Zara, Nike czy Starbucks - wiecie, skąd wzięły się nazwy tych i innych znanych marek?
Na co dzień kupujecie ubrania w Zarze, sportowe buty marki Nike lub Adidas, a meble w Waszym domu są z Ikei? A czy zastanawialiście się kiedyś, co wpłynęło na to, że te brandy nazywają się tak, a nie inaczej? To żadna tajemnica!
- Hanna Marzec
Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad znaczeniem nazw marek, których produkty kupujemy. A kiedy już podejmiemy taką próbę, okazuje się, że to wcale nie takie proste. Nazwy, szczególnie tych najpopularniejszych brandów, są bardzo zaskakujące, nawiązują m.in. do greckiej mitologii czy literatury. Inne natomiast wywodzą się po prostu od nazwisk założycieli lub ich inicjałów. Z niektórymi z nich wiążą się również zabawne historie, co pokazuje, że kultowe nazwy powstają często przez przypadek, np. jednej z najpopularniejszych hiszpańskich sieciówek. Skąd więc wzięła się Zara, dlaczego Starbucks to Starbucks, a co właściwie oznacza Adidas? Sprawdźcie w naszej galerii znaczenia nazw znanych marek!
Primark w Polsce: znamy datę otwarcia i miejsce pierwszego sklepu >>>
1 z 6
Adidas
To marka została założona przez braci - Rudolfa i Adolfa Dasslerów. Ten pierwszy jednak po kilkunastu latach postanowił wypuścić własny brand, także z odzieżą sportową - Pumę. Skąd jednak wziął się pomysł na nazwę Adidas? To proste, jest to bowiem połączenie zdrobnienia imienia Adolf (adi) i trzech pierwszych liter jego nazwiska (das). Zaskoczeni?
Zobacz także: Jessica Mercedes i marka adidas udowadniają, że sport nie musi być nudny!>>>
2 z 6
Początkowo najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie nosiła roboczą nazwę BackRub, wymyśloną przez założycieli - Larry’ego Page’a i Siergieja Brina. Ci o pomoc w wymyśleniu nowej i tej ostatecznej poprosili swoich kolegów. Jeden z nich zaproponował, by brzmiała ona Googleplex albo Googol. Oba pojęcia oznaczają ogromne liczby. Twórcom serwisu spodobał się ten pomysł, jednak podczas rejestrowania nazwy któryś z nich (choć są też liczne historie, że był to zupełnie inny student) pomylił się i przez przypadek wpisał znane nam obecnie Google. Później okazało się, że domena Googol jest zajęta, więc Larry i Siergiej zostali przy wcześniej już zarejestrowanym Google.
Zobacz także: Google Asystent w końcu mówi po polsku! Czy to początek nowej ery?>>>
3 z 6
Zara
Z nazwą tej znanej sieciówki wiąże się dosyć zabawna historia. Amancio Ortega, jej założyciel, był tak zafascynowany filmem Grek Zorba, że postanowił nazwać swój pierwszy sklep od imienia tytułowego bohatera. Jednak pobliski bar w mieście, w którym mieszkał nosił już taką nazwę. Amancio długo rozmyślał, co z tym fantem zrobić i ostatecznie postanowił pozostawić część liter ze swojej wymarzonej nazwy i tym sposobem stworzył nazwę Zara. Tak podejrzewaliście?
Zobacz także: Najmodniejsze ubrania z sieciówek na wiosnę 2019 >>>
4 z 6
5 z 6
Pepsi
6 z 6
Ikea
Mogłoby się wydawać, że Ikea to tradycyjne szedzkie słowo. A jednak nie. Ikea to tak naprawdę zlepek inicjałow imienia i nazwiska założyciela - Ingvara Kamprada (IK) oraz pierwszych liter farmy i wioski, w której się wychował - Elmtaryd i Agunnaryd (EA).
Zobacz także: IKEA dostarczy Wam teraz jedzenie do domu! >>>