Reklama


W IT jest praca także dla humanistów i artystów

Ostatnie dane Eurostatu pokazują, że wśród wszystkich specjalistów IT w naszym kraju jest niecałe 91 tys. kobiet i około 495 tys. mężczyzn. - W Polsce wciąż pokutuje błędne przekonanie, że do pracy w branży IT niezbędny jest tzw. umysł ścisły. Tymczasem IT potrzebuje specjalistów z różnymi umiejętnościami i predyspozycjami. Niezwykle istotne są kompetencje miękkie, takie jak krytyczne myślenie, zdolności komunikacyjne czy umiejętność przystosowywania się do szybko zmieniającego się świata i pozytywnego reagowania na te zmiany. Wiele kobiet nie jest świadoma tego, że ma predyspozycje do pracy w IT, o czym przekonujemy się podczas różnych spotkań i warsztatów - wyjaśnia Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University i inicjatorka Uniwersytetu Sukcesu.

Reklama

Program, który wprowadza do świata IT

Uniwersytet Sukcesu działa od 2019 roku i pozwala wejść do świata IT tym kobietom, które nie mogą sobie pozwolić na studia czy kursy programistyczne. - Są to najczęściej ambitne, zdolne dziewczyny, ale nieświadome swojego potencjału, bo np. dorastały np. w domach dziecka czy wielodzietnych rodzinach i nie otrzymały odpowiedniego wsparcia. Dzięki uczestnictwu w naszym programie mogą w rok nabyć kompetencje pozwalające rozpocząć pierwszą pracę w IT, przy czym kursy i zajęcia są tak dobrane, aby mogły je wykonywać z dowolnego miejsca w Polsce i aby miały czas na pracę zarobkową. W tej edycji uczestniczki będą korzystać ze specjalnej platformy edukacyjnej przygotowanej dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z funduszy EOG. – tłumaczy prezeska fundacji.

W dotychczasowych czterech edycjach Uniwersytetu Sukcesu wzięło udział 348 kobiet, które uczyły się głównie programowania w wybranych przez siebie językach i digital marketingu. Jedna z absolwentek uważa Uniwersytet Sukcesu za najbardziej wartościowy z programów, w których brała udział: - Warsztaty w dużych, znanych firmach, spotkania z ciekawymi ludźmi, kolacja w Warsaw Spire podniosły moje poczucie własnej wartości. Warsztaty dały dużo wiedzy, która mi pomaga do tej pory w budowaniu ścieżki zawodowej jak i w życiu prywatnym. To był naprawdę wartościowy punkt startowy dla mnie.

Co składa się na program?

Obecnie trwa rekrutacja do 5. edycji. Do programu przyjmowane są kobiety w wieku 18-25 lat, które chciałyby rozwijać się w jednym z tych kierunków: UX Designer, Java Developer lub Frontend Developer. Oprócz kursów specjalistycznych, czekają je 5-dniowe warsztaty motywacyjno-rozwojowe w Białymstoku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu, spotkania z mentorami z branży i doradcami HR, a na zakończenie – płatne staże. W role indywidulanych doradców wprowadzających uczestniczki do świata IT wcielają się pracownicy Partnerów programu – chętnych jest zawsze więcej niż miejsc, bo proces mentoringowy to zawsze obopólna korzyść.
- Decyzję o tym, żeby wesprzeć 5. edycję projektu podjęliśmy bez wahania, ponieważ jesteśmy z nim związani od samego początku. Wspólnie z pracownikami i współpracownikami angażujemy się, aby pomóc dziewczynom, które nie mają łatwego startu na początku swojej drogi zawodowej, wzmacniać kompetencje zarówno w zakresie nowych technologii, jak również w rozpoczęciu zawodowej kariery w branży IT. Nasz udział w projekcie to nie tylko wsparcie finansowe, to przede wszystkim zaangażowanie, mentoring, dzielenie się ekspercką wiedzą i odpowiedzialność za rozwój młodych, ambitnych kobiet w świecie digitalu – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Nationale-Nederlanden.

Dotychczas wsparcie V edycji programu, oprócz Partnera Głównego Nationale-Nederlanden, potwierdzili:Cisco, Elavon, Fundacja Inter Cars, Fundacja Empiria i Wiedza oraz Havas Media Group. A także Partnerzy wspierający: Gestalt Szkoła Psychoterapii, Lumina Learning, Kancelaria Prawna BWHS, Sukces Pisany Szminką, Cyber Women Community, Ekspertki Razem i Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Wciąż można dołączyć do grona partnerów.

Zgłoszenia do programu przyjmowane są od 01.03.2023 r. do 14.05.2023 r. Dostępnych jest 80 miejsc. By zgłosić się do programu należy wypełnić formularz na stronie.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama