Każda kobieta powinna to zrobić przynajmniej raz w życiu. 12 metod na lęk i stres, o których nie miałaś pojęcia
Dla wielu „reset po pracy” kojarzy się z sofą, filmem i ciepłym napojem, ale jest kilka zdrowszych sposobów na regenerację i wyciszenie umysłu.
- szefowa działu Uroda i Zdrowie, Joanna Winiarska
W tym artykule:
- 432 Hz dla serca
- Mikrowyprawy
- Pudełko wspomnień
- Analogowe wyciszenie
- Reset wodny na zimno
- Nogi do góry
- Dobry uczynek
- Ekspresywne pisanie
- Dotyk ukojenia
- Zaśpiewaj swoje myśli
- Minimedytacja ugruntowania
- Obcowanie z pięknem
Czasami wracamy do domu „tylko” zmęczone obowiązkami, ale bywa i tak, że czujemy frustrację, bezsilność, czy wściekłość. Oto moich 12 ulubionych metod, które mogą wtedy przynieść autentyczną ulgę.
432 Hz dla serca
Dźwięki potrafią działać kojąco na nasze ciało i umysł. Słuchanie muzyki w częstotliwości zbliżonej do 432 Hz – naturalnego rytmu spoczynkowego serca – wprowadza umysł w stan spokoju. Wystarczy wpisać „muzyka uzdrawiająca 432 Hz” na YouTube, czy Spotify, a ciało szybko poczuje błogi relaks. Takie dźwięki obniżają ciśnienie, uspokajają oddech i rozluźniają mięśnie.
Mikrowyprawy
Jeśli nie masz pilnych obowiązków w domu (zwierzaki!), pozwól sobie wrócić inną drogą. To idealny reset po pracy. Przejdź przez nieznane uliczki, zajrzyj do lokalnej kawiarni lub otwartej galerii sztuki. Taka „mikrowyprawa” wycisza umysł i pozwala na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach. Wyłącz telefon i po prostu delektuj się nową perspektywą. Bądź turystką we własnej dzielnicy.
Pudełko wspomnień
Zanurz się w przeszłości! Wszyscy mamy drobne skarby z dzieciństwa – pamiątki, stare zdjęcia czy albumy. Może to czas, by znów sięgnąć po stare hobby? Malowanie, rysowanie, a może powrót do gier, które dawniej sprawiały ci radość? To chwile, które pozwalają na regenerację i odnalezienie tej młodzieńczej części siebie.
Analogowe wyciszenie
Zanim sięgniesz po smartfona, by sprawdzić media społecznościowe, zapytaj samą siebie – czego szukasz? Może po prostu jesteś totalnie znudzona? Wyłącz powiadomienia, wycisz dźwięk i spędź wieczór offline. Ciesz się chwilą nudy, relaksując się bez presji zewnętrznych bodźców. Zobaczysz jakie to na początku… trudne! Przyzwyczajajmy się pomału, bo relaks przyszłości – będzie właśnie tak wyglądał (przeczytajcie też o jaskiniach przyjemności)!
„Jaskinie przyjemności” to relaks przyszłości. Zacznij budować swoją już dzisiaj po południu
Jaskinie przyjemności i jednodniowe wagary. Oraz inne pomysły na relaks przyszłości, które zdradziła nam futurolożka (nie ma nic wspólnego z wróżką).
Reset wodny na zimno
Wypróbuj metodę zimnej wody. Wlej lód do miski z wodą, weź głęboki oddech i zanurz w niej twarz na kilkanaście sekund. Schładzanie stymuluje nerw błędny, co pomaga uspokoić serce i usprawnić krążenie. To prosty i zdrowy sposób na relaks. Ale taż na opanowanie uporczywych myśli i skumulowane stresy.
Nogi do góry
W jodze pozycje odwrócone redukują napięcia i bóle pleców. Połóż się na podłodze, unieś nogi i oprzyj je o ścianę, formując ciało w kształt litery „L”. Siedem minut w tej pozycji to przyjemna drzemka dla umysłu i ukojenie dla ciała. Można czytać!
Dobry uczynek
Kiedy czujesz, że życie wymyka się spod kontroli, aby zwyczajnie Cię zasmuca — pomyśl o uczynieniu czegoś dobrego. Napisz serdeczną wiadomość do bliskiej osoby, wykonaj miły telefon lub zrób drobny datek na cel, który jest ci bliski. Takie gesty przywracają poczucie sprawczości.
Ekspresywne pisanie
Opisywanie myśli to doskonały sposób na ich uporządkowanie i rozładowanie emocji. Wyciągnij zeszyt i pisz o wszystkim, co Cię trapi lub inspiruje. Bez presji, bez poprawności – tylko ty i kartka. Czasem spojrzenie na własne myśli pomaga w odzyskaniu równowagi. Poza tym to cudowna gimnastyka dla myślenia prawopółkulowego, które wpływa na wyobraźnię, myślenie intuicyjne i kreatywność.
„Prawopółkulowców" cechuje też ponadprzeciętna fantazja. A w dzisiejszych czasach bardzo cenny zasób.
Redaktorki Glamour.pl zdradzają, jak pozbyć się stresu. Oto 7 metod odpoczynku przetestowanych na własnej skórze!
Jest weekend, nie mamy pracy, teoretycznie powinniśmy odpoczywać i zbierać siły na kolejne dni. Niestety, wciąż większość z nas ma ogromny problem, by efektywnie się zrelaksować. Dlaczego nie potrafimy odpuścić i co możemy zrobić, by w końcu poczuć spokój i odprężenie?
Dotyk ukojenia
Jeśli potrzebujesz ciepła, ukojenia i dotyku połóż rękę na sercu, a drugą na brzuchu. Poczuj ciepło własnego dotyku i pozwól sobie na chwilę samowspółczucia. To prosty gest, który koi i daje poczucie bezpieczeństwa. A jeśli masz kogoś bliskiego w pobliżu, poproś o przytulenie.
Zaśpiewaj swoje myśli
Masz w głowie natrętne, negatywne myśli? Zaśpiewaj je, najlepiej na melodię energicznej piosenki. Śpiewanie nieprzyjemnych myśli pomaga złagodzić ich intensywność i nadaje im humorystyczny ton. Ta metoda pozwala spojrzeć na problemy z dystansem. Kiedy śpiewasz „jestem przegrywem” tańcząc radośnie do lustra – co sobie myślisz? No właśnie!
Minimedytacja ugruntowania
Czujesz natłok myśli? Stań lub usiądź boso, poczuj podłoże pod stopami i zapytaj siebie: co czuję, o czym myślę, co robię? Taka krótka wersyfikacja pomaga „wypaść z pralki”. To ćwiczenie pomaga odnaleźć balans, uspokoić umysł. Jakkolwiek new agoe’owo nie brzmi – działa. Stosują to Angelina Jolie i Jennifer Lopez.
Kąpiel solankowa – na co pomaga i czy faktycznie warto? Przybliżamy działanie mineralnych kąpieli zdrowotnych
Kąpiel solankowa - zapewne niejednokrotnie słyszeliście o jej właściwościach leczniczych. Przygotowywaliście już je samodzielnie w domu, dosypując soli do wanny? Czy robiliście to jednak w pełni świadomie? Kąpiele solankowe mają mnóstwo zalet, ale... nie są dla każdego.
Obcowanie z pięknem
Sięgnij po album ze sztuką, zerwij lub kup świeże kwiaty, usiądź na balkonie i zachwyć się zachodem słońca. Otaczanie się pięknem działa na umysł uspokajająco i przypomina, że życie ma swoje pełne wdzięku, inspirujące chwile. A zachwyt jest emocją przeciwstawną do stresu.
Kłótnie na wakacjach z ukochaną osobą: dlaczego zamiast odpoczywać, wciąż się awanturujecie?
Romantyczne kolacje przy zachodzie słońca, drinki z palemką w basenie, wspólne spacery po plaży… Tak jest w naszych wyobrażeniach. Tymczasem na miejscu: kłótnie, awantury, fochy. Dlaczego, zamiast oddawać się błogiemu relaksowi, na wspólnych wakacjach z ukochaną osobą, urządzacie sobie piekło? I co robić, by wymarzony urlop nie zamienił się w koszmar?