Arteterapia to terapia poprzez sztukę. Polega na wyrażaniu emocji, myśli i doświadczeń przy wsparciu różnorodnych form artystycznych. Dzięki tej metodzie lepiej rozumiemy siebie i otaczający nas świat. Wpływa ona na nasz rozwój osobisty, poprawia samoświadomość i pomaga ekspresyjnie wyrażać trudne emocje. Zarówno akt tworzenia, jak i odbiór działań artystycznych może poprawić fizyczne i psychiczne samopoczucie, a także pozytywnie wpłynąć na wiele schorzeń.

Sztuka ma na nas wielką, przynoszącą ukojenie moc. Jest dla każdego, a jej form jest bardzo wiele: rzeźba, malarstwo, taniec, śpiew czy teatr to niektóre rodzaje artystycznego wyrazu. Warto wybrać taki, który da nam najwięcej przyjemności i pamiętać, że nie musimy być artystycznie uzdolnieni, by czerpać z palety dobrodziejstw, jaką oferuje arteterapia.

Kreatywne dbanie o siebie z OSHEE

Badania* wykazały, że nawet sporadyczny kontakt ze sztuką pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie! Wśród bywalców sal muzealnych, teatralnych czy koncertowych zaobserwowano poprawę zdrowia psychicznego, w tym zmniejszenie stresu*. Równie dobrze działają wszelkie pasje o charakterze artystycznym – malowanie, szkicowanie, kolorowanie, nauka gry na instrumencie*. Co więcej, zaangażowanie w sztukę wiąże się z większą zdolnością do radzenia sobie z problemami ze zdrowiem psychicznym w życiu codziennym*.

Współczesne tempo życia i permanentny stres powodują, że nawet najodporniejsi z nas powinni szukać ukojenia dla emocji, uspokojenia dla myśli i odprężenia dla ciała. W arteterapii liczy się sam proces twórczy i coś bezcennego, co dzieje się z nami w czasie jej trwania – stopniowo zaczynamy się otwierać. Często mamy różne blokady, które uniemożliwiają nam dotarcie do swoich emocji. Sztuka może nas od nich wyzwolić. Co więcej, pobudzanie wyobraźni i kreatywności stymuluje nasz umysł. Budzą się endorfiny, w efekcie czego czujemy się zwyczajnie szczęśliwsi.

Choć odczuwanie, odczytywanie i regulowanie emocji jest trudne dla każdego, jeszcze więcej wysiłku kosztuje to młodych ludzi. Marka OSHEE to rozumie, dlatego wraz z utalentowanymi ilustratorami rozpoczęła wspólną pracę na rzecz dbania o swobodę wyrażania emocji dzieci i młodzieży. Stworzono nowe etykiety butelek OSHEE D+K Vitamin Water, które mają stać się pretekstem do rozmów na ważne tematy dotyczące nas wszystkich.

oshee

OSHEE łączy siły z artystami

Zaangażowani w akcję artyści to młode osoby, które są świadome, z jakimi wyzwaniami boryka się ich pokolenie. Każdy z nich (Bartosz Żuber, Martyna Wilner i Justyna Bojczuk-Krzepina) posługuje się innym językiem artystycznym, jednak łączy ich wspólny cel – butelki z unikatowymi ilustracjami mają trafić bezpośrednio do młodych ludzi, ceniących sobie dobry design, i wywołać większą, społeczną debatę. Są wyrazem troski i nadziei. Prace pełne symboli trudno ubrać w słowa, jednak łatwiej emocjonalnie je odczytać. Są zaproszeniem do refleksji, która często bywa pierwszym krokiem do zrozumienia siebie i swoich emocji.

Każdy zakup OSHEE Vitamin Water D+K, na którego etykiecie znalazły się ilustracje, wspiera Fundację Twarze Depresji, a 5% z przychodów przekazujemy na program bezpłatnej pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży
– mówi Julia Markowska, specjalista ds. marketingu i CSR w OSHEE Polska.
oshee

W ramach kampanii posłuchajcie specjalnego podcastu, dostępnego na YouTube i Spotify. Cały projekt jest częścią OSHEE Speak UP. Marka od wielu lat z zaangażowaniem walczy z narastającym kłopotem pogarszającego się zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży. Niestety, mimo wielu prób, sytuacja w Polsce w tym zakresie wciąż nie ulega poprawie, choć problem dotyka społeczeństwo na szeroką skalę. OSHEE dostrzega pilną potrzebę budowania wsparcia emocjonalnego zwłaszcza dla młodych ludzi w obliczu współczesnych wyzwań. Marka chce uświadomić nam, że jedynie wspólne działanie i brak skrępowania w rozmowach o swoich uczuciach oraz problemach może wprowadzić realne zmiany.

OSHEE nie tylko edukuje, ale przede wszystkim inspiruje. Marka zachęca młodych (i nie tylko!) ludzi do szukania komfortowych sposobów na wyrażanie swoich uczuć. Współpraca z młodymi ilustratorami ma na celu pokazanie, że każdy wyraz artystyczny ma moc wspierania nas w regulacji swoich emocji. Otwórzmy się na siebie i kreatywne działania – niech przemawia za nas sztuka!

oshee

*Wang S, Mak HW, Fancourt D. Arts, mental distress, mental health functioning & life satisfaction: fixed-effects analyses of a nationally-representative panel study. BMC Public Health. 2020 Feb 11;20(1):208

Materiał promocyjny marki OSHEE