie tylko gorzej
Jeśli czujesz, że twój związek się psuje, ponieważ odkochujesz się w swoim partnerze, powinnaś jak najszybciej zakończyć tę relację. Nawet jeśli jest to bolesne (dla obu stron). Przedstawiamy 5 znaków, że nie kochasz już swojego partnera, ale boisz się coś z tym zrobić.Dlaczego ludzie zdradzają?
Istnieje mnóstwo przyczyn, wśród których prym wiedzie poczucie niespełnienia w związku. W codziennej rutynie łatwo zapomnieć o tym, że miłość nie jest nam dana raz na zawsze i nie trwa bez żadnych starań. O związek trzeba dbać regularnie, a chyba największym problemem jest brak uważności. Przestajemy być ciekawi drugiej osoby, ponieważ zakładamy, że wiemy o niej już wszystko. Nie słuchamy zbyt wnikliwie, wspólny czas jest mało jakościowy, a bliskich rozmów coraz mniej. Szczególną próbą dla związku jest pojawienie się dziecka. Wchodząc w rolę rodziców, para może zapomnieć o sobie, jako partnerach. A to bardzo ważne, ponieważ pamiętajmy, że dzieci dorastają i stają się niezależne. Zdrada może pojawić się wtedy, kiedy o sobie zapominamy, a zrozumienia szukamy poza związkiem, choć nie jest to żadne usprawiedliwienie. Do zdrady może przyczynić się również jeden bardzo specyficzny aspekt. Psycholodzy podkreślają, że w zauroczeniu często nie chodzi o tę drugą nową osobę, a to jak sami czujemy się takiej relacji. Stajemy się we własnych oczach atrakcyjniejsi, co jest bardzo kuszącym stanem. Jeśli jesteśmy z kimś wiele lat, to jest nieco trudniej o dreszczyk emocji, który łatwo pojawia się w nowej sytuacji. To tylko dwie z możliwych przyczyn, lista jest dłuższa, Nic nie usprawiedliwia zdrady, kłamstw czy brak lojalności. Jak zatem żyć po zdradzie i czy może ona przynieść jakieś korzyści?
Kobiety ich nie lubią, ale godzą się na nie w związkach. To konieczne, by relacja przetrwała. Jest jednak pewien wyjątek
Mówi się, że bez nich relacja nie ma szans na powodzenie. Są jak test miłości, ale i dojrzałości, bowiem pokazują, że jesteśmy w stanie zrobić wiele dla drugiej osoby. Kompromisy w związku są ważne, ale specjaliści podkreślają, że nie zawsze jednak są zdrowe. Dlaczego?Jak żyć po zdradzie?
Pewnie wiele osób z miejsca pomyśli, że największą korzyścią zdrady jest pozbycie się nielojalnego człowieka z życia, ale może to też być ważna lekcja życiowa. Przede wszystkim takie doświadczenie może pomóc w lepszym rozumieniu siebie. Pewna introspekcja zmusza do refleksji nad swoimi wartościami, granicami i tym, czego naprawdę oczekujemy od relacji międzyludzkich.
John Amodeo, psychoterapeuta z ponad 40-letnim doświadczeniem w artykule dla Psychology Today zauważa, że:
Ważne jest, aby rozważyć, czy mogliśmy w jakikolwiek sposób przyczynić się do klimatu, w którym zdrada była możliwa. Może to obejmować niesłuchanie partnera lub minimalizowanie jego uczuć. Jednakże nie powinno się obwiniać siebie za te niedoskonałości, ale raczej traktować je jako część procesu uczenia się.
Po zdradzie możemy też na nowo odkryć siebie jako singla. A to bardzo wzmacniające doświadczenie, jeśli do tej pory nie wyobrażaliśmy sobie życia bez kogoś. Samodzielność, niezależność, posiadanie swojego świata są budujące. Zdrada uczy nas też, jak ważne są zaufanie i otwarta komunikacja w każdej relacji. Może to prowadzić do bardziej świadomego budowania przyszłych relacji, gdzie te elementy są fundamentem.