5 rzeczy, które stres robi z twoim ciałem, a mogłaś nie mieć o tym pojęcia! Jak sobie z tym radzić?
Stres nie ułatwia nam życia i to w wielu jego dziedzinach. Ale można go oswoić i wydobyć z niego to, co najlepsze. Wystarczy tylko wiedzieć jak. Dlatego o szczegóły zapytaliśmy psychologa, który pomoże ci spojrzeć na stres z lepszej strony.
W tym artykule:
- 1. Stres a skóra
- 2. Stres a cykl menstruacyjny
- 3. Stres a seks
- 4. Stres a waga
- 5. Stres a włosy
- Jak przestać się stresować? Pytamy psychologa
1. Stres a skóra
Często zastanawiasz się, skąd tyle niedoskonałości na twojej twarzy. Sięgasz więc po kolejny kosmetyk z apteki czy z drogerii albo powodu upatrujesz w nieprawidłowej diecie. Nie bierzesz natomiast pod uwagę tego, że przyczyną może być stres. A może. Dlaczego?
- Skóra jest bardzo ważnym źródłem informacji przekazywanych do i z naszego organizmu, jest siecią zakończeń wielu szlaków nerwowych, niektórzy wręcz nazywają ją „wentylem, przez który wypuszczamy emocje duszy” (U. Gieler) – tłumaczy psycholog kliniczny Elżbieta Rechnio-Nowakowska, która na co dzień pracuje w warszawskiej przychodni Infemini Medi Home (ul. Kielecka 23). Musisz mieć na uwadze to, że stres wpływa na zaburzenie gospodarki hormonalnej, neuroprzekaźników, cytokin oraz układ immunologiczny. A czynniki emocjonalne i psychospołeczne zdecydowanie oddziałują na większość alergii oraz chorób skóry. Zatem tak, trądzik czy suche czerwone plamki mogą wzmagać się pod wpływem stresu…
Co oznaczają pryszcze w tych miejscach? Sprawdź, na jakie zaburzenia wskazują pryszcze na czole, szyi czy pod oczami
Pryszcz na brodzie, na czole, na nosie, a także w innym miejscu nie wziął się właśnie tam bez przyczyny. Sprawdźcie, na jakie zaburzenia wskazują wypryski w konkretnych obszarach, aby skutecznie sobie z nimi poradzić!2. Stres a cykl menstruacyjny
Nie masz miesiączki. Mija jeden tydzień, potem kolejny. Wiesz, że na pewno nie jesteś w ciąży, więc powodu zaczynasz upatrywać w stresie, bo: miałaś ważne spotkanie w pracy, ciężki egzamin albo trudną sytuację rodzinną. Słusznie?
Tak, ponieważ układ hormonalny i rozrodczy są ze sobą ściśle powiązane. A główną rolę pełnią progesteron, estrogeny i prolaktyna, czyli regulujące m.in. cykl menstruacyjny. Z kolei nadmierny poziom kortyzolu – nazywanego hormonem stresu – wpływa na nieprawidłowe wydzielanie powyższych hormonów. Jak zachowuje się organizm, który reaguje na stres? - Blokuje działanie układów niepotrzebnie zużywających energię, czyli w tym wypadku prokreacji. W związku z tym pod wpływem negatywnego działania stresu na organizm można zaobserwować takie problemy, jak skrócenie lub wydłużenie cyklu miesiączkowego, zanik lub nieregularne miesiączki, bolesne miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego a nawet trudności z płodnością – mówi psycholog Elżbieta Rechnio-Nowakowska.
Największe mity dotyczące miesiączki, które powtarza nam się całe życie. W te bzdury o okresie nie powinnaś wierzyć
Miesiączka zajmuje nam ok. 6 lat w skali życia i większość z nas ma ją co miesiąc. Warto więc wiedzieć o niej jak najwięcej! Czy podczas okresu można zajść w ciążę? I czy w ogóle trzeba zapomnieć o seksie? I czy tampon może zniknąć w organizmie? Obalamy największe mity dotyczące miesiączki.3. Stres a seks
Skoro już jesteśmy w temacie zdrowia intymnego, skupmy się na seksie. Jak stres ma się do naszej aktywności seksualnej i czy może powodować spadek libido? Jak temu zapobiegać i czy partner/partnerka mogą nam pomóc walczyć ze stresem?
Jeżeli mamy do czynienia z permanentnym stresem, nasz organizm także inaczej widzi i reaguje na czynności seksualne. Psycholog Elżbieta Rechnio-Nowakowska zwraca tutaj uwagę na dwa aspekty: - Po pierwsze, celem współżycia dla człowieka jest osiągnięcie przyjemności. A negatywne skutki stresu można zaobserwować jako mniejszą wrażliwość ciała na bodźce sensoryczne, czyli zmniejsza się nasza czułość i odczuwana przyjemność np. z dotyku. Po drugie, seks jest – w podstawowym rozumieniu biologicznym organizmu – możliwością przedłużenia gatunku. Jeśli więc doświadczamy stresu, czyli poczucia zagrożenia, niepewności, niskiej samooceny, przeciążenia, ważniejszą potrzebą organizmu będzie zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i seks schodzi na dalszy plan. Ekspertka dodaje, że w przypadku zależności między stresem a seksem sytuacja jest o tyle trudniejsza, że dysfunkcje seksualne dotykają dwóch osób, co może prowokować kolejne problemy w związku. - Trzeba pamiętać, że stres powoduje nie tylko zwiększone wydzielanie kortyzolu czy adrenaliny, ale także zaburza wydzielanie hormonów szczęścia i miłości, które są niezbędne do odczuwania chęci współżycia, przyjemności i satysfakcji – wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Chcesz mieć udany seks? Tych rzeczy NIGDY nie powinnaś robić w łóżku
Jak mieć udany seks? To bardzo indywidualna kwestia. Ale jest kilka zasad, które warto przestrzegać w łóżku. Wówczas niezapomniane doznania będą o wiele bardziej osiągalne.4. Stres a waga
Kolejna sprawa: zauważasz spadek masy ciała, a przecież odżywiasz się normalnie. Albo z drugiej strony – zaczynasz tyć i nie wiesz, dlaczego tak się dzieje. Dlaczego powodem takich zachowań naszego ciała również może być stres?
- Za widoczny spadek lub wzrost masy ciała możemy winić zaburzoną fizjologię (układ hormonalny, nerwowy), gdyż organizm w reakcji alarmowej na nagłe, trudne wydarzenie (walka lub ucieczka) blokuje odczuwanie głodu, przyspiesza metabolizm, a pozostałe układy potrzebne do działania zużywają dużo energii. Wtedy obserwujemy nagłe chudnięcie – mówi psycholog. Poza tym, w permanentnie odczuwanym stresie wspomniany już wielokrotnie kortyzol powoduje otłuszczanie narządów wewnętrznych oraz gromadzenie się tkanki tłuszczowej – jako zabezpieczenia dla organizmu na kolejną trudność w życiu. I wówczas, mimo aktywności fizycznej czy diecie, masa ciała się zwiększa. Trzeba również pamiętać, że częstą formą radzenia sobie ze stresem jest jego zajadanie, czyli sięganie po niezdrowe jedzenie. Zdarza się, że w ten sposób chcemy nagrodzić się za przebrnięcie przez trudną sytuację. Niestety, nie tędy droga…
Pozycje seksualne, dzięki którym spalisz najwięcej kalorii. Wypróbuj je jeszcze dziś!
Seks to samo zdrowie. I naprawdę niezły trening dla ciała! Podczas stosunku można spalić naprawdę sporo kalorii. A które pozycje są najskuteczniejsze? Najwyższa pora, abyś się o tym przekonała. Dosłownie!5. Stres a włosy
Każde mycie włosów wiąże się u ciebie z utratą garści włosów, a ty zachodzisz, nomen omen, w głowę, co może być przyczyną. Jak ma się do tego stres?
Człowiek traci codziennie około 50-100 włosów i jest to absolutnie naturalne. Problem pojawia się wówczas, gdy ilość ta zdecydowanie się zwiększa. I nie ma co do tego wątpliwości, że powodu należy upatrywać w permanentnym stresie. Kiedy nasz organizm w wyniku stresu jest osłabiony, wpływa to zarówno na naczynia krwionośne zaopatrujące cebulki włosów w substancje odżywcze, barwnik, kwas foliowy czy witaminy powodując stany zapalne, zły stan skóry głowy, kruchość, łamliwość mieszków włosowych, w tym także utrudniony wzrost włosów i ich wypadanie. - W wielu przypadkach minimalne nasilenie codziennego stresu powodujące zmiany we włosach jest odwracalne, ale warto mieć świadomość, że stres ekstremalny może nawet doprowadzić do wyłysienia lub osiwienia w ciągu kilkudziesięciu godzin – tłumaczy psycholog Elżbieta Rechnio-Nowakowska.
Wypadające włosy: domowe sposoby na wypadanie włosów. Co jeść dla mocnych włosów i jak o nie dbać?
Słabe i wypadające włosy to problem, z którym na pewnym etapie mierzy się większość z nas. Jeśli po każdym myciu włosów znajdujesz na swojej szczotce niepokojącą ilość pukli (istnieje jednak zasada, że dziennie może nam wypadać do 100 włosów), pora zacząć działać! Zobacz, co może być przyczyną i poznaj sposoby na wypadanie włosów.Jak przestać się stresować? Pytamy psychologa
Teraz zapytasz zapewne: jak temu zaradzić i przestać się stresować? Odpowiedź jednak nie do końca może cię satysfakcjonować, a psycholog Elżbieta Rechnio-Nowakowska zwróciła nam uwagę na bardzo istotną rzecz. - Nie da się „nie stresować” – takie nastawienie powoduje, że jeszcze bardziej przeżywamy. Co przeżywamy? - Stres nie jest jakimś tworem z zewnątrz, który nas napada, którego musimy jakoś przechytrzyć, wygrać z nim. Sytuacja jest dla nas stresująca, kiedy oceniamy ją, jako przerastającą nasze możliwości poradzenia sobie. Dlatego każdy z nas inaczej będzie różne sytuacje interpretować. Negatywne skutki tego będziemy odczuwać w ciele, kiedy wynikające ze wszystkich emocji napięcie nie znajdzie konstruktywnego ujścia.
No dobrze, skoro wiemy już, że stresu nie da się wyeliminować, ale można zmniejszyć jego skutki, co w takim razie należy robić? - Zmienić sposób jego postrzegania, zastanowić się, jakie emocje się pod tym kryją i bezpiecznie je wyrazić, czasami poprosić o pomoc. Pamiętajmy, że nasze ciało daje nam bardzo jasny sygnał ostrzegawczy, że musimy zadbać o siebie – apeluje ekspertka. Dlatego niezbędna będzie wizyta u specjalisty: ginekologa, endokrynologa, seksuologa, dietetyka, trychologa aż w końcu psychologa, który pozwoli dobrać nam odpowiednie dla nas sposoby radzenia sobie ze stresem.