Reklama

Czy kolorowy kamień szlachetny może lśnić w pierścionku zaręczynowym?

Pierścionek jako symbol miłości i potwierdzenie nawiązującej się relacji jest tak stary jak sama ludzkość. W ciągu minionych wieków jego znaczenie i wygląd wielokrotnie ewoluowały. W starożytnym Rzymie pierścionek zaręczynowy był prostą obrączką wykonaną z różnych materiałów, takich jak żelazo, miedź czy kość słoniowa. Z kolei w epoce wiktoriańskiej pierścionki stały się bardzo bogato zdobione. Różnokolorowe kamienie szlachetne, bezbarwne diamenty a nawet emalia stały się wówczas niezwykle popularne.

Reklama

Przezroczyste diamenty stały się najmodniejsze w latach pięćdziesiątych XX wieku, co było efektem sukcesu kampanii marki De Beers. Idea, że pierścionek zaręczynowy powinien mieć formę dużego pojedynczego diamentu w typie solitaire obiegła świat i wciąż jest jedną z najbardziej popularnych. Z tego powodu pierścionek zaręczynowy z kolorowym kamieniem może być postrzegany jako odejście od niepisanej zasady. To wybór dla kobiet, które nie boją się wyróżnić z tłumu. Jeśli więc Pańska wybranka w szczególności uwielbia jeden rodzaj klejnotu, zaręczyny to wspaniała okazja, by nią go obdarować. Które z kolorowych kamieni szlachetnych są zatem najbardziej popularne w pierścionkach zaręczynowych?

Wielka Trójka: szafiry, rubiny i szmaragdy

Aby kamień szlachetny zdobył sobie miejsce w tak ważnej biżuterii jak pierścionek zaręczynowy, samo jego piękno nie wystarczy. “Ważną cechą jest twardość minerału, która determinuje, jak odporny będzie na zadrapania i uszkodzenia w czasie codziennego używania” wyjaśnia Jarmila Slívová, założycielka nowoczesnego czeskiego studia jubilerskiego KLENOTA, specjalizującego się w ręcznie robionej, złotej biżuterii.

Twardość jest ważna, ponieważ szkoda byłoby ukrywać pierścionek zaręczynowy w szkatułce. Dlatego też powinna wynosić minimalnie 7 na skali Mohsa. Zaraz za diamentem, który na skali twardości minerałów otrzymał 10, znajdują się królewskie niebieskie szafiry i żywo czerwone rubiny, których twardość wynosi 9. Te dwa rzadkie kamienie szlachetne są więc nie tylko zachwycające, ale również praktyczne. Z kolei wyjątkowe, zielona szmaragdy są nieco mniej odporne, jednak wciąż mogą być umieszczane w pierścionkach zaręczynowych, o ile tylko traktuje się je z uwagą. Przykładowo, Jacqueline Kennedy posiadała taki pierścionek zaręczynowy.

Z nutą romantyzmu: pierścionek zaręczynowy z różowym kamieniem szlachetnym

źródło zdjęcia: klenota.pl

Oczywiście, nie trzeba stawiać na tradycyjne klejnoty. Na taką okazję jak zaręczyny można wybrać też różowy kamień szlachetny. Przykładem stosunkowo mało znanych, delikatnie łososiowo-różowych kamieni są morganity. Atrakcyjna opcja to także różowe szafiry. Różowe szafiry to nazwa nadawana różowym korundom, które różnią się od rubinów tylko nasyceniem koloru. Z drugiej strony mniej znane turmaliny mają bardzo interesujący odcień. Ich różowo-fioletowa barwa gwarantuje eleganckie i niesamowite wrażenie.

Bez kompromisów: pierścionek zaręczynowy z kolorowym diamentem

Kolorowe diamenty, znane także jako diament fantazyjne (lub fancy diamonds), są doskonałym wyborem dla Panów, którzy chcą ofiarować swoim wybrankom prawdziwy diament, a jednocześnie kamień o barwie, o której marzą. Kolorowe diamenty mają takie same właściwości jak bezbarwne, są więc ekstremalnie odporne i cieszą wysokim połyskiem oraz blaskiem. Połączenie tych cech z atrakcyjnym odcieniem żółtego lub niebieskiego sprawia, że tworzą naprawdę luksusową i niepowtarzalną biżuterię, która przyciąga spojrzenie już od pierwszej chwili. Studio KLENOTA również oferuje kolorowe diamenty, podobnie jak inne kolorowe kamienie szlachetne.

Reklama

Pomimo że prawdopodobnie klasyczny, bezbarwny diament nigdy nie wyjdzie z mody, jego kolorowe alternatywy także mogą być piękne i niezapomniane. Jednak najważniejsze w trakcie wybierania pierścionka zaręczynowego jest to, aby dobrze pasował do osobowości i pragnień kobiety.

Reklama
Reklama
Reklama