Cała prawda o twoim związku wyjdzie na jaw po odpowiedzi na tych 10 pytań. To trudne, ale potrzebne
Czasami nachodzą nas wątpliwości w związku. To normalne i niekoniecznie oznacza koniec lub duży kryzys. Zmieniamy się przez całe życie, dlatego konieczna jest praca nad dopasowaniem w związku, jeśli chcemy dalej w nim trwać. Ekspertka od związków przygotowała krótką listę pytań, które mogą przydać, gdy najdą cię wątpliwości w związku.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
Na początku wszystko jest łatwe i zdaje się, że spotkaliśmy osobę idealnie kompatybilną. Choć po części może to być prawda, to jednak w dużej mierze odpowiada za to koktajl hormonalny, który sprawia, że dostrzegamy przede wszystkim zalety i podobieństwa. Pierwsza faza trwa zazwyczaj do dwóch lat, a na ogół jednego roku. Później gdy różowe okulary padają, zaczynamy dostrzegać wady i różnice i to właśnie wtedy widzimy partnera w całości. Stajemy przed wyborem, czy akceptujemy go w całości, czy może jednak wady górują nad zaletami i nie jesteśmy w stanie tego przejść. Wątpliwości w związku mogą nas dopaść w takim właśnie momencie otrzeźwienia, ale również w momentach, kiedy nasze życie się zmienia lub wpadamy w rutynę. Wówczas zdaje się, że partner nie jest taki jak kiedyś i nie wiemy, czy właśnie takiego życia pragniemy. Terapeutka par przygotowała kilka pytań pomocniczych, które będą wskazówką w trudnym momencie.
Czym jest emocjonalne zatrucie? Oto 5 charakterystycznych zachowań dla tego stanu. Konieczna jest szybka reakcja
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu natknął się na osobę aż kipiącą od złości, drażliwą i sfrustrowaną. Przebywanie z nią bywa wysiłkiem i często chce się wręcz uciec. Jednak jeśli osoba ta wykazuje też kilka innych charakterystycznych zachowań, to być może znajduje się ona w bardzo trudnym okresie, jakim jest emocjonalne zatrucie.Wątpliwości w związku – pytania od terapeutki
Terapeutka par Hayley Quin opracowała listę pytań, które warto zadać sobie wtedy, kiedy dopadają nas wątpliwości w związku. Nie są one narzędziem do radykalnych rozwiązań, ale mogą być punktem wyjścia do szukania odpowiedzi. Jeśli odpowiesz bez problemu na większość z nich i odpowiedź ta będzie satysfakcjonująca, to być może przypomnisz sobie, za co pokochałaś partnera i dlaczego chciałaś z nim być. Czasami z bliska widać najgorzej i trzeba nabrać odpowiedniej perspektywy.
- Czy poruszacie temat wspólnej przyszłości po dłuższym czasie spotykania? Chodzi o kwestie takie jak wspólne zamieszkanie, czyli swoisty test dopasowania w związku. Czy on unika tego tematu i woli raczej żyć tu i teraz? Oczywiście mieszkanie osobno nie jest niczym złym, a wręcz staje się coraz częstszym rozwiązaniem (living apart together). Wszystko jednak zależy od tego, jakie są twoje oczekiwania. Jeśli pragniesz wspólnego zamieszkania, to ta sama wizja jest bardzo ważna.
- W jaki sposób on okazuje ci miłość? Czy jest to coś, co ci odpowiada? Może wolałabyś, ażeby wyznania były połączone z gestami, albo odwrotnie? Czy jest uważny na twoje potrzeby i słucha? To również ważny sposób okazywania miłości. Jeśli tego ci brakuje, to lepiej nie rezygnować z tego, a porozmawiać o tym. Partner powinien zareagować na taki komunikat i spróbować porozmawiać. Może uda wam się wypracować kompromis.
- Ważne pytania obejmują również uczucia tej drugiej strony. Czy wiesz, jakiego rodzaju okazywanie uczucia jest dla niego najważniejsze? Może lubi wyżalić się wieczorem z pewnych niepowodzeń, albo wprost przeciwnie. Chciałby zostawić pracę w pracy i uniknąć pytań z twojej strony. Czy lubi dostawać prezenty, czy może woli spędzić czas we dwoje poza domem.
- Czy wiesz, z jakimi problemami się zmaga? Czy może słuchasz, ale wypuszczasz to drugim uchem? To ważny znak, czy wciąż obchodzą cię jego sprawy i chcesz być na bieżąco.
- Jakiego wsparcia on potrzebuje w kryzysie? Czy lubi przegadać problem czy może liczy, że nie będziesz drążyć i wykażesz zrozumienie dla jego potrzeby milczenia.
- Jak układa wam się w relacjach z rodziną? Czy lubicie te kontakty, czy wprost ich unikacie. Na ile jesteście w tym kompatybilni?
- Gdyby wygrał dużo pieniędzy, to na co przeznaczyłby te pieniądze?
- Jak wygląda wasze życie intymne? Czy rozmawiacie o swoich potrzebach i jesteś spełniona?
Jeśli twój parter zrobił którąś z tych rzeczy choć raz, od razu uciekaj. One nie mają prawa się zdarzyć
Czerwone flagi w związku to poważna kwestia, której nie można ignorować. I tak, jak nad niektórymi z nich można pracować, istnieją również takie, których absolutnie nie można akceptować. Przedstawiamy kilka z nich. Jeśli zauważysz je w swoim związku – uciekaj.Miłość a uważność
Powyższe pytania to dobry drogowskaz. Gdy sobie na nie odpowiesz, możesz ustalić rzeczy, z których nie jesteś zadowolona, albo dostrzeżesz, czego nie dajesz swojemu partnerowi. Nad relacją można pracować i zakochać się ponownie. Wielu ekspertów twierdzi, że to pewien wybór i sztuka podsycania uczucia na bieżąco. Ważna jest w tym wszystkim przyjaźń, bo jeśli lubicie swoje towarzystwo, rozmowy, wspólny czas to istnieje duża szansa na to, że miłość trwa, tylko wymaga uważności. To właśnie ona jest jedną z najważniejszych składowych udanego związku. Uważność na partnera to nieustanne rozbudzanie ciekawości i zaangażowane słuchanie, a także empatia. Być może to wszystko wygląda na wymagający proces, jednak w praktyce może być szalenie rozwijający dla obu stron.