Puszące się, splątane, łamliwe, pozbawione blasku, przyklapnięte, wypadające - wymieniać można by długo. Tak właśnie nasze włosy często wyglądają i zachowują się jesienią i zimą. To głównie wina wysokiej wilgotności powietrza, silnego, zimnego wiatru, śniegu, dużej różnicy temperatur między pomieszczeniami a dworem, a także noszenia nakryć głowy i szalików. Czy istnieją jakieś sposoby, żeby chronić nasze włosy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych? Jakie kosmetyki sprawdzą się wtedy najlepiej? Myć włosy rzadziej czy częściej niż latem i wiosną? Czy włosy blond są bardziej narażone niż inne kolory?

Dr inż. Karolina Leleń-Kamińska / materiały prasowe

Te i inne pytania padły podczas Q&A przeprowadzonym na naszym Instagramie. Odpowiadała na nie dr inż. Karolina Leleń-Kamińska, konsultant naukowy ds. kosmetyków Henkel Polska. Oto najciekawsze pytania i odpowiedzi.

Jak powinno się przygotować włosy przed wyjściem, aby zmniejszyć puszenie?

Dr inż. Karolina Leleń-Kamińska: - Za puszenie się włosów odpowiadają przede wszystkim ładunki ujemne, które zlokalizowane są na ich powierzchni, oraz podatność na chłonięcie wilgoci. Im włosy są bardziej zniszczone, tym więcej mają ładunków i są mniej odporne na zwiększoną wilgotność powietrza. Aby ograniczyć puszenie się włosów, należy zacząć od właściwej rutyny pielęgnacyjnej oraz odpowiednio dobranych produktów do stylizacji.

Do podstawowej pielęgnacji, poza myciem włosów, zaliczamy stosowanie odżywek, które działają natychmiastowo i neutralizują ładunki obecne na włosach.

Ułatwiają ich rozczesywanie i zmniejszają podatność na elektryzowanie się. Powinno się też używać produktów do stylizacji włosów na mokro, na przykład pianek, żeli czy sprayów. Zawierają one m.in. polimery filmotwórcze ułatwiające stylizację. Dodatkowo warstwa, którą tworzą na powierzchni włosów, ogranicza chłonięcie wilgoci, dzięki czemu włos jest mniej podatny na puszenie się. Efekt ten można też zwiększyć za pomocą produktów do stosowania na włosy suche, na przykład lakierów.

Jesienią moje włosy strasznie się puszą. Czy stosowanie mgiełek im pomoże?

- Jesienią, gdy wilgotność powietrza na zewnątrz jest najczęściej wysoka, a w domach – w związku z okresem grzewczym – dużo niższa, włosy są dużo bardziej podatne na puszenie się. Mgiełki do włosów mogą być dobrym rozwiązaniem. Jako produkty pielęgnacyjne w sprayu, neutralizują ładunki i tworzą ochronną warstwę. Świetnie sprawdzą się też dwufazowe odżywki od Gliss, które – obok substancji hydrofilowych – zawierają również składniki hydrofobowe, dzięki czemu chronią włosy przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Produkty hybrydowe, w których składzie znajdziemy substancje kondycjonujące i składniki wspomagające stylizację, utrzymują fryzurę i ograniczają puszenie się włosów.

Adobe Stock

Czy istnieją produkty do stylizacji, które pomagają chronić włosy przed wilgocią i wiatrem?

- Jak najbardziej. Za utrwalanie fryzury odpowiadają zawarte w nich polimery filmotwórcze. Substancje te w zależności od produktu mają różny charakter. Jedne są mniej, a inne bardziej odporne na wilgoć. Zależy to od zawartości polimerów hydrofilowych. Jeśli interesuje nas mocniejszy i trwalszy efekt, należy wybierać pianki, żele i lakiery o wyższej sile działania. Pasty i woski tworzą na włosach warstwę, która przepuszcza mało wody, więc też zwiększają odporność włosów na wilgoć czy wiatr.

Jak poradzić sobie z szybszym przetłuszczaniem się włosów od czapek?

Jeśli noszenie czapki zauważalnie przyspiesza przetłuszczanie się włosów, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest ona uszyta.

Lepsza będzie ta wykonana z materiałów naturalnych, bardziej przepuszczalnych i oddychających. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie suchych szamponów, które odraczają konieczność umycia włosów przynajmniej o jeden dzień. Oczywiście, jeśli włosy mimo wszystko nie wyglądają dobrze, należy je umyć, nałożyć odżywkę i odpowiednio wystylizować, gdyż noszenie czapek sprzyja zmianom w mikrobiomie skóry głowy, co może przyspieszać przetłuszczanie się włosów.

Czego unikać w kosmetykach przy dużej wilgotności i wietrze?

- Nie ma w zasadzie składników, których kategorycznie trzeba unikać w przypadku dużej wilgotności powietrza czy silnego wiatru. Powiem więcej, właśnie wtedy trzeba używać większej ilości kosmetyków, aby zminimalizować efekt działania niekorzystnych czynników atmosferycznych na nasze włosy.

Substancje tłuszczowe, czyli emolienty i polimery filmotwórcze, ograniczają wpływ wilgoci na nasze włosy i sprawiają, że nasze stylizacje są bardziej odporne również na wiatr.

Również niektóre fryzury i upięcia lepiej sprawdzają się w przypadku wilgoci i wiatru, więc to też warto wziąć pod uwagę.

Czy zimą jakoś szczególnie powinno dbać o włosy?

- Zimą kondycja włosów może być osłabiona ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, duże różnice temperatur i wilgotności powietrza, smog i inne zanieczyszczenia. Sytuację dodatkowo pogarszają czapki i inne nakrycia głowy. W związku z tym powinniśmy nieco zmienić podejście i zintensyfikować naszą rutynę pielęgnacyjną.

Szampon plus odżywka to must have za każdym razem, raz na jakiś czas warto dodać intensywniej działające maski oraz produkty do stylizacji włosów, które tworzą na włosach film i ograniczają negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Czy zima powinno się ograniczyć mycie głowy?

- Częstość mycia skóry głowy i włosów powinna być dostosowana do potrzeb danej osoby. Z całą pewnością nie powinniśmy myć włosów rzadziej lub częściej niż wynikałoby to ze stanu włosów oraz skóry głowy. Zwróciłabym jednak uwagę, czy włosy są dobrze wysuszone, zanim założymy czapkę i wyjdziemy na zewnątrz. Jeśli na mokre czy nawet wilgotne włosy założymy czapkę, tworzymy swego rodzaju mikroklimat, co może sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów, również tych, które aktywują gruczoły łojowe i powodują łupież.

Adobe Stock

Moje blond włosy przy wilgotnej pogodzie okropnie reagują. Czym je okiełznać?

- Włosy w kolorze blond, szczególnie jeśli są często i intensywnie rozjaśniane, mogą być zniszczone. Co za tym idzie, na ich powierzchni jest dużo (więcej niż w przypadku włosów normalnych) ładunków ujemnych i przez to łatwiej się elektryzują. W związku z tym bardzo ważne jest wybieranie produktów, które ten ładunek zneutralizują, czyli tzw. kondycjonerów (spłukiwanych lub niespłukiwanych). Jak już wspominałam, warto też używać kosmetyków do stylizacji włosów, np. pianek, żeli i sprayów do stosowania na mokro. Zawierają one m.in. polimery filmotwórcze, które ułatwiają stylizację i tworzą na powierzchni włosów warstwę ograniczającą chłonięcie wilgoci. Włos się wtedy mniej puszy.

Jak najlepiej zabezpieczyć włosy przed mrozem i wiatrem?

Poza odpowiednią rutyną pielęgnacyjną i stosowaniem odpowiednio dobranych produktów do stylizacji włosów, przy dużym mrozie warto postawić na bardziej tłuszczowe formuły, np. woski, które dodatkowo ograniczają puszenie się włosów.

Wszystkie produkty do stylizacji, które tworzą film utrwalający fryzurę, nie tylko ułatwiają układanie włosów, ale chronią je również przed negatywnym wpływem zimna, wiatru i innych czynników zewnętrznych.

Adobe Stock

Jak uniknąć zniszczeń i plątania włosów, gdy mam na sobie czapkę i szalik?

- Właściwie już na to odpowiedziałam, ale podsumujmy. Podstawy to: właściwa rutyna pielęgnacyjna (szampon plus odżywka przy każdym myciu oraz w razie potrzeby maski czy inne silnie działające produkty), kosmetyki do stylizacji, czyli dodatkowa ochrona przed wiatrem, wilgocią i tarciem przez czapki i szaliki, oraz miękki, delikatny, oddychający i najlepiej bazujący na włóknach naturalnych materiał, z którego zrobiona jest czapka.

Schwarzkopf Taft x Gliss – trio do zadań specjalnych

Jesienią i zimą bardzo przydadzą nam się propozycje od marki Schwarzkopf Taft x Gliss: krem wygładzający, wielozadaniowy spray i pielęgnujący lakier. Dzięki zaawansowanej technologii Gliss Care & Repair naprawiają włosy, wygładzają je i nadają połysk. Stylizują włosy i jednocześnie je pielęgnują.

Krem wygładzający Sleeky Smooth wygładza włosy, zmniejsza ich łamliwość nawet o 89%1 i chroni je przed puszeniem. A to wszystko dzięki technologii Gliss Care&Repair. Kosmetyk nie wymaga spłukiwania. Nakładamy go na wilgotne włosy, a następnie suszymy.

Taft x Gliss / materiały prasowe

Stylizację i pielęgnację w jednym gwarantuje również wielozadaniowy spray Lovely Long, który sprawia, że włosy są gładkie i lśniące, a do tego ułatwia rozczesywanie, nadaje im objętość, zmniejsza łamliwość oraz zapewnia ochronę przed wysoką temperaturą2.

Zestaw uzupełnia pielęgnujący lakier Holding me Strongly, który nie tylko skutecznie utrwala fryzurę, ale też nadaje włosom piękny połysk. Dba o kondycję włosów, przeciwdziała ich przesuszaniu się i ich nie skleja. Został wzbogacony o technologię Gliss Care & Repair, olejek arganowy i prowitaminę.

Wszystkie kosmetyki Taft x Gliss odpowiadają na różne potrzeby włosów, ale łączy je jedno - stanowią świetną ochronę przed jesienną i zimową aurą.

1 W porównaniu z włosami nietraktowanymi tym produktem.

2 W porównaniu z włosami nietraktowanymi tym produktem.

Materiał promocyjny marki Schwarzkopf