Reklama

W tym artykule:

  1. Zanik flirtu
  2. Brak komplementów
  3. Interpretacja odmowy jako odrzucenie
  4. Brak rozmowy o oczekiwaniach
  5. Ignorowanie swoich potrzeb
Reklama

Zanik flirtu

Jednym z powszechnych problemów, których doświadczają pary po kilku latach związku, jest zanik flirtu. Ciągłe zaczepki, zalotne uśmiechy i spontaniczne gesty, które w początkowej fazie relacji są częste i naturalne, z biegiem czasu pojawiają się coraz rzadziej, aż w końcu w pełni zanikają. Brak zabawnych uwag czy intymnych gestów może w dłuższej perspektywie prowadzić do ochłodzenia relacji. Seksuolodzy zazwyczaj zalecają więc parom, by regularnie pielęgnowały elementy flirtu – odrobina zabawy, odwagi w wyrażaniu uczuć oraz dbałość o pozytywną atmosferę mogą pomóc w zachowaniu iskry w miłości.

Brak komplementów

Wielu osobom błędnie wydaje się, że będąc w wieloletniej relacji, nie ma miejsca na komplementy. Nic bardziej mylnego. Zaniedbywanie lub rzadkie wyrażanie uznania i podziwu dla osoby partnerskiej może prowadzić do poczucia niedocenienia i zaniku pewności siebie. Seksuolodzy podkreślają, że regularne wyrażanie pozytywnych opinii i docenianie ukochanej / ukochanego wzmacnia więź emocjonalną oraz buduje atmosferę zaufania i zrozumienia. To natomiast może mieć korzystne odbicie na każdym aspekcie relacji – także w sypialni.

3 najczęściej popełniane błędy w związku. Większość osób nie wie, że to robi

Jakie są najczęściej popełniane błędy w związku? To rzeczy, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawy, podświadomie sabotując swój związek. Niektóre z nich mogą prowadzić do rozstania.
couple
Karsten Winegeart / Unsplash

Interpretacja odmowy jako odrzucenie

Kolejnym błędem często popełnianym przez pary (szczególnie z długim stażem) jest interpretowanie odmowy przez partnera jako osobistego odrzucenia. Taka reakcja może prowadzić do konfliktów, wzrostu niepewności oraz obniżenia samooceny. Seksuolodzy podkreślają znaczenie komunikacji i zrozumienia w takich sytuacjach. Ważne jest, aby partnerzy otwarcie rozmawiali o swoich potrzebach, granicach i oczekiwaniach, unikając przy tym nadinterpretacji działań drugiej osoby. Często, gdy partner / partnerka odmawia zbliżenia, „nie” nie oznacza wcale „nie”, a jedynie „nie teraz” – dlatego właśnie tak ważna jest komunikacja i niedopowiadanie sobie interpretacji.

Brak rozmowy o oczekiwaniach

W związkach partnerzy często zapominają o negocjacji bliskości – otwartej rozmowie o swoich potrzebach i idącymi za tym oczekiwaniami. Niejasności w kwestiach takich jak zaangażowanie, potrzeby emocjonalne czy fizyczne mogą prowadzić do frustracji, konfliktów i zaniku bliskości. W tym przypadku seksuolodzy po raz kolejny podkreślają znaczenie aktywnej komunikacji w budowaniu zdrowej relacji.

Ignorowanie swoich potrzeb

Często bywa tak, że partnerzy, myśląc o swoich oczekiwaniach od relacji i fantazjach, deklarują coś zupełnie innego, niż chcą w rzeczywistości. To ze względu na utarte stereotypy i powinności, jakie narzucają na obie osoby role społeczne. W takich sytuacjach seksuolodzy zachęcają do odpowiedzenia sobie na pytania: Czego ja chcę? Na co mam ochotę? Co mi sprawia przyjemność? Budowanie zdrowej komunikacji i wspólnego eksplorowania seksualności bez wątpienia wzmocni więź emocjonalną i podniesie jakość intymności w związku.

Typowe błędy popełniane przez pary na początku związku. To się zemści w przyszłości

Początek związku to wspaniały czas. Motyle w brzuchu, poczucie, że świat należy do nas…. Łatwo wtedy o nieuwagę i błędy, które mogą zaważyć na przyszłości relacji. Czego warto się wystrzegać i na co szczególnie zwrócić uwagę?
Błędy popełniane na początku związku
fot. Getty Images
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama