Reklama

W swojej kampanii Rafał Trzaskowski obiecał, że stolica stanie się miastem bardziej otwartym na mniejszości. Mówił również o walce z dyskryminacją. Aby spełnić swoją obietnicę, podpisał wczoraj dokument, który jest swojego rodzaju przełomem i ma na celu zagwarantować bezpieczeństwo osobom homoseksualnym, biseksualnym i transseksualnym w Warszawie. Karta LGBT+ jest pierwszym tego rodzaju projektem nie tylko w Polsce, ale we wschodniej części Europy. Założenia, które się w niej znalazły, powstały we współpracy z organizacją Stowarzyszenie Miłość nie Wyklucza. Co znalazło się wśród postulatów?

Reklama

Świetna i bardzo potrzebna inicjatywa maturzystów z Społecznego Liceum Ogólnokształcącego "Bednarska" w Warszawie. Na znak solidarności z rówieśnikami LGBT+ uczniowie zatańczyli na studniówce w parach jednopłciowych. >>>

Co oznacza Karta LGBT+ i na czym polegają jej ustalenia?

Przy podpisywaniu Karty LGBT+ Rafał Trzaskowski po raz kolejny podkreślił, że Warszawa musi stać się przyjaznym, tolerancyjnym i otwartym miastem, a prawo do równości mamy wszyscy, co jest zagwarantowane w konstytucji. Zaniepokojony aktami przemocy i agresji, które miały miejsce w stolicy, wystosował rozwiązanie pod postacią dokumentu, gwarantującego wsparcie dla społeczności osób homoseksualnych. Karta LGBT+ zakłada budowę hostelu interwencyjnego dla osób będących w ciężkiej sytuacji (np. wykluczenia przez rodzinę z powodu orientacji seksualnej), a także stworzenie centrum społeczno-kulturalnego. Ponadto ma powstać specjalna infolinia, gwarantująca pomoc prawną i wsparcie psychologa dla osób LGBT dotkniętych przemocą fizyczną i psychiczną. Zgodnie z założeniami Karty w Warszawie będzie prowadzona edukacja antydyskryminacyjna i seksualna, uwzględniająca kwestię orientacji seksualnej. Ponieważ prześladowanie z powodu orientacji dotyczy głownie nastolatków, w każdej szkole zostanie wyznaczony nauczyciel do monitorowania sytuacji, tzw. „latarnik”. Miasto otrzymało także patronat Prezydenta nad coroczną Paradą Równości.

Reklama

Karta LGBT+ to duży krok w stronę budowania świadomości wśród Warszawiaków i Polaków w ogóle, ale przede wszystkim objęcie ochroną osób homoseksualnych, które stanowią część naszego społeczeństwa. „To innowacyjny dokument, który odnosi się do tych najbardziej lokalnych potrzeb społeczności LGBT. Liczę, że Warszawa będzie przykładem dla innych miast”, powiedział radny Marek Szolc z partii Nowoczesna, który był zaangażowany w prace na Kartą LGBT+.

Reklama
Reklama
Reklama