Co warto wiedzieć o potrzebach emocjonalnych swojego partnera? Ta wiedza jest ważniejsza niż ci się wydaje
Wiedza na temat potrzeb emocjonalnych drugiej osoby jest niezbędna w związku. Dzięki niej można budować zdrową, harmonijną relację pełną czułości. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć na ten temat. To ważniejsze niż może ci się zdawać.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
Empatia i dojrzałość emocjonalna to kluczowe cechy, które powinnaś mieć, jeśli jesteś w związku. Bez nich trudno o zdrową relację. Łączy się z tym rozumienie potrzeb emocjonalnych partnera. Warto wiedzieć, czego on potrzebuje i oczekuje. Wtedy łatwiej o to zadbać, sprawić, że będzie się czuł lepiej. Oczywiście wiedza na temat potrzeb emocjonalnych powinna być obustronna. Tylko wtedy uda się stworzyć piękny związek pełen harmonii. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć.
Przestrzeń osobista
Potrzeba przestrzeni tyczy się głównie mężczyzn, ale nie tylko. Dlaczego? Ponieważ to właśnie oni potrzebują jej najbardziej. Kobiety nie odczuwają tej potrzeby aż tak bardzo. Warto więc pamiętać o tym, żeby dać swojemu partnerowi trochę przestrzeni, czasu dla siebie. Zobaczysz, że poprawi to wasze relacje w związku.
Docenianie
Każdy pragnie być docenianym. Nie można o tym zapominać. Chwal swojego partnera, ciesz się z jego osiągnięć, komplementuj go, ale nie tylko. Głównie chodzi o to, aby wyrazić wdzięczność za drugą osobę, pokazać jej, że cieszysz się, że ją masz. To zdecydowanie poprawi twojemu partnerowi samopoczucie. Poczuje się potrzebny i właśnie – doceniony.
Od „10 minut uwagi” do zasady „screen-free”. Psychoterapeutka Sylwia Miller zdradza 6 sposobów na utrzymanie miłości w związku, by żyć długo i szczęśliwie
Jak utrzymać miłość? Jak o nią dbać, by nie wygasła? Co zrobić, aby w relacji układało nam się, aby się ona rozwijała a my wraz z nią? Czy to w ogóle możliwe? Sylwia Miller, psychoterapeutka z MeWell, zdradza nam 6 cennych relacyjnych tipów, by żyć długo i szczęśliwie.Zaufanie
Mężczyzna czuje potrzebę zaufania. Oznacza to, że chce, żeby jego ukochana wiedziała, że może mu ufać. Nie kontroluj swojego partnera zbyt mocno, nie zabieraj mu tej wolności, o której pisałyśmy w punkcie pierwszym. Oczywiście wszystko z umiarem – nie chodzi też o to, żeby dać mu pełną swobodę i nie przejmować się tym, co robi. Najważniejszy (jak zresztą zawsze) jest balans. Poza tym związek bez zaufania nie ma prawa się udać.
Wysłuchanie
Faceci też pragną być słuchani. I być może nie pokazują tego zbyt często, ale tak właśnie jest. Jeśli twój partner potrafi się przed tobą otworzyć, oznacza to, że czuje się przy tobie komfortowo i bezpiecznie. Nie zepsuj mu tego poczucia. Gdy twój ukochany zaczyna ci coś opowiadać – wysłuchaj go. Tylko i aż tyle możesz zrobić. Na pewno zaspokoisz jedną z jego potrzeb, o której może boi się lub nie chce wspominać - potrzebę bycia wysłuchanym.
Akceptacja
Potrzebę akceptacji, podobnie, jak docenienia, czuje każdy. Szczególnie w związku jest to niezwykle istotne. Jeśli decydujesz się być z drugą osobą, to nie po to, aby ją zmieniać. Dlatego właśnie zaakceptuj wady, niedoskonałości i słabości swojego partnera. nie próbuj ich zmienić. Jedyne co możesz zrobić to zainspirować go do działania, pracy nad sobą. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż próba zmieniania kogoś na siłę, wpędzając go przy okazji w poczucie winy.