Zielone nawyki: Lokalność - jej fenomen dotyczy także ciebie!
Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na aspekt lokalnego pochodzenia produktów, które kupują. Pandemia zdecydowanie przyspieszyła ten trend. Należy pamiętać jednak, że nie tylko rodzime marki działają lokalnie – również międzynarodowe firmy korzystają z polskich surowców i produkują również tu, w Polsce.
- Redakcja
W tym artykule:
Jak rozumiemy lokalność?
Lokalność i sezonowość najczęściej przewijają się w kontekście zdrowej diety, ekonomicznych zakupów i dobra planety. Wierzymy, że kupując tylko to, co rośnie w naszej szerokości geograficznej, w dodatku od małych rolników i hodowców wspomagamy naszą gospodarkę i obniżamy ślad węglowy. Tak! Ale to tylko jedna z możliwości. Ta "romantyczna", bo wyobrażamy sobie, że nasze wybory pomagają konkretnym osobom. Ale warto pamiętać, że lokalne jest nie tylko to, co rośnie, a wszystko co powstaje w Polsce!
Czy koncerny mogą być lokalne ?
Tak! Ich lokalność jest na pierwszy rzut oka mniej oczywista, ale miejscowe filie międzynarodowych firm kupują od polskich rolników i hodowców, produkują w fabrykach zlokalizowanych w Polsce i zatrudniają lokalnych pracowników (np. spółki DANONE w Polsce dają pracę ponad 3 tys. pracowników). A także płacą w Polsce podatki. To pozytywnie wpływa na rozwój polskiej gospodarki.
Inicjowanie dużych zmian
Co więcej - to duże przedsiębiorstwa mają narzędzia i możliwości, aby pozytywnie wpływać na społeczeństwo. Mogą badać zwyczaje konsumenckie, edukować i inspirować. Nie zapominamy, że to również dzięki działaniom dużych firm w Polsce toczą się rozmowy nad wprowadzeniem ujednoliconego systemu depozytowego czy niezależnego systemu znakowania żywności Nutri-Score. Wszystko po to, by nasze wybory konsumenckie były lepsze dla środowiska i bardziej świadome.
Zielone nawyki: Czym jest system depozytowy i co nam daje?
Brzmi obco, ale już wyjaśniamy! I zapewniamy, że niesie to ze sobą wiele dobrego dla środowiska! A to dopiero początek naszego cyklu „Zielone nawyki”, w którym będziemy przybliżać ważne ekologiczne kwestie, jak i podpowiadać, co wy możecie zrobić dobrego dla planety!Polskie "zasoby"
Lokalność małych przedsiębiorców idealnie współgra z interesami większych firm. Przykładem mogą być polskie gospodarstwa mleczne i spółki DANONE.
WYZWANIE ZIELONEGO NAWYKU
Możesz dokonywać wyborów na każdym poziomie swojego gospodarstwa domowego.
Spróbuj w danym tygodniu włączyć do diety to, co jest charakterystyczne dla Twojego regionu (nabiał ? owoce?).
W kolejnych weź pod lupę swoje trzy ulubione marki spożywcze i prześledź, co robią dla lokalnej społeczności .
Zielone nawyki: Fleksitarianizm i rolnictwo regeneratywne. Dlaczego są ważne?
Dieta fleksitariańska to złoty środek dla zdrowia i kondycji planety. Jej podstawą jest częstsze spożywanie produktów roślinnych, przy jednoczesnym umiarkowanym spożyciu wysokiej jakości produktów pochodzenia zwierzęcego – co ważne, pozyskiwanych w sposób zrównoważony.