Miedziana biżuteria – gorący trend na wiosnę i lato. Jak ją nosić?
Miedziane akcesoria to obecnie must have. Na jakie dodatki miedziane zatem postawić, by wpisać się w trendy i z czym je łączyć? Podpowiadamy.
- KGHM w Glamour.pl
W tym artykule:
- Miedziana biżuteria - historia
- Miedziana biżuteria - must have w sezonie wiosna/lato2021
- Miedziana bransoletka od KGHM
- Jak dbać o miedzianą biżuterię
Miedź króluje w modzie i we wnętrzach, chociażby dlatego, że wygląda naturalnie. Zwłaszcza zamknięta w klasycznej czy minimalistycznej formie, wydaje się ponadczasowa w swoim łączeniu przeszłości z przyszłością. Dzięki temu idealnie wpisuje się w obecne tendencje. Projektantki i projektanci chętnie wykorzystują ten metal o pięknym, ciepłym odcieniu przede wszystkim ze względu na jego wygląd, ale liczą się także inne jego właściwości, na przykład dostępność, plastyczność.
Miedziana biżuteria - historia
Miedź, z łaciny cuprum, swoją nazwę zawdzięcza wyspie Cypr, gdzie prawdopodobnie odkryto ten metal i eksploatowano ponad 1500 lat przed naszą erą. Początkowo miedź nazywano „metalem cypryjskim”. Jest on jednym z najstarszych tego typu surowców, który został odkryty przez człowieka i dostosowany do jego potrzeb. Wyrabiano z niego naczynia, ale też bardzo szybko doceniono jego zalety estetyczne i tak powstawały miedziane ozdoby.
Miedziana biżuteria - must have w sezonie wiosna/lato2021
Ze względu na wspomnianą plastyczność, miedź można formować w najróżniejsze, nieraz totalnie fantazyjne kształty. Przy tym jest wytrzymała. Świetnie wygląda sama, ale też chociażby w połączeniu z kamieniami czy grawerowaniem. Jej niebanalny kolor, jak i pochodzenie z natury, świetnie wpisują się w dzisiejsze trendy, w których dużo jest naturalnych kolorów ziemi, tkanin takich jak len, ale również dżins czy bawełna. Miedziana biżuteria ciekawie wygląda w połączeniu z dzianinami, ale też bardziej zwiewnymi materiałami. W zależności od charakteru może być wykorzystywana w eleganckich stylizacjach, jak i bardziej romantycznych czy eklektycznych. Modne w tym sezonie są zarówno pierścionki, kolczyki, jak i bransoletki wykonane z miedzi.
Zdecydowanie jednak wiosną i latem 2021 najbardziej pożądane są dość proste, nawet nieco geometryczne, jak i klasyczne modele biżuterii miedzianej, które subtelnie wpiszą się praktycznie w każdą stylizację. Oczywiście można też poszaleć i właśnie te prostsze formy to umożliwiają: warto na przykład połączyć kilka bransoletek czy miedzianych pierścionków, aby osiągnąć efekt WOW.
Miedziana bransoletka od KGHM
Szukając miedzianej biżuterii, warto zwrócić uwagę na bransoletkę od KGHM wykonaną z tego metalu. Jej forma totalnie wpisuje się w najgorętsze obecnie tendencje: jest bardzo współczesna, efektowna a przy tym nie jest krzykliwa. Warto zaznaczyć, że bransoletka, doskonale sprawdzi się więc jako dodatek w stylizacji damskiej, jak i męskiej! Tego typu projekt daje też możliwość łączenia go z innymi biżuteryjnymi elementami, choć świetnie wygląda solo. Można też spróbować połączyć kilka takich samych miedzianych bransoletek i nadać w ten sposób biżuterii bardziej indywidualnego charakteru.
Jak dbać o miedzianą biżuterię
Stawiając na miedzianą biżuterię, warto też wiedzieć, jak ją pielęgnować, by służyła nam jak najdłużej, prezentując się efektownie. Od razu warto zaznaczyć, że nie ma co się uprzedzać do miedzi, która ma tendencję do pokrywania się patyną, w sumie podobnie jak srebro. Przede wszystkim warto stosować pewne ogólne zasady, które sprawdzą się w kontekście biżuterii każdego typu: nie wystawiajmy jej na kontakt ze środkami chemicznymi i wodą. Po prostu przed myciem rąk czy naczyń, kąpielą w wannie, pływaniem w basenie czy użyciem detergentów lepiej zdjąć miedziane akcesoria i odłożyć w bezpieczne miejsce. Trzeba też unikać kontaktu tego typu biżuterii z kosmetykami typu perfumy, olejki czy balsamy do ciała.
Kolejna sprawa to przechowywanie i czyszczenie miedzianej biżuterii. Dobrze trzymać ją w woreczku lub pojemniku, który ograniczy do niej dostęp powietrza. Co do czyszczenia, zwykle wystarczy użycie specjalnej ściereczki do biżuterii. Nie tylko oczyścimy w ten sposób nasze pierścionki czy bransoletki, ale też dodamy im blasku, dzięki czemu będą wyglądać niemal jak nowe.