Reklama

W tym artykule:

  1. Jak wygląda praca stewardesy?
  2. Wskazówki przed podróżą samolotem
  3. Jak zostać stewardesą? Weź udział w rekrutacji!
Reklama

O pracy na pokładzie LOT opowiedziała nam Angelika Duszczyk, stewardesa z wieloletnim doświadczeniem (i niezliczoną liczbą przebytych mil). Z rozmowy dowiesz się nie tylko jak przetrwać uciążliwe zmiany stref czasowych, ale też jak dołączyć do załogi Polskich Linii Lotniczych. Właśnie trwa rekrutacja na Młodszego Członka Personelu Pokładowego, co daje możliwość rozpoczęcia przygody z tym zawodem. Wystarczy przejść kilka etapów, aby zacząć podróżować na trasach z rozbudowanej siatki połączeń przewoźnika i mieć kontakt z ludźmi z całego świata.

Jak wygląda praca stewardesy?

Opowiesz nam o swojej ścieżce kariery i przygodzie z lataniem?

Już jako nastolatka marzyłam o byciu stewardesą. Podczas swojej pierwszej podróży samolotem podziwiałam starannie umundurowane kobiety.

Do tego jeszcze bardziej pociągała mnie perspektywa nieograniczonych podróży.

Po prostu wiedziałam, że jest to praca dla mnie i ciężko mi wyobrazić sobie siebie w innym zawodzie. Po drugim roku studiów dołączyłam do załogi pokładowej i latam do dzisiaj. Jestem absolwentką dietetyki klinicznej. Na pokładzie możecie spotkać ludzi z wielu branży. Od medyków przez inżynierów, trenerów czy filozofów.

Dlaczego wciąż pokutuje przekonanie, że to zawód głównie dla kobiet? Co powiedziałbyś mężczyznom, którzy zastanawiają się nad pracą w tym zawodzie, ale mają wątpliwości?

Uważam, że zawód stewardesy na przestrzeni lat zmienił się jak każdy inny zawód. W kokpicie mamy również panie kapitan. Czemu na pokładzie nie możemy mieć stewardów? Każdy bez względu na płeć powinien spróbować swoich sił. Może to będzie jego wymarzona praca.

Wiele osób niesłusznie umniejsza znaczenie pracy personelu pokładowego i sprowadza ją jedynie do podawania wody i przekąsek. A przecież na Waszych barkach leży komfort i bezpieczeństwo niekiedy niemal 300 pasażerów! Jak wygląda przygotowanie do pracy na tym stanowisku?

Niewiele osób zauważa to, co tak naprawdę robimy na pokładzie samolotu. Personel pokładowy przechodzi przez intensywne szkolenia podstawowe oraz co roku szkolenia przypominające. Jesteśmy odpowiedzialni za znajomość procedur bezpieczeństwa, sprzętu awaryjnego i udzielanie pierwszej pomocy. W przypadku ewakuacji zapewnimy bezpieczne opuszczenie pokładu wszystkim osobom. Na pokładach jesteśmy po to, by zagwarantować pasażerom miłą i bezpieczną podróż.

Polskie Linie Lotnicze dużą wagę przykładają do jakości serwisu pokładowego i opieki nad pasażerami w czasie lotu.

Naszym zadaniem jest sprawienie, aby każdy poczuł się mile widziany na pokładzie. Gościnność, uprzejmość, empatia – tak opisałabym stosunek personelu do wszystkich podróżujących samolotami naszych linii.

Czy szkolenie przygotowuje na wszelkie okoliczności, z jakimi miałaś do czynienia? Czy może zaskoczyły Cię nietypowe sytuacje?

Ludzka wyobraźnia nie zna granic i na każdym locie potrafią nas spotkać nowe okoliczności. Szkolenie podstawowe to potężna dawka informacji. Instruktorzy posiadający ogromne kwalifikacje próbują przygotować nas na każdą ewentualność. Jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich nietypowych zdarzeń. Osobiście spotkałam sytuacje wymagające pomocy medycznej np. podawanie tlenu na pokładzie.

Chyba najwspanialszą rzeczą, jaka wiąże się z tą pracą, są podróże. LOT ma w swojej siatce zarówno te bliższe europejskie kierunki, jak i Los Angeles, Tokio czy Baku. Czy w tej pracy jest miejsce na zwiedzanie?

Odkrywanie nowych miejsc jest bezcennym atutem naszej pracy. Nieraz czekamy na kolejny samolot nawet kilka dni i wtedy możemy wykorzystać czas na poznawanie regionalnej kultury oraz podziwianie słynnych miast czy pięknej przyrody. Staramy się wykorzystać każdą chwilę na eksplorowanie świata. Z naszej pracy wynika jeszcze jedna duża zaleta.

Zarówno na pokładzie, jak i na lotniskach i w hotelach, poznajemy ludzi z całego świata.

Czasem są to niespodziewane spotkania z gwiazdami sportu czy kina. Nieraz zdarzyło mi się wypatrzeć twarze, które widziałam wcześniej na dużym ekranie. Innym razem to koleżanki i koledzy z branży, z którymi możemy wymienić się doświadczeniami. To także ludzie zamieszkujący odwiedzane przez nas kraje. Żadna inna praca nie zapewnia takiego kontaktu z innymi kulturami, językami i zwyczajami. Jest to bardzo ubogacające i pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy. A także wysyłać do przyjaciółek wiadomości o treści: „Nie uwierzysz, kto dzisiaj leci ze mną samolotem!”.

Stewardesy kojarzone są ze swoim nienagannym, bardzo kobiecym strojem służbowym, a w mediach wielokrotnie przebijały się pytania o to, czy rzeczywiście powinien on tak wyglądać. Co Ty jako osoba, która na co dzień nosi te świetnie skrojone, piękne apaszki i okrycia głowy, sądzisz o swoich strojach?

W PLL LOT lubimy nasze mundury i uważamy, że są bardzo ładne, nawet porównując je do innych światowych linii. Mundur powinien być dobrze dopasowany. Podlegamy ściśle określonym zasadom co do wyglądu opisanymi w Podręczniku Dyscypliny Mundurowej. Zawsze przed lotem szefowa pokładu ma obowiązek sprawdzić, czy załoga odpowiednio się prezentuje. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki jasnym kryteriom jesteśmy w stanie zachować odpowiedni poziom i spójny wizerunek.

Gdybyś mogła dodać do siatki LOT jedną nową destynację, co by to było?

Zdecydowanie Sydney. Wielu pracowników marzy o tym kierunki. Jestem jedną z nich. Myślę, że to zupełnie inny świat, do którego jeszcze nie dotarłam.

Wskazówki przed podróżą samolotem

Przed nami sezon wakacyjny, kiedy więcej osób decyduje się na podróże. W imieniu wszystkich podróżników chciałabym zadać kilka praktycznych pytań. Pierwsze brzmi: jaki jeden gadżet warto zabrać ze sobą na pokład samolotu?

Na dłuższe podróże polecam poduszkę rożek i dobrą książkę. Warto również zamówić posiłek specjalny z odpowiednim wyprzedzeniem, jeżeli stosujemy jakąś dietę. Różnorodny wybór posiłków jest dostępny na naszej stronie.

Jaką pozycję z pokładowego menu polecasz?

W klasie ekonomicznej najbardziej opłacają się zestawy łączone, gdyż przy zakupie 2 sztuk zyskujemy rabat. Dla miłośników orientalnej kuchni polecam pożywną i rozgrzewającą zupkę azjatycką Udon. Pasażerom klasy business i amatorom dań mięsnych na pewno zasmakują pyszne poliki wołowe lub sandacz.

Co naprawdę opłaca się kupować w strefie bezcłowej?

Najbardziej popularne i chętnie kupowane są perfumy damskie i męskie światowych marek. Jest to idealny prezent, który kojarzy nam się z wakacjami spędzonymi w gronie najbliższych. Można też zwrócić uwagę na biżuterię czy okulary. Jest też wiele ciekawych produktów regionalnych szczególnie atrakcyjnych dla obcokrajowców, którzy nie zdążyli zrobić zakupów „na mieście”.

Twój sposób na jet lag?

Każdy ma swój indywidualny sposób na to, aby nie odczuwać skutków zmiany czasu. Wszystko zależy od długości pobytu w innej strefie czasowej. Jeśli mamy krótkie pobyty do 24 godzin większość z nas nie przestawia się i funkcjonujemy w czasie polskim. Natomiast jeśli zdarzają się pobyty dłuższe (nawet kilkudniowe), wtedy staramy się przystosować do lokalnego czasu. Ciężko jest położyć się spać, kiedy czeka na nas zwiedzenie Wielkiego Kanionu bądź wizyta w jednym w największych parków rozrywki na świecie, jakim jest Universal Studio. Kto odmówiłby sobie takiej przyjemności?

A teraz poproszę o kilka podróżniczych rekomendacji i dokończenie zdania. Najlepszy kierunek dla osób kochających:

• street food to… Bangkok,
• modę i zakupy to…Mediolan,
• dziką przyrodę…Sri Lanka,
• kąpiele w morzu…Miami,
• muzea i zwiedzanie… Nowy Jork.

Jak zostać stewardesą? Weź udział w rekrutacji!

Trwa rekrutacja stewardes i stewardów w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Jakie wymagania trzeba spełnić, by wykonywać ten zawód?

Praca stewardesy opiera się przede wszystkim na kontakcie z pasażerami oraz współpracy z załogą. Zainteresowania związane z lotnictwem będą dużym atutem oraz mogą pomóc przy rekrutacji. Jednak warto podkreślić, że wiele osób, które u nas pracują to osoby bez wcześniejszego doświadczenia związanego z lataniem. Niektórzy przeżywają swój pierwszy lot samolotem właśnie na pokładach Polskich Linii Lotniczych LOT.

Pasja do podróżowania, chęć poznawania nowych kultur i miejsc w najskrytszych zakątkach świata są to elementy, które przyciągają do pracy na pokładzie.

Poza tym konieczna jest znajomość języka polskiego i angielskiego, umiejętność pływania, radzenia sobie w trudnych sytuacjach, otwartość i pozytywna postawa.

Jakie są etapy rekrutacji?

Pierwszy etap to sprawdzenie znajomości języka angielskiego. Nie trzeba się nim stresować! Jest to zwykła rozmowa sprawdzająca naszą umiejętność konwersacji. Kolejnym etapem jest odgrywanie scenek sytuacyjnych w grupie. Polega to na sprawdzeniu, jak porozumiewamy się z drugim człowiekiem, czy jesteśmy kreatywni. Ostatnim etapem jest final interview, czyli dość standardowa rozmowa o pracę, pod czas której możemy zostać zapytani o nasze wcześniejsze doświadczenia i zainteresowania.

Czy tę pracę da się połączyć z życiem rodzinnym?

Wiele osób udowadnia, że jest to możliwe. Nie założyliśmy jeszcze z moim, również latającym, partnerem rodziny, więc nasze zdanie nie będzie obiektywne. Jednak obserwujemy, jak dobrze radzą sobie nasze koleżanki i koledzy. Często rodzicielstwo osób latających może być mniej kolidujące niż standardowe, kiedy dwie osoby wykonują typowe zawody wymagające pracy stacjonarnej. Są też przypadki, kiedy dwie osoby pracują w powietrzu – wtedy można poprosić o naprzemienne planowanie. Wszystko da się pogodzić, dlatego jest to praca, której można się podjąć na każdym etapie życia.

Reklama

Dziękujemy za rozmowę!

Chciałabyś spróbować pracy na pokładzie samolotu? Właśnie trwa rekrutacja na Młodszego Członka Personelu Pokładowego w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Jeżeli chcesz sprawdzić się w tej roli, wejdź na stronę LOT Kariera. Znajdziesz tam wszystkie aktualne oferty pracy i informacje przydatne dla kandydatów.

Reklama
Reklama
Reklama