Reklama

W tym artykule:

  1. Nie zapominaj o nitkowaniu, czyli higiena
  2. Słodycze to wróg nie tylko figury
  3. Woda to podstawa
  4. Pietruszka, cytryna i imbir, czyli zadbaj o dietę
  5. Palisz? Warto rozważyć rzucenie nałogu
  6. Kontrola dentystyczna
Reklama

Przyczyn nieświeżego oddechu może być wiele. Warto przyjrzeć się, co może nam szkodzić, jeśli chcemy naprawdę zaradzić problemowi, a nie wyłącznie maskować go gumą do żucia czy miętowymi pastylkami. Pora na szczery rachunek sumienia. Zapewniamy jednak, że po nim będzie tylko lepiej! Pamiętaj, że nie jesteś odosobniona w swoim problemie. Halitoza to częsty problem wielu ludzi (według danych cierpi na to nawet 60% populacji).

Nie zapominaj o nitkowaniu, czyli higiena

Jeśli szczotkujesz zęby dwa razy dziennie to świetny początek, ale nie koniec odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej. Treści pokarmowe osadzają się na styku zębów i mogą nie tylko wpływać na powstawanie nieprzyjemnego zapachu z ust, ale także do rozwoju próchnicy. Według statystyk aż 90% przypadków halitozy powoduje niewłaściwa lub niewystarczająca higiena. Resztki pokarmowe to idealne środowisko do rozwoju różnych bakterii – zwłaszcza w kieszonkach dziąsłowych czy na grzbiecie języka. Co oznacza to w praktyce?

Nić dentystyczna to podstawa codziennej higieny. Warto rozważyć taką z węglem aktywnym, która dodatkowo pochłania nieprzyjemne zapachy. Taki składnik może znaleźć się też w twojej paście do zębów.

Rozważ zakup szczoteczki elektrycznej, która lepiej i dokładniej wyczyści wszelkie zakamarki. Nie zapominaj też o szczotkowaniu języka.
W twojej łazience powinien znaleźć się także płyn do płukania jamy ustnej. Interesującym rozwiązaniem jest także irygator, który dokładnie oczyszcza, czym dodatkowo chroni dziąsła.

Adobe Stock

Słodycze to wróg nie tylko figury

Zbyt częste spożywanie produktów bogatych w cukier nie służy zachowania świeżości jamy ustnej. Zbyt dużo węglowodanów prostych może być przyczyną brzydkiego oddechu z bardzo prostego powodu. Po konsumpcji cukier zaczyna rozkładać się już w ustach, czym tworzy kwaśne środowisko przyjazne rozwojowi bakterii. Czytaj etykiety. Nie chodzi tylko o czekoladę czy cukierki. Słodkie jogurty, napoje, soki, słodzone gumy do żucia, ciasta czy wiele innych produktów, których nie podejrzewałabyś o cukier w składzie. Warto przyjrzeć się temu, co jesz.

Dobrą praktyką będzie więc mycie zębów po każdym posiłku, albo chociaż opłukanie ust wodą, jeśli nie masz akurat możliwości czy szczoteczki pod ręką.

Woda to podstawa

Być może w ogóle nie łączyłaś odpowiedniej ilości spożywanych płynów ze stanem swojej jamy ustnej. Odpowiednie nawodnienie organizmu, a przy tym także jamy ustnej może znacząco wpłynąć na komfort związany z twoim oddechem. Woda nawilża śluzówkę oraz sprzyja wypłukiwaniu bakterii i resztek pokarmowych. Jeśli w czystej postaci trudno jest ci wypijać te co najmniej 1,5 litra, nie dosypuj to niej żadnych smaków (cukier, pamiętaj!). Lepiej postawić na naturalne dodatki jak cytryna czy mięta.

Możesz także na zmianę z wodą pić także zioła. Rumianek czy szałwia to nie tylko inny smak, ale także naturalne sposoby na walkę z brzydkim oddechem.

Pietruszka, cytryna i imbir, czyli zadbaj o dietę

Pozostając w temacie dodatków do wody, warto przyjrzeć się swojej codziennej diecie. O słodyczach już wspominaliśmy. Przyczyną halitozy może być także dieta uboga w węgle, co ma miejsce przy intensywnym odchudzaniu. Organizm, który wykorzystuje zasoby tłuszczowe, produkuje związki chemiczne zwane ketonami, które są jednym z powodów przykrego zapachu z ust. To efekt m.in. diety wysokobiałkowej.

Także intensywne przyprawy czy mocnych smakowo i zapachowo składników dań może intensyfikować problem. Mowa tu np. o czosnku, cebuli, porze czy chrzanie. Warto neutralizować je innymi naturalnymi produktami jak sok z cytryny, nać pietruszki czy korzeń imbiru.

Palisz? Warto rozważyć rzucenie nałogu

Palenie papierosów to nałóg szkodliwy dla całego naszego organizmu. Związki chemiczne (aż 4 tysiące różnych substancji!) zawarte w dymie przyczyniają się do chorób płuc, przedwczesnego starzenia i rozwoju nowotworów. Szybkim efektem ubocznym może być także nieprzyjemny zapach z ust. Palenie powoduje nadmierne wytwarzanie śliny i rozwoju drobnoustrojów. W dłuższej perspektywie wysuszają także jamę ustną i sprzyjają chorobom zębów i dziąseł. Zęby wieloletniego palacza rozpoznasz bez problemu – są żółte i przebarwione, palenie sprzyja także odkładaniu się kamienia nazębnego. Dla zdrowia, estetyki i świeżego oddechu – warto rzucić szkodliwy nałóg już dziś. Nawet dla zatwardziałych palaczy są już alternatywy.

Reklama
Adobe Stock

Kontrola dentystyczna

Jeśli cokolwiek jednak w stanie twojej jamy ustnej cię niepokoi lub domowe sposoby na przywrócenie świeżego oddechu nie działają nie ma innej rady, jak wybranie się do stomatologa. Regularny przegląd, ściąganie kamienia i piaskowanie to doskonała prewencja, by długo cieszyć się świeżym oddechem i pięknym uśmiechem. Stomatolog z pewnością pomoże ci też dobrać odpowiednią pielęgnację dla twoich zębów. Zrób sobie ten prezent z okazji tego wyjątkowego święta!

Reklama
Reklama
Reklama