Zachowania toksyka w białych rękawiczkach. Ekspertka punktuje, czego w związku należy unikać
O ile przemoc fizyczna ma oczywistą postać, to na temat przemocy psychicznej wciąż musimy się edukować. Ma ona wiele postaci, które bywają na tyle subtelne, że możemy je przeoczyć. Pogłębiający się smutek jest jednak jasnym symptomem. Zobacz, jakie są zachowania toksyka w białych rękawiczkach.
W tym artykule:
Przemoc psychiczna to bardzo trudna kwestia, ponieważ obejmuje szereg mniej lub bardziej toksycznych zachowań, bardzo powiązanych z manipulacją. Co to oznacza? Możemy się przyzwyczaić do coraz to gorszego traktowania i nie zauważać toksycznych strategii, ponieważ jesteśmy niczym wolno gotująca się żaba. Stopniowo przyzwyczaja się ofiarę to krzywdzenia. Odbywa się to w tak zwanych białych rękawiczkach. Jakie są przejawy zachowania toksyka? Ekspertka wyjaśnia.
Czerwone flagi w związku, których nie możesz przeoczyć. Z początku wydają się niegroźne, jednak mają tragiczne konsekwencje
Niektóre czerwone flagi w związku rzucają się od razu w oczy, niektóre jednak są trudne do wykrycia. Przedstawiamy kilka z nich, których absolutnie nie możesz ignorować. Te zachowania mogą bardzo źle wpłynąć na twoją psychikę.Czym skutkuje związek z toksykiem?
To szereg zachowań toksycznych, które są na tyle zawoalowane, że ofiara traci poczucie, co jest dla niej zdrowe, a co nie. Fatalnie wpływa to na psychikę, wpędza w poczucie winy, przyczynia się do kompleksów. Związek z toksykiem jest pełen sprzeczności, ponieważ potrafi on również obdarzyć czułością, wyznawać wielką miłość i obsypać prezentami. Sęk w tym, że funkcjonuje to na zasadzie huśtawki emocji, w której trudno o stabilizację. Taką taktykę często stosuje narcyz. Psycholog Marita Woźny, prowadząca na Instagramie profil @miedzyparami, wypunktowała 7 zachowań przemocowych, które są tak zwaną agresją w białych rękawiczkach. To bardzo ważne wskazówki.
Relacja paperclipping – toksyczna technika uwodzenia. Jej przejawy można łatwo pomylić z flirtem
Czy wiesz, jak zachowuje się człowiek spinacz? Wbrew pozorom to bardzo częsta forma manipulacji, która daje pewne złudzenia. Niestety relacja paperclipping to droga donikąd.Zachowania toksyka, czyli agresja w białych rękawiczkach?
Pierwszą wymienioną formą tego typu agresji jest obrażanie się i karanie milczeniem, które objawia się uporczywym nie tylko milczeniem, ale i oczekiwaniem, że druga strona będzie przekonywać i prosić o rozmowę. Drugi rodzaj to uderzanie w czułe punkty. Pary zwierzają się sobie z trudnych i intymnych przeżyć, to zupełnie zdrowe i normalne. Toksyk jednak potrafi wykorzystać te informacje do skrzywdzenia, np. w czasie kłótni. W ten sposób uzyskuje przewagę i góruje nad ofiarą, dając przy tym upust złości. Trzecią formą agresji w białych rękawiczkach jest szydzenie i ironizowanie np. w towarzystwie, które ma na celu upokorzenie. Może to być skwitowane tekstem: „Na żartach się nie znasz?”, które podważa uczucia ofiary i zawstydza ją. Ekspertka wskazuje również na nieoczywiste odmawianie pomocy i wsparcia, jako formy ukarania i odwetu. 5 sygnał jest dosyć zaskakujący i wiele osób jest kompletnie nieświadomych, że taki komunikat jest toksyczny. Są to słowa typu:
- ja coś zorganizuję, bo ty tego nie potrafisz
- ja to załatwię, bo ty pewnie to zawalisz
- ja to zrobię, bo ty jesteś nieogarnięta
Kolejne przemocowe zachowanie to obmawianie za plecami, zamiast rozmowy z partnerem. Toksyk ujawnia sprawy, których nie powinien, dlatego znajomi mogą razem z nim produkować złośliwe komentarze. Jest to bardzo nielojalne i nadwyręża zaufanie.
Dlaczego mężczyzna się dystansuje? Niektóre powody mogą niepokoić
Mężczyzna, który się dystansuje to jeden z największych koszmarów każdej kobiety. Powodów takiego zachowania jest wiele. Nie można ich bagatelizować, a należy zwracać na nie uwagę. Niektóre z nich są wołaniem o pomoc.Te zachowania toksyka rujnują związek, choć na ogół cierpi tylko jedna strona – ofiara, która wykształca w sobie poczucie, że to wszystko jej wina. Wyjście z takiego związku nie zależy do najłatwiejszych, dodatkowo może zaburzyć obraz tego, jak miłość wyglądać powinna i spowodować lęk przed bliskością. Ażeby przepracować traumy i zmienić styl przywiązania, dobrze jest udać się do psychologa.