Kobiety na emeryturze żyją dłużej, więc powinny mieć kontrolę nad swoimi finansami
Emerytura to czas, kiedy wreszcie robimy to, na co mamy ochotę. Możemy podróżować, realizować pasje lub wspierać dzieci i wnuki. To piękna przyszłość, dlatego już dziś warto ją zaplanować. Jak to zrobić?
Statystyki pokazują, że kobiety żyją dłużej niż mężczyźni i jednocześnie przechodzą na emeryturę wcześniej, niż panowie. Powodów tej sytuacji jest kilka i każdy z nich jest osobną, bardzo ważną kwestią. Jednak dziś zajmijmy się ich konsekwencją – wyzwaniem, jakim jest dla kobiet zadbanie o finanse na emeryturę.
Odkładanie na emeryturę, czyli na swoją przyszłość
Lubimy odkładać pieniądze na tzw. czarną godzinę, ale czy rzeczywiście myślimy o przyszłości? Z badań ”Kobiety żyją dłużej” przeprowadzonych na zlecenie mBanku przez firmę Maison & Partners wynika, że 74 proc. kobiet myśli o emeryturze, ale już tylko co trzecia podejmuje działania, które mogą pomóc ją zwiększyć.
Te, które podejmują działania rzadko wybierają produkty stworzone z myślą o emeryturze (tylko 13% oszczędza na indywidualnym koncie emerytalnym IKE czy IKZE). Jeśli chodzi o inwestowanie na rynkach finansowych, jedynie 6% kobiet decyduje się na taki krok.
Dlatego powstała kampania „Kobiety żyją dłużej… również na emeryturze”. Z tej okazji odbyła się konferencja, na której znani eksperci opowiadali o możliwościach zadbania o swoją przyszłość.
Wśród gości inaugurujących kampanię mBanku był m.in. dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny. Jak zauważył, wszyscy myślimy o przyszłości, tylko nie wszyscy potrafimy przełożyć to na realne działania.
Największe znaczenie ma kwestia kultury, w której dorastamy. Np. często oczekiwana od kobiet „ugodowość” jest skorelowana z tym, że mniejsze znaczenie przypisują później pieniądzom – stwierdza.
W trakcie konferencji swoją wiedzą podzieliła się Dominika Nawrocka, edukatorka finansowa, która zaprezentowała 5 kroków do zabezpieczenia emerytury. Radziła kobietom, aby zaczęły od określenia swoich przyszłych potrzeb i wydatków. Dodała też, że warto szukać możliwości do pomnażania oszczędności, a także korzystać z rad specjalistów.
Bardzo się cieszę, że mBank rozpoczął kampanię, która nagłośni ten problem. Kobiety garną się do wiedzy. Trzeba im jedynie wskazać, jak wykorzystać wiedzę finansowa do zadbania o siebie na emeryturze – radzi.
Nauczmy się mówić o pieniądzach i swoich sukcesach
Często myślimy, że mamy jeszcze do emerytury dużo czasu i zdążymy się tym tematem zająć. Dane pokazują jednak, że im wcześniej zaczniemy o tym myśleć, tym łatwiej będzie uzbierać potrzebne fundusze. Zdaniem dziennikarki Justyny Szyc-Nagłowskiej kobiety muszą nauczyć się mówić o pieniądzach.
Te, które życie rodzinne łączą z rozwojem zawodowym nazywane są „karierowiczkami”. Musimy to zmienić. Nauczyć się rozmawiać o pieniądzach, być dumne z własnych sukcesów. Pozytywnie się do tego nakręcać – mówi.
Jednym ze sposobów zapewnienia sobie godnej emerytury jest skuteczne odkładanie dodatkowych pieniędzy. To ważne, by kobiety zainteresowały się tym tematem – zwłaszcza, że już dziś ich średnia emerytura jest o ok. 30% niższa od średniej emerytury mężczyzn. A przecież wszyscy chcemy cieszyć się życiem i realizować marzenia. Do dzieła!
Chcesz zadbać o swoją przyszłość i zacząć odkładać na emeryturę? Zajrzyj tutaj.
*„Kobiety żyją dłużej - badanie dot. inwestowania na emeryturę” na zlecenie mBanku, Maison & Partners, maj 2024.
Pamiętaj, że kiedy inwestujesz możesz zyskać, ale też stracić pieniądze.
Materiał promocyjny mBanku