Lunchbox do szkoły – co ze sobą zabrać, by drugie śniadanie było pożywne i zdrowe? Fit inspracje na lunchboxy do szkoły
Lunchbox do szkoły to wartościowe drugie śniadanie i alternatywa dla kanapek z wędliną czy serem gniotących się w plecaku . Oczywiście, w pieczywie nie ma nic złego, jeśli tylko zadbamy o to, aby oprócz niego w menu znalazły się warzywa oraz źródło wartościowego białka. Warto zadbać też o to, by lunchbox do szkoły wyglądał zachęcająco. Możliwości są w zasadzie nieograniczone. Z pomocą przychodzą: kolorowe owsianki, sałatki, placuszki na słodko, ale także bardziej złożony fit obiad do szkoły, który pomoże przetrwać cały dzień.
- Redakcja
W tym artykule:
- Lunchbox do szkoły – jak go skomponować?
- Lunchbox do szkoły – co powinien zawierać?
- Lunchbox do szkoły – fit inspiracja na musli dr Birchera
- Lunchbox do szkoły – fit inspiracja na pieczoną pierś ze śliwką i warzywami
- Lunchbox do szkoły – fit inspiracja na tortillę z warzywami i łososiem
- Fit lunchbox do szkoły – Kasza gryczana z warzywami
Zanim przejdziemy do tego, co powinien zawierać lunchbox do szkoły, warto zastanowić się, jak powinno wyglądać samo pudełko. A wybór jest naprawdę ogromny. W sklepach możemy znaleźć lunchbox do szkoły we wszystkich chyba kolorach i kształtach – każde dziecko (i dorosły) znajdzie więc coś dla siebie. Ale oprócz formy liczy się funkcjonalność. Dobry lunchbox do szkoły powinien być przede wszystkim szczelny (zwłaszcza, jeśli znajdą się w nim dania z sosem). Powinien być także łatwy do wyczyszczenia – także w surowych warunkach szkolnych. Jeśli planujemy włożyć do lunchboxa jedzenie na ciepło, zweryfikujmy, czy pojemnik jest do tego przystosowany. Warto rozważyć także wariant z wkładem chłodzącym, dzięki któremu posiłki dłużej zachowają świeżość.
Wiemy już jak powinien wyglądać lunchbox do szkoły, teraz skupmy się na jego wnętrzu. Podpowiadamy, jakie potrawy sprawdzą się na drugie śniadanie. Nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Zainspirujcie się!
Lunchbox do szkoły – jak go skomponować?
Do lunchboxa trafić powinny dania smaczne, zdrowe i lubiane przez dziecko. W proces przygotowania posiłku warto włączyć głównego zainteresowanego oraz skonsultować z nim zawartość pudełka. Nawet najlepiej zbilansowana sałatka do szkoły nie spełni swojego zadania, gdy powróci niezjedzona. Czyż nie? Pamiętajmy, że je się także oczami!
Lunchbox do szkoły powinien być skomponowany w taki sposób, by dostarczać dziecku wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Mowa o węglowodanach, zdrowych tłuszczach oraz białku – one wszystkie powinny znaleźć się w menu. Dzieci spędzają w szkole dużo czasu, a codzienna aktywność wymaga od nich zużycia ogromnej ilości energii. Najlepszym paliwem dla mózgu są cukry, wspomagające koncentrację oraz prawidłowy przebieg procesów myślowych. Wybierajmy te, które uwalniają się powoli, czyli węglowodany złożone. Ich źródłem jest pełnoziarniste pieczywo, kasze czy razowe makarony.
Spośród witamin na szczególną uwagę zasługują witamina B1 oraz PP. Ta pierwsza, obecna w produktach zbożowych, rybach, mięsie i pestkach roślin, działa na pamięć i koncentrację, niweluje zmęczenie i wpływa na przewodzenie impulsów między komórkami nerwowymi. Witamina PP także wspiera skupienie i procesy myślowe. Dla mózgu istotne są kwasy tłuszczowe. Dobre tłuszcze pochodzą z orzechów, oliwy, awokado.
Lunchbox do szkoły – co powinien zawierać?
Do lunchboxa do szkoły warto zapakować więc pełnoziarniste pieczywo, razowy makaron czy kaszę. Można dowolnie łączyć je z różnego rodzaju dodatkami – warzywami, serami, orzechami i w ten sposób tworzyć pełnowartościowe i pyszne sałatki. Które równie dobrze smakują podane na ciepło, jak i na zimno. W szkole nie ma raczej bowiem możliwości podgrzania.
Lunchbox do szkoły w wersji śniadaniowej? W tej roli sprawdzają się owsianki albo placuszki z owocami i jogurtem. Abo kasza jaglana na słodko – z orzechami i suszonymi owocami. Jeśli należysz do szczęściarzy, których dzieci lubią surowe warzywa, pokrój je w słupki. Sprawdzą się jako szybka przekąska w czasie przerwy. Smaku dodadzą im dipy, choćby te na bazie twarożku czy jogurtu naturalnego. Dzieci chętnie sięgają także po owoce.
Dobrym pomysłem są dania mięsne, które można spożywać na zimno. Może to być pieczony lub gotowany na parze filet z dodatkiem warzyw. Jeśli zamarynujemy go wcześniej, mięso nie będzie suche. W ramach obiadu do pudełka wykorzystać można tortille i naleśniki z różnego typu farszami, roladki mięsne, sycące sałatki makaronowe albo ryżowe.
W lunchboxie do szkoły jest także miejsce na zdrowe słodycze. To zbożowe batony w czekoladzie, owsiane ciasteczka albo muffinki w wielu smakach. Gwarantujemy, że dziecko nie będzie chciało już zaglądać do szkolnego sklepiku.
Wybróbuj również >> Poke bowl przepis
Lunchbox do szkoły – fit inspiracja na musli dr Birchera
Pomysł na lunchbox do szkoły? Zdrowa i sycąca owsianka. Na przykład z przepisu na musli dr Birchera, który polubią wszyscy zabiegani, gdyż składniki przygotowuje się dzień wcześniej, a namoczonych na noc płatków nie trzeba już gotować. Nie dodaje się tu także cukru.
Potrzebne składniki to:
- 1/2 - 3/4 szklanki płatków owsianych górskich
- 250 - 300 ml soku jabłkowego bez dodatku cukru
- 10 dag jogurtu greckiego
- 1 jabłko
- 1 banan
- sok z 1/2 cytryny
Płatki owsiane zalać sokiem jabłkowym i odstawić na noc. Następnego dnia dodać do nich starte na dużych oczkach tarki jabłko oraz pokrojonego w półplasterki banana. Skropić owoce jogurtem i nałożyć czapeczkę jogurtu naturalnego. Zamknąć pudełko.
Lunchbox do szkoły – fit inspiracja na pieczoną pierś ze śliwką i warzywami
Zdarza się, że zawartość lunchboxa musi być bardziej sycąca, szczególnie jeśli w szkole dziecko spędza cały dzień. Obiad do pudełka najlepiej zapakować do pojemnika z przegródkami, dzięki którym można oddzielić poszczególne jego elementy: mięso lub rybę, ryż czy makaron oraz warzywa.
Do przygotowania piersi faszerowanej ze śliwką potrzebne są:
- 1 pierś z kurczaka, ok. 15 dag
- 5-6 suszonych śliwek bez pestek
- 1/2 łyżeczki suszonego rozmarynu
- sól, pieprz
marynata:
- 2 łyżki oliwy
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1,5 łyżeczki miodu
Pierś naciąć w taki sposób, by zrobić w niej kieszonkę, nie docinając mięsa do końca. Do środka włożyć śliwki, a otwór spiąć wykałaczkami. Mięso doprawić solą, pieprzem i pokruszonym rozmarynem. Składniki marynaty połączyć, polać nią filety z kurczaka i odstawić przynajmniej na pół godziny. Później ułożyć w naczyniu żaroodpornym, polać marynatą i piec bez przykrycia przez około 30-35 minut w temperaturze 180 stopni. W trakcie pieczenia można jeszcze polać pozostałą marynatą.
Roladki ostudzić, a następnie pokroić w plasterki i ułożyć w pudełku. Dodatkiem może być surówka lub warzywa gotowane na parze, a także pieczywo bądź kasza.
Lunchbox do szkoły – fit inspiracja na tortillę z warzywami i łososiem
Dzieci bardzo lubią tortille z różnego rodzaju farszami. To idealny zamiennik dla kanapek, ale i sposób na przemycenie solidnej dawki warzyw. Składniki niżej zaprezentowane to tylko propozycja. Można je modyfikować w zależności od gustu małego smakosza.
- 2 tortille pszenne
- 4 plasterki wędzonego łososia
- 10 dag serka kanapkowego
- 1 awokado
- 1 czerwona papryka
- 2 pomidory
- ulubiona sałata, np. lodowa lub rukola
- sok z cytryny
- sól, pieprz
Awokado przekroić wzdłuż, usunąć pestkę i wydrążyć za pomocą łyżeczki miąższ. Od razu skropić go sokiem z cytryny. Paprykę i pomidory pokroić w wąskie paski. Tortille posmarować warstwą serka kanapkowego, nałożyć płaty łososia, sałatę, kawałki awokado oraz paski papryki i pomidorów. Tortille zwinąć ciasno, przekroić na pół i zawinąć dodatkowo w folię. Schować do pudełka.
Fit lunchbox do szkoły – Kasza gryczana z warzywami
Pomysł na sycący (ale wciąż zdrowy) lunchbox do szkoły? Kasza gryczana z dodatkami. Znamy przepis, który uda ci się zrealizować w niecałe 20 minut. Potrzebne składniki to:
- torebka kaszy gryczanej (jedna wystarczy spokojnie na dwa dni, bo do lunchboxa sugerujemy włożyć połowę)
- czerwona papryka
- batat
- przecier pomidorowy
- sól, pieprz, rozmaryn
- ser feta
W czasie, gdy kasza gryczana będzie się gotować, na patelni należy poddusić warzywa, uprzednio pokrojone w kostkę. Najpierw powinien wylądować w niej batat, a kiedy trochę zmięknie, dodajemy paprykę. Kiedy będą już miękkie (albo prawie) dodajemy przyprawy, a następnie 2-3 łyżeczki przecieru pomidorowego, który połączy je w gęstą całość i doda smaku. Tak przygotowane warzywa należy połączyć z kaszą i posypać pokrojoną w kostkę fetą. I gotowe!