Reklama

W tym artykule:

  1. Cyklotymia – co to jest?
  2. Przyczyny cyklotymii
  3. Leczenie cyklotymii
Reklama

O depresji wiemy już dużo i w końcu nie jest powodem do wstydu. Podobnie jest z chorobami psychicznymi takimi jak choroba afektywno-dwubiegunowa czy nerwica. Są jednak pewne szare strefy, które nie wpisują się w powszechnie znane diagnozy. Równie niebezpieczne, ponieważ objawy są nieco bardziej nieoczywiste. Przykładem jest cyklotymia, bardzo często występująca u kobiet.

Tak dotyka mężczyzna, dla którego jesteś miłością życia. W ten sposób pokazuje ci uczucie

Dotyk zakochanego mężczyzny może powiedzieć więcej, niż ci się wydaje. Sposób, w jaki dotyka cię twój partner, świadczy o jego uczuciu do ciebie. Oto kilka znaków, które on wysyła ci, gdy jesteś miłością jego życia.
Jak dotyka zakochany mężczyzna
fot. Vera Vita / Getty Images

Cyklotymia – co to jest?

Cyklotymia oznacza przewlekłe zaburzenie nastroju charakteryzujące się naprzemiennymi okresami hipomanii i łagodnej depresji. Pozornie przypomina tak zwaną dwubiegunówkę ze względu na swoją zmienność, jednak nie jest tym samym. Mimo tego równie mocno utrudnia normalnie funkcjonowanie. Statystycznie dużo częściej występuje u kobiet, być może jest to związane z cyklem hormonalnym. Cyklotymia ma dwa przeplatające się ze sobą objawy, występujące okresowo i naprzemiennie.

  • hipomania – okresy hipomanii są mniej intensywne niż pełnoobjawowa mania. Wówczas osoby dotknięte cyklotymią mogą odczuwać podwyższony nastrój, większą energię, a także nadmierną pewność siebie. Czują, że mogą zrobić wiele i stają się bardziej towarzyskie. W tym okresie skłonne są do nieprzemyślanych decyzji, choć nie tak skrajnych jak w przypadku CHAD.
  • łagodna depresja – epizody łagodnej depresji mogą obejmować uczucie smutku, niską energię, problemy ze snem, trudności z koncentracją i brak zainteresowania codziennymi aktywnościami. Objawy te są jednak mniej intensywne niż w przypadku ciężkiej depresji, ponieważ mimo osłabienia psychicznego, chory stara się jakoś funkcjonować.

Owa zmienność jest bardzo męcząca, odbiera poczucie stabilizacji, panowania nad swoim życiem, utrudnia kontakty, pracę, wprowadza dużo niepewności. W czasie hipomanii można nabrać nadziei, że wyszło się już z tego czarnego okresu. Kolejny epizod łagodnej depresji tę nadzieję odbiera. Zmienność wpływa także na zdrowie fizyczne, ponieważ pojawia się problem ze snem i apetytem.

Single baiting tylko wydaje się być niegroźny. W rzeczywistości może zniszczyć bezpowrotnie związek

Znany psychiatra poruszył kwestię dotąd postrzeganą jako nic szczególnego i zagrażającego. W rzeczywistości pozornie niewinny single baiting może skończyć się bardzo źle.
Single baiting
fot. Getty Images / Thomas Barwick

Przyczyny cyklotymii

Przyczyny cyklotymii są jeszcze nie do końca określone. Prawdopodobnie wynikają z kombinacji czynników genetycznych, biochemicznych i środowiskowych, szczególnie gdy w historii rodziny odnotowano zaburzenia psychiczne. Również stresujące wydarzenia życiowe mogą odgrywać rolę w wyzwalaniu epizodów choroby. Tak jak wspomniałam, u kobiet wpływ mogą mieć na to zaburzenia hormonalne i comiesięczny cykl, dlatego warto prowadzić notes w którym zapisujemy nastrój w poszczególnych dniach.

Reklama

5 znaków, że twój partner się tobą znudził. Brak komplementów to tylko czubek góry lodowej

Czasami dzieje się tak, że (najczęściej) w związkach z długim stażem, partner nudzi się swoją partnerką. I choć nie ma na to usprawiedliwienia, istnieją pewne powody. Zazwyczaj jest to rutyna i brak ekscytacji, nowości. Jeśli zauważasz te 5 znaków ze strony partnera, może oznaczać to, że nie czuje już do ciebie tego samego. Uważaj.
Znaki, że on się tobą znudził
fot. materiały dystrybutora

Leczenie cyklotymii

Cyklotymii nie można bagatelizować, ponieważ pomimo łagodniejszego przebiegu, wciąż stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia. Aby ją zdiagnozować, objawy muszą występować przez co najmniej dwa lata i bez okresów stabilnego nastroju trwających dłużej niż dwa miesiące. Muszą być na tyle znaczące, aby wpływać na codzienne funkcjonowanie. To nie oznacza, że z wizytą o specjalisty trzeba czekać aż dwa lata. Jeśli sytuacja powtarza się, to warto zrobić to wcześniej. Cyklotymię leczy się farmakologicznie i terapeutycznie i jak najbardziej można ją opanować, choć wymaga to czasu. Ponadto ważne jest utrzymywanie zdrowego stylu życia, unikanie stresujących sytuacji oraz ścisła współpraca z lekarzem i terapeutą. Dzięki tym wszystkim zabiegom osoby z cyklotymią mogą nauczyć się skutecznie zarządzać swoim stanem i prowadzić zdrowe, satysfakcjonujące życie.

Reklama
Reklama
Reklama