3 pytania, które musisz mu zadać, by mieć pewność, że to koniec związku. 3x „nie” to ostateczny powód, by zerwać
Skąd wiedzieć, że to koniec związku? Najlepiej po prostu zapytać. Na te 3 proste pytania przecząco odpowiada ktoś, kto już nie kocha.
- Łucja Jelonek
W tym artykule:
Rozważając zakończenie związku, warto zadać partnerowi kilka kluczowych pytań, aby upewnić się, że jest to właściwa decyzja. Te trzy (wcale nie tak) proste pytania mogą ci w ocenie sytuacji.
Pytania, które pomogą określić, czy to koniec związku
Nie potrafisz określić, czy wasza relacja jeszcze ma sens? Boisz się doszukiwać znaków i sygnałów w gestach? Sięgnij po najprostszy sposób, by się tego dowiedzieć – po prostu porozmawiaj ze swoją drugą połówką. Te 3 pytania pomogą wam w szczery i otwarty sposób dojść do tego, czy wasza relacja ma przyszłość, czy nieuchronnie zbliża się koniec związku. Rozmowa o stanie waszej relacji powinna dostarczyć wam wystarczająco dużo informacji potrzebnych do podjęcia ostatecznej decyzji.
1. Czy czujesz, że jesteśmy szczęśliwi w tym związku?
Szczęście i satysfakcja w związku są kluczowe. Jeśli obie strony nie czują się szczęśliwe i spełnione, najprawdopodobniej mają poważne problemy, z którymi powinny (choć wcale nie muszą) się zmierzyć.
Jeśli powie „tak”:
Oznacza to, że partner jest zadowolony z relacji. A skoro czuje się szczęśliwy, warto poruszyć temat wspólnych planów na przyszłość i perspektywy dalszego rozwoju relacji (pyt. 3). Warto również podjąć kwestie, które mogą być potencjalnymi problemami, aby zapobiegać ewentualnej eskalacji konfliktów w przyszłości.
Jeśli powie „nie”:
Zapytaj, co konkretnie sprawia, że partner czuje się nieszczęśliwy. Poproś o szczere i otwarte odpowiedzi, a następnie przejdź do kolejnego pytania.
2. Czy nadal chcesz pracować nad naszym związkiem?
To pytanie pomaga określić, czy obie strony są zainteresowane kontynuacją i poprawą relacji. Jeśli jedna ze stron nie jest zainteresowana, może to być sygnał, że związek zmierza ku końcowi.
Jeśli powie „tak”:
Podziękuj partnerowi za chęć pracy nad związkiem. To ważne, aby docenić gotowość do naprawy relacji. Jeśli tak czujesz, powiedz, że wspólnie możecie przezwyciężyć trudności. Omów z nim możliwe rozwiązania – mogą to być regularne rozmowy, wyjścia na randki, czy uczestnictwo w terapii par.
Jeśli powie „nie”:
Przyjmij odpowiedź partnera bez osądzania. To może być trudne, ale jest konieczne, aby zrozumieć drugą stronę. Zapytaj partnera o powody i jeśli chcesz także o to, czy jest coś, co sprawiłoby, że zmieniłby zdanie. Jeśli decyzja o rozstaniu jest nieunikniona, porozmawiajcie o tym, jak najlepiej przeprowadzić ten proces.
3. Czy widzisz dla nas wspólną przyszłość?
Jeśli powie „tak”:
Wyraź swoją wdzięczność za to, że partner widzi wspólną przyszłość. To ważne, aby docenić pozytywne aspekty waszej relacji. Porozmawiajcie o waszych wspólnych celach i marzeniach na przyszłość. Co chcecie razem osiągnąć? Kryzys w związku to najlepszy moment, by to zdefiniować.
Jeśli powie „nie”:
Jeśli partner nie widzi was razem w przyszłości lub nie potrafi wyobrazić sobie wspólnych planów, może to być znak, że wasze drogi powinny się rozejść.
Przeczytaj również: