Reklama

W tym artykule:

  1. „Zawsze odnajdziemy do siebie drogę, bo się kochamy”
  2. Kontrola = miłość
  3. Tylko kobiety powinny opiekować się dziećmi i domem
  4. Mężczyznom zależy na seksie bardziej niż kobietom
  5. Monogamia to jedyny właściwy model związku
Reklama

Jednym z problemów dotyczących związków są stereotypy. Czasami, nawet nieświadomie, stajemy się ich ofiarami. Myślimy, że niektóre zachowania są normalne lub dobre, jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Ponieważ zachowania te zostały znormalizowane, my wierzymy, że mogą przynieść korzyść naszej relacji. Nawet jeśli są toksyczne i szkodliwe. Przedstawiamy 5 rzeczy, które w związku błędnie uważamy za dobre.

„Zawsze odnajdziemy do siebie drogę, bo się kochamy”

Ile razy oglądałaś/eś film, w którym głównym motywem była relacja grzecznej dziewczynki i bad boya? Na początku nie mogli nawet na siebie patrzeć, jednak z czasem pałali do siebie coraz większym uczuciem. W końcu zakochują się w sobie na zabój, a ich związek jest pełen pasji i namiętności. Oczywiście zawsze w takich historiach bohaterka próbuje „naprawić” takiego chłopaka. On zmienia się pod jej wpływem i staje się „tym dobrym”.

Mity na temat związków i randkowania. Te 9 kłamstw trzeba obalić raz na zawsze, ponieważ wiara w nie do niczego dobrego nie prowadzi

Opinii na temat związków i randek jest tyle, ile ludzi na świecie. Każdy ma swoją. Jednak niektóre z nich są po prostu krzywdzące i nieprawdziwe, dlatego spokojnie można zaliczyć je do mitów. Przedstawiamy 9 z nich i obalamy je raz na zawsze.
Mity na temat związków
korisampson / instagram

I być może na pierwszy rzut oka wcale tego nie widać, ale jest to naprawdę toksyczne. Myśl, że dwie osoby odnajdują do siebie drogę, pomimo ogromnych przeszkód, jest naprawdę ekscytująca. Jednak na dłuższą metę taka relacja powoduje problemy i może stać się toksyczna. Nie można zapominać, że partnerzy pochodzą z dwóch różnych światów, a człowieka nie da się zmienić w stu procentach. W takim związku może występować naprawdę wiele toksycznych wzorców i zachowań (z obu stron), których nawet nie zauważysz. Wzrost poziomu endorfin oszukuje mózg w ten sposób, aby uwierzył, że dany toksyczny wzorzec jest tak naprawdę dobry. Uważaj.

Kontrola = miłość

Kontrola w związku nigdy nie jest dobra i od razu powinna zapalić w głowie czerwoną lampkę. Myśl, że miłość wiąże się lub co gorsza, równa się z kontrolą jest niezwykle niebezpieczna. Oznacza to, że musimy wiedzieć o swoim partnerze wszystko – gdzie wychodzi, z kim spędza czas, co robi w ciągu dnia itd. Mogą pojawić się też zazdrość czy wybuchy złości. Osoba, która kontroluje przykrywa to miłością: „Robię to, bo cię kocham”. Dodatkowo sprawia, że partner/partnerka też myśli, że wynika to z dobrych chęci. Taka relacja szybko przerodzi się w coś bardzo toksycznego i szkodliwego. Trzeba pamiętać, że zdrowe związki opierają się przede wszystkim na zaufaniu, komunikacji i szczerości. Kontrola absolutnie nie jest w nich potrzebna.

Tylko kobiety powinny opiekować się dziećmi i domem

To jeden z popularniejszych stereotypów dotyczących związków. I jak można się spodziewać – bardzo szkodliwy. Prawdą jest, że kobiety mają większe predyspozycje do sprzątania, gotowania czy opieki nad dziećmi, ale nie oznacza to, że cała odpowiedzialność ma spoczywać na nich. I powinno wydawać się to oczywiste. Zajmowanie się całym domem i dziećmi to ogromne obciążenie dla kobiety. Rozwiązaniem jest podzielenie obowiązków w ten sposób, aby nikt nie czuł się poszkodowany. Dodatkowo ten stereotyp zakłada, że mężczyźni nie są w stanie zaopiekować się swoimi potomkami czy wykonać najprostszych czynności w domu. To również jest krzywdzące.

Najbardziej idiotyczne porady miłosne. Natychmiast przestań wierzyć w te bzdury, bo zniszczą ci związek

Piekło jest wybrukowanie nie tylko dobrymi chęciami, ale również radami. Zwłaszcza tymi dotyczącymi miłości, które nie dość, że nikomu nie pomagają, to jeszcze zwykle szkodzą. Oto najgłupsze porady miłosne, w których skuteczność być może wierzysz. Najwyższa pora przestać.
Crazy, Stupid, Love
fot. materiały dystrybutora

Mężczyznom zależy na seksie bardziej niż kobietom

Ponownie, nie jest to prawda. Dlaczego ten stereotyp może być szkodliwy? Pokazuje, że mężczyznom zależy tylko na jednym, a kobiety trzeba wręcz namawiać do tego, żeby poszły z nimi do łóżka. Sugeruje też, że mężczyzna powinien pragnąć seksu, w tym objawia się jego męskość, a kobieta musi się powstrzymywać lub nie myśleć o seksie w ogóle. Może powodować to wiele nieporozumień czy fałszywych oczekiwań w związku. Najważniejsza jest komunikacja – jeśli najdzie cię ochota na trochę więcej intymności, po prostu o tym powiedz. W zdrowym związku twoje potrzeby zostaną zaspokojone.

Monogamia to jedyny właściwy model związku

Związki monogamiczne są najpopularniejsze, jednak nie oznacza to, że inne nie istnieją. Nie oznacza to też, że to jedyny właściwy model, a wszystkie pozostałe są złe czy nieakceptowalne. Bycie w parze działa w przypadku zdecydowanej większości społeczeństwa, ale nie w przypadku wszystkich. Trzeba o tym pamiętać. Ten stereotyp może prowadzić do poczucia wstydu, a nawet winy. Powoduje wyobcowanie i wykluczenie. Warto słuchać swoich potrzeb i nie wstydzić się ich.

60 pytań, które warto zadać sobie w związku niezależnie od stażu. Wzmocnią waszą więź i pozwolą wam się bliżej poznać

Niezależnie od tego na jakim etapie waszego związku jesteście, możecie zadać sobie poniższe pytania. Dotyczą każdego tematu, dzięki czemu pozwolą wam się lepiej poznać i nawiązać głębszą więź. Warto pytać w związku.
Pytania w związku
fot. Ludovic Robert/Netflix
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama