Najpiękniejszy dworzec na świecie znajduje się w Polsce. Zdobył „architektonicznego Oscara”
Polski dworzec autobusowy został uznany za najlepszy na świecie. Zdobył prestiżową nagrodę, nazywaną „architektonicznym Oscarem”, w największym konkursie architektonicznym na świecie.
- Redakcja GLAMOUR
W tym artykule:
- Metropolitalny Dworzec w Lublinie zdobył „architektonicznego Oscara”
- Sukcesy polskich budynków na arenie międzynarodowej
World Architecture Festival (WAF) jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży architektonicznej na świecie. Każdego roku międzynarodowe jury nagradza najlepsze projekty wnętrz i budynków z całego świata, które wyróżniają się innowacyjnością i wkładem w rozwój przestrzeni publicznej. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w dniach 6-8 listopada w singapurskiej Marina Bay Sands. Spośród ponad 500 projektów wyłoniono laureatów w 35 kategoriach i przyznano tzw. „architektoniczne Oscary”. Jeden z nich powędrował do Metropolitalnego Dworca Autobusowego w Lublinie.
Metropolitalny Dworzec w Lublinie zdobył „architektonicznego Oscara”
Prestiżową nagrodę w kategorii „Transport” zdobył Metropolitalny Dworzec Autobusowy w Lublinie. Liczący 30 tysięcy metrów kwadratowych, 43 stanowiska dla autobusów, 174 miejsca postojowe dla samochodów oraz dziesiątki stojaków rowerowych obiekt został zaprojektowany przez polską pracownię architektoniczną Tremend.
Projektanci postawili na futurystyczną formę. Uwagę zwracają przede wszystkim potężne i masywne ażurowe filary, które przypominają roślinne pnącza. Dworzec zachwyca nie tylko designem, ale też funkcjonalnością oraz nowoczesnymi materiałami i ekologicznymi rozwiązaniami.
Dworzec w Lublinie integruje transport kolejowy, autobusowy i miejski, co czyni go kluczowym węzłem komunikacyjnym regionu. Pierwszych pasażerów przyjął w styczniu tego roku. Szybko zyskał uznanie mieszkańców oraz stał się współczesnym symbolem i wizytówką Lublina.
Zwycięstwo Metropolitalnego Dworca Autobusowego w Lublinie w konkursie World Architecture Festival 2024 jest nie tylko prestiżowym wyróżnieniem dla autorów projektu i miasta, ale także potwierdzeniem, że Polska ma wiele do zaoferowania na globalnej scenie architektonicznej.
Sukcesy polskich budynków na arenie międzynarodowej
Metropolitalny Dworzec Autobusowy w Lublinie dołączył do innych polskich „pereł” architektonicznych, które zostały wyróżnione na arenie międzynarodowej. Inne prestiżowe nagrody i wyróżnienia w konkursach architektonicznych na świecie zdobyły w przeszłości m.in.:
- Muzeum Historii Polski w Warszawie (jedno z „Najpiękniejszych Muzeów Świata” w konkursie Prix Versailles)
- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie (European Museum of the Year Award 2016)
- Filharmonia Szczecińska (Mies van der Rohe Award 2015)
- Warsaw Spire (BEST OFFICE & BUSINESS DEVELOPMENT, MIPIM Awards 2017)