5 zdań, które mówią sobie najszczęśliwsze pary. I nie są to wyznania miłości. Sprawiają, że uczucie ciągle płonie
Długoterminowy szczęśliwy związek rzadko kiedy istnieje bez włożenia wysiłku. W większości przypadków wymaga pracy nad nim, choć wcale nie oznacza to przysłowiowej orki. Praca to codzienna uważność i ciekawość, wyrażona prostymi gestami i słowami. Psycholożka wymieniła 5 zdań, które najczęściej mówią sobie szczęśliwe pary.
W tym artykule:
- Co mówią sobie szczęśliwe pary?
- Co mogę dla ciebie zrobić?
- Co przez to rozumiesz?
- Dziękuję
- Co chciałbyś / chciałabyś robić?
Od relacji miłosnych wymagamy coraz więcej i nie chcemy już, żeby były umiarkowanie udane, dlatego też przepis na udany związek to wiedza bardzo pożądana. Eksperci od dekad badają, co sprawia, że związek trwa i ma się dobrze. Laurie Israel jest prawnikiem, mediatorem i psychologiem. Na podstawie swoich wieloletnich obserwacji określiła, co sprawia, że ludzie czują się szczęśliwi w swoich związkach. Jak się okazuje, mają swoje małe, ale magiczne nawyki. Są to zdania, które wnoszą ich relacje na wyższy poziom.
5 zachowań faceta, przez które czujesz się niedostrzegana w związku. Terapeuci ostrzegają: nie można się na to godzić
Samotność w związku to jeden z najbardziej destrukcyjnych stanów. Niby z kimś jesteśmy, ale w praktyce więź nie istnieje. Czasami trudno określić, czy właśnie to odczuwamy, jeśli inne płaszczyzny w miarę funkcjonują. Terapeuci wyszczególnili 5 aspektów, przez które kobieta może czuć się niedostrzegana w związku.Co mówią sobie szczęśliwe pary?
Jedną z najważniejszych umiejętności w związku, jak i ogólnie w życiu, jest komunikacja. Taka, która nie sprowadza się jedynie do mówienia i słyszenia, a uważnego słuchania i rozmawiania. Jest to sztuka, ponieważ w życiu dorosłym w związek na ogół wchodzimy z pewnym bagażem doświadczeń i schematami, często pochodzącymi z dzieciństwa. Mamy też określone wyobrażenie o związku, przez popkulturę i social media często są zbyt wygórowane, dlatego w relacji z prawdziwym człowiekiem, bywa to trudne zderzenie z rzeczywistością. O ile nie trafiamy na partnera toksycznego, to warto pamiętać, że ideałów nie ma, dlatego akceptacja drugiego człowieka wraz z jego wadami i zaletami jest wyrazem dojrzałości i wiedzy o życiu. A poza tym ważna jest świadomość, że związek to codzienna praca i pielęgnowanie uczucia. Częścią tej pracy jest właśnie nauka komunikacji i uważnego słuchania. Laurie Israel, mediatorka par, która od lat zajmuje się mediacjami, zauważyła, że szczęśliwe pary używają kilku charakterystycznych zwrotów. I nie są to wielkie wyznania miłości.
Czego może nauczyć doświadczenie zdrady? Choć przynosi cierpienie, to daje też pewną lekcję
To jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń w życiu. U wielu osób kończy się bólem tak silnym, jak po śmierci ukochanej osoby. Jak żyć po zdradzie? Mimo cierpienia i pesymizmu można z tego wyciągnąć kilka lekcji.Co mogę dla ciebie zrobić?
Może się wydawać, że to zdanie jest bardzo przyziemne, ale tkwi w nim duża moc. Często mamy większą potrzebę wygadania się, niż otrzymania rad i próby rozwiązania problemu. Forsowanie rozwiązań może zadziałać odwrotnie, niż partner chciał. Pytanie „Co mogę dla ciebie?” zrobić ma zupełnie inny charakter. Wyraża szczere zainteresowanie i troskę, wyrozumiałość, bez narzucania swojego zdania. Wtedy możemy odpowiedzieć, że wystarczy przytulenie i wysłuchanie, a to bardzo zacieśnia relację. „Co mogę zrobić?” ma wspaniały wpływ na związek. Kiedy słowa są wypowiadane z głęboką szczerością, budują waszą relację.
Znaki, że nie kochasz już swojego partnera, ale nie masz odwagi zakończyć tego związku. Zrób to jak najszybciej, bo będzie tylko gorzej
Jeśli czujesz, że twój związek się psuje, ponieważ odkochujesz się w swoim partnerze, powinnaś jak najszybciej zakończyć tę relację. Nawet jeśli jest to bolesne (dla obu stron). Przedstawiamy 5 znaków, że nie kochasz już swojego partnera, ale boisz się coś z tym zrobić.Co przez to rozumiesz?
Mimo że mówicie tym samym językiem, to w praktyce może się okazać, że są zupełnie odmienne, jeśli chodzi o komunikowane swoich potrzeb. Może się to zdarzyć nawet gdy żyjemy z tą osobą od bardzo dawna. Przyjmujemy założenia co do tego, co druga osoba ma na myśli, projektując nasze własne wartości i historię na słowa, które słyszymy. Te nieporozumienia wynikające z mylnej interpretacji są naprawdę częstą sytuacją. W swojej książce „Taking the War Out of Our Words” Sharon Strand Ellison wyjaśnia, jak formułować otwarte, niezakładające pytania, które nie brzmią jak przesłuchania, ale które mogą łatwo ujawnić, co druga osoba naprawdę myśli i czuje. Możesz dowiedzieć się czegoś o swoim partnerze, kiedy zapytasz neutralnie: „Co przez to rozumiesz?”. Wówczas wsłuchujemy się, zamiast oceniać, ale pamiętaj przy tym o tonie. Jeśli jesteś zirytowana, to najpierw weź kilka oddechów i dopiero wtedy przejdź do pytania.
Kobiety ich nie lubią, ale godzą się na nie w związkach. To konieczne, by relacja przetrwała. Jest jednak pewien wyjątek
Mówi się, że bez nich relacja nie ma szans na powodzenie. Są jak test miłości, ale i dojrzałości, bowiem pokazują, że jesteśmy w stanie zrobić wiele dla drugiej osoby. Kompromisy w związku są ważne, ale specjaliści podkreślają, że nie zawsze jednak są zdrowe. Dlaczego?Dziękuję
Tak, to jedno słowo dla związku może zrobić więcej, niż myślisz. Podziękowanie to oznaka, że dostrzegasz to, co partner robi i motywowanie go do dalszych działań. Podziękować można za zrobienie, czegoś, za co sama nie mogłaś się zebrać, zorganizowanie wyjścia wyjazdu, porządków, czy zakupienia czegoś przydatnego w domu. Okazji do wyrażenia wdzięczności jest sporo. Podziękowanie cementuje uczucie i buduje więź.
Co chciałbyś / chciałabyś robić?
Rutyna jest jednym z największych wrogów szczęścia w związku. Działa niespostrzeżenie, wprowadza nudę i marazm, a kończy się niedostrzeganiem partnera. Dostarczanie nowych bodźców jest bardzo ważne, ale konieczny jest kompromis między tym, czego obie strony potrzebują np. aktywnego wypoczynku czy wylegiwania się na plaży. Oto kolejne ważne zdanie, którego używają najsilniejsze pary. Pytanie: „Co chciałbyś/chciałabyś robić?” pozwala na określenie tego i pokazuje, że zależy nam na jakościowym, razem spędzonym czasie. Możesz być mile zaskoczona odpowiedzią i pomysłami. Tyczy się to również życia intymnego.