Odwiedź specjalną strefę podczas Open’er Festival i powiedz „stop” molestowaniu w miejscach publicznych
Już 3 lipca startuje Open’er Festival. Poza wieloma muzycznymi wrażeniami na festiwalowiczki i festiwalowiczów czekać będzie też strefa kampanii „Stand Up Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych”.
Wyniki badań przeprowadzonych przez Ipsos w 2023 roku mówią same za siebie. Dla wielu z was mogą być jednak zaskakujące. Aż 77%* kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w miejscach publicznych. Jak się okazuje 66%* respondentów było świadkiem niedozwolonych zachowań, ale tylko 26%* deklaruje, że na nie zareagowało.
Widzisz, słyszysz, naucz się reagować!
Nie wszyscy pamiętają o tym, że molestowanie w miejscach publicznych to nie tylko napaść fizyczna. To może być wulgarny gest, słowo, komentarz na temat wyglądu czy niechciany dotyk. Tak naprawdę każde działanie, które narusza naszą godność osobistą, wolność czy nietykalność cielesną to rodzaj przemocy. Nie każdy też zdaje sobie sprawę, jak poważne i często długotrwałe mogą być skutki molestowania. Takie doświadczenia bardzo mocno wpływają na poczucie naszej wartości. Nierzadko kończą się depresją czy stanami lękowymi. Kobiety mogą również wycofać się z kontaktów społecznych. Zdarza się, że ze strachu zmieniają swoje przyzwyczajenia, środek komunikacji, jakim podróżują do pracy (jeżeli molestowanie miało właśnie tam miejsc), a nawet miejsce zamieszkania.
Badania Ipsos udowadniają, jak ważne jest kształtowanie świadomie publicznej i edukacja w tym temacie. Aż 85% osób biorących w nich udział uważa, że wciąż jest za mało programów szkoleniowych uczących, jak reagować w sytuacji doświadczania molestowania seksualnego w miejscach publicznych. Jaki jest najczęstszy powód obojętności i braku reakcji? Strach, a także…(no właśnie, dobrze myślicie) brak wiedzy, jak umiejętnie to zrobić. Tylko połowa respondentów deklaruje, że zareaguje, gdy dostrzeże niewłaściwe zachowanie. To jednak wciąż niewiele. 79%* molestowanych kobiet przyznaje, że reakcja ze strony świadków pozytywnie wpłynęła na zmianę sytuacji. Same widzicie, jak ogromne ma to znaczenie.
Stań się częścią kampanii podczas Open’er Festival
Do molestowania seksualnego może dojść wszędzie. Zarówno w transporcie publicznym, na przystankach, w barach i restauracjach, na spacerze czy na wydarzeniach masowych. Dlatego też kampania obecna jest tam, gdzie wiedza i edukacja są najbardziej potrzebne.
W specjalnej strefie kampanii, które powstanie podczas Open’er Festival w dniach 3-6 lipca, festiwalowiczki i festiwalowicze będą mieli okazję przejść krótkie szkolenie z Metodologii 5D (opracowanej przez międzynarodową organizację Right To Be).
Krótkie i prezentowane na konkretnych przykładach szkolenie (wykonywane na własnym telefonie) pozwala poznać sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje (w momencie, gdy ich doświadczacie i wówczas, gdy jesteście ich świadkami). W trakcie warsztatu online będzie można również doładować telefon i wykonać festiwalowy look, który pomoże wyrazić waszą osobowość.
Po szkoleniu festiwalowicze będą mogli skorzystać z wyjątkowej strefy foto. Wykonane w niej zdjęcia stworzą wspólną wirtualna wystawę osób świadomie wspierających działania na rzecz bezpieczeństwa kobiet w miejscach publicznych. W strefie będzie można również podzielić się z innymi swoimi wartościami, spersonalizować telefon komórkowy i wykonać na ciele tatuaż z przesłaniem.
Psst… specjalną strefę kampanii „Stand Up Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych” znajdziecie w alejce głównej naprzeciwko stref FLOW STAGE. Do zobaczenia!
* Międzynarodowe badanie na temat molestowania seksualnego w miejscach publicznych przeprowadzone przez firmę Ipsos dla L’Oréal Paris. N: 1000, grudzień 2023 r.
Materiał promocyjny L'Oréal Paris