Pełnie księżyca w 2024 roku. Kiedy wypadają, jakie mają nazwy i co oznaczają? Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat
Pełnia to zdecydowanie wyjątkowy czas w każdym miesiącu. Przepełniony energią i symboliką. Niektórzy uważają, że pełnia wpływa na ich samopoczucie czy zachowania. Oto przewodnik po wszystkich pełniach księżyca w 2024 roku. To warto wiedzieć.
W tym artykule:
- Pełnia księżyca – czym jest?
- Pełnia księżyca – kiedy występuje?
- Pełnia księżyca – jak na nas wpływa?
- Pełnie księżyca w 2024 roku – nazwy i daty
- Pełnie księżyca w 2024 roku – wytłumaczenie nazw
Pełnia księżyca – czym jest?
Zacznijmy jednak od wyjaśnienia tego niewątpliwie pięknego zjawiska, które raz w miesiącu możemy obserwować na niebie. Pełnia księżyca występuje wtedy, gdy księżyc jest najbardziej widoczny – przybiera wtedy kształt niemal idealnego koła. Podczas pełni, księżyc znajduje się po drugiej strony Ziemi niż Słońce, dlatego jest tak jasny i widoczny. Słońce go oświetla.
Pełnia księżyca – kiedy występuje?
Cykl księżyca trwa mniej więcej 29 dni. Oznacza to, że pełnia występuje zazwyczaj raz w miesiącu, chociaż może się też zdarzyć tak, że nie będzie jej w ogóle lub będą dwie. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki.
Czy cykl księżyca ma wpływ na miesiączkę? Naukowcy przeprowadzili badania i mają kosmiczne wnioski
Zastanawiałaś się kiedykolwiek, czy twój okres ma coś wspólnego z kosmosem? Jeśli tak – czytaj dalej, a jeśli nie – też czytaj dalej, a dowiesz się, co ciekawego odkryli naukowcy.Pełnia księżyca – jak na nas wpływa?
Pełniom księżyca dopisywane jest zazwyczaj drugie znaczenie. Osoby, które interesują się astrologią czy bardziej duchowym podejściem wykorzystują ten czas w miesiącu do swoich rytuałów, manifestacji i afirmacji. Uważają, że wtedy mają większą, szczególną moc.
Oprócz tego, podczas pełni może towarzyszyć nam bezsenność lub problemy z zasypianiem czy też gorszy nastrój. Jest to potwierdzone naukowo.
Czy księżyc może wpływać na organizm? Zdradzamy, jak natura rządzi naszym życiem, o czym nie miałyśmy pojęcia!
Co jej się stało? – pyta ojciec Larę Jean w przeboju Netflixa „Do wszystkich chłopców, których kochałam”. – „Dzień księżycowy” – odpowiada mu siostra bohaterki. „Bogini uczy nas, że to święty rytm będący największą celebracją kobiecości” – dodaje. Urocza odpowiedź małej Kitty wcale nie mija się daleko z prawdą. Zobaczcie same.Pełnie księżyca w 2024 roku – nazwy i daty
Poniżej przedstawiamy nazwy poszczególnych pełni, które wystąpią w 2024 roku i ich daty. Sprawdźcie, kiedy spodziewać się tego zjawiska na niebie.
- Wilczy Księżyc – 25 stycznia 2024 roku
- Śnieżny Księżyc – 24 lutego 2024 roku
- Robaczy Księżyc – 25 marca 2024 roku
- Różowy Księżyc – 24 kwietnia 2024 roku
- Kwiatowy Księżyc – 23 maja 2024 roku
- Truskawkowy Księżyc – 22 czerwca 2024 roku
- Koźli Księżyc – 21 lipca 2024 roku
- Zbożowy Księżyc – 19 sierpnia 2024 roku
- Księżyc Plonów – 18 września 2024 roku
- Księżyc Myśliwych – 17 października 2024 roku
- Bobrzy Księżyc – 15 listopada 2024 roku
- Zimny Księżyc – 15 grudnia 2024 roku
Pełnie księżyca w 2024 roku – wytłumaczenie nazw
Każda z pełni ma swoją nazwę. Wiesz, co oznacza każda z nich? Poniżej znajdziesz odpowiedzi.
- Styczeń – Wilczy Księżyc. Nazwa pochodzi od wycia wilków, które w średniowieczu uaktywniały się najbardziej w pierwszym miesiącu roku.
- Luty – Śnieżny Księżyc. Nazwa pochodzi od śnieżnej pogody, która występuje w tym miesiącu.
- Marzec – Robaczy Księżyc. Nazwa pochodzi od obecności robaków w glebie po zimie. Nadali ją rdzenni mieszkańcy Ameryki.
- Kwiecień – Różowy Księżyc. Nazwa pochodzi od kwitnących na różowo kwiatów. Również istnieje od czasów rdzennych mieszkańców Ameryki.
- Maj – Kwiatowy Księżyc. Nazwa pochodzi od kwitnących w maju roślin, drzew i kwiatów. To właśnie wtedy przyroda budzi się do życia.
- Czerwiec – Truskawkowy Księżyc. Nazwa pochodzi od zbiorów truskawek właśnie w tym miesiącu.
- Lipiec – Koźli Księżyc. Nazwa pochodzi od odrastającego poroża kozłów. Dzieje się to właśnie w lipcu.
- Sierpień – Zbożowy Księżyc. Nazwa pochodzi od zbiorów.
- Wrzesień – Księżyc Plonów. Nazwa pochodzi od ostatecznego zbioru plonów we wrześniu.
- Październik – Księżyc Myśliwych. Nazwa pochodzi od licznych polowań myśliwych, którzy wybierają się na nie właśnie w tym miesiącu.
- Listopad – Bobrzy Księżyc. Nazwa pochodzi od Indian, którzy w listopadzie zastawiali pułapki na bobry. Dodatkowo, w tym miesiącu bobry budują swoje tamy.
- Grudzień – Zimny Księżyc. Nazwa pochodzi od niskiej temperatury, krótkich dni i długich nocy, które występują w grudniu.
Warto zapisać sobie te daty w kalendarzu i wypatrywać pełni w każdym miesiącu. Pomijając już wszelkie aspekty związane z rytuałami, jest to naprawdę piękne zjawisko, które warto obserwować.
Pełnia Księżyca - przesądy. W co wierzyli nasi przodkowie? Czego nie robić podczas pełni?
Księżyc ma niesamowitą moc i według wielu osób może mieć przełożenie na wiele aspektów naszego życia. Warto to wykorzystać. Podpowiadamy, czemu sprzyja pełnia Księżyca, jak również piszemy o tym, czego nie robić.