Przełomowa szczepionka na raka piersi już za 5 lat? Obiecujące wyniki nowych badań
Od kilku dekad trwają prace nad stworzeniem skutecznej i bezpiecznej szczepionki na raka piersi. Eksperymentalny preparat opracowany przez naukowców i naukowczynie z University of Washington School of Medicine rozbudził nadzieje na sukces. Nie tylko pobudza układ odpornościowy do walki z nowotworem, ale też zapobiega nawrotom nawet u osób w zaawansowanym stadium choroby. Jeśli dalsze etapy badań przebiegną pomyślnie, będzie to jeden z największych cudów współczesnej medycyny.
W tym artykule:
Przełomowa szczepionka na raka piersi
Pod koniec 2020 roku na świecie żyło 7,8 miliona kobiet, u których w ciągu ostatnich 5 lat zdiagnozowano złośliwy nowotwór piersi. W samym 2020 roku raka piersi wykryto u 2,3 miliona kobiet i z jego powodu odnotowano 685 tysięcy zgonów. Statystyki pokazują jasno: w ujęciu globalnym jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych i najbardziej złośliwych oraz śmiercionośnych nowotworów.
Specjaliści i specjalistki od dekad starają się znaleźć skuteczny sposób nie tylko walki, ale też zapobiegania chorobie. Zespół naukowców i naukowczyń z University of Washington School of Medicine (UWSM) pracuje nad szczepionką na raka piersi od ponad 20 lat. W niedawno opublikowanym badaniu eksperci i ekspertki pod kierownictwem dr Mary L. Disis ujawnili wyniki pierwszej fazy badań na ludziach stworzonego przez siebie preparatu. Wyniki zostały przedstawione w prestiżowym czasopiśmie branżowym „JAMA Oncology”.
Te zmiany w wyglądzie piersi powinny was zaalarmować
Wyczuwalne zmiany to tylko jedna z wielu postaci, jakie może przybierać ta choroba. Czego nie wolno przegapić?Kiedy szczepionka na raka piersi?
Podczas pierwszej fazy badań eksperymentalna szczepionka na raka piersi okazała się nie tylko bezpieczna, ale też wysoce skuteczna. Jej działanie polega na tym, że wywołuje silną odpowiedź immunologiczną na HER2, czyli kluczowe białko nowotworowe (receptor ludzkiego naskórkowego czynnika wzrostu). Wysoki poziom białka HER2 w organizmie jest odpowiedzialny za powstawanie najbardziej agresywnego i najszybciej rozprzestrzeniającego się raka piersi u kobiet. Dlatego specjaliści i specjalistki uważają, że nowa szczepionka może okazać się przełomowym odkryciem w dziedzinie współczesnej medycyny. Naukowcy i naukowczynie prowadzą obecnie drugą fazę badań swojego preparatu..
Jak przekonuje autorka badania, istnieje duża szansa na to, że szczepionka przeciwko rakowi piersi trafi do użytku już za około 5 lat. Jeśli projekt się powiedzie, będzie to jeden z największych cudów dzisiejszej nauki!
Podcast Sekspertki: Izabela Sakutova o profilaktyce raka piersi i akcji Dotykam=Wygrywam
Profilaktyka ratuje życie. Ale jednak często o niej zapominamy. Jak mieć ją w głowie nie tylko w październiku? Opowiada nam Izabela Sakutova, autorka akcji Dotykam=Wygrywam, która od 10 lat walczy o to, byśmy miały zdrowe piersi.