Kawa w kapsułkach – czy może być smaczna i przyjazna środowisku? Pytamy Macieja Duszaka, eksperta w branży kawowej
Czy kawa kapsułkowa może być smaczna? Jakie kapsułki wybierać, aby nie szkodzić środowisku? Na te i inne pytania związane z kawą w kapsułkach odpowiada Maciej Duszak – Master of Coffee Science w Coffeedesk.
Wbrew pozorom kawa kapsułkowa nie jest niczym nowym. Po raz pierwszy można było o niej usłyszeć (i co ważniejsze: spróbować) w latach 70. ubiegłego wieku. To właśnie wtedy, jak przypomina Maciej Duszak, firma Nestlé stworzyła kultowe już Nespresso. Z biegiem lat kapsułki stawały się coraz popularniejsze – zdobywały kolejnych zwolenników, jak również przeciwników. Obecnie na rynku dostępne są kapsułki od różnych marek. Dlatego czasem ciężko trafić na wysokiej jakości kawę, do tego zamkniętą w nieszkodliwym dla środowiska opakowaniu. Czym się kierować podczas zakupów? Na najważniejsze pytania dotyczące kawy w kapsułkach odpowiada Maciej Duszak, Master of Coffee Science w Coffeedesk.
Czy kawa w kapsułkach jest smaczna?
Wiele osób zastanawia się, czy kawa w kapsułkach dorównuje smakiem tej z ekspresu ciśnieniowego bądź przelewowego. Okazuje się, że może być ona smaczna. Ekspert wyjaśnia, że przez ostatnie lata kawą kapsułkową zainteresowało się wielu producentów, w tym renomowane palarnie z Wielkiej Brytanii i innych części świata. W związku z tym nie należy obawiać się o jakość kawy zamkniętej w kapsułce.
„Dziś możemy wypić najlepsze kawy świata, używając tej niezwykle prostej technologii. Palarnie takie jak brytyjski Colonna czy belgijskie Caffenation już od kilku lat oferują konsumentom kawy specialty zamknięte w kapsułkach” – tłumaczy Maciej Duszak.
Kawa w kapsułkach – zalety
Maciej Duszak zauważa, że kawa w kapsułkach niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu i wielu akcesoriów (np. młynka, wagi czy tempera), by cieszyć się smakiem ulubionej kawy. Co więcej, sam proces parzenia jest bardzo prosty i zajmuje (serio!) kilkanaście sekund. Trudno popełnić jakikolwiek błąd. Mówiąc o zaletach kawy w kapsułkach, warto również wspomnieć, że jest ona łatwo dostępna na rynku. Coraz więcej marek decyduje się bowiem na produkcję tego rodzaju produktu.
Kawa kapsułkowa a ekologia
Niestety niektóre kapsułki wykonywane są ze szkodliwych dla środowiska materiałów, co często wstrzymuje miłośników i miłośniczki kawy przed ich zakupem. Maciej Duszak zauważa jednak, że na rynku dostępne są również bardziej eko alternatywy. Jeśli zależy ci na kondycji naszej planety, wybieraj kawę w kapsułkach wykonanych z aluminium albo materiałów roślinnych.
„Najlepsze są kapsułki wykonane z aluminium lub materiałów roślinnych. W przypadku tych drugich kluczowe jest, aby miały one barierę tlenową, dzięki której kawa nie zwietrzeje błyskawicznie. Tego typu kapsułki, zwane kompostowalnymi, ulegają szybkiemu rozkładowi i mają bardzo niski ślad węglowy. Z kolei aluminium jest surowcem, który można przetwarzać w nieskończoność i stopień jego recyklingu jest bardzo wysoki. Taka kapsułka będzie wielokrotnie przetworzona, a zamknięta w niej kawa bezpieczna i chroniona przed tlenem, który jest największym wrogiem świeżości” - tłumaczy Maciej Duszak.
Maciej Duszak dodaje, że kawa kapsułkowa jest zarówno ekologiczna, jak i ekonomiczna. Do jej zaparzenia potrzebujemy jedynie ekspresu oraz odrobiny wody.
„Co warto podkreślić, sama technologia kapsułkowa jest bardzo ekonomiczna i ekologiczna - do przygotowania kawy potrzebujemy tylko małego i taniego ekspresu bez całej gamy dodatków i akcesoriów. Taki ekspres nie posiada bojlera, dzięki czemu grzeje tylko tyle wody, ile potrzeba do zaparzenia jednej filiżanki kawy i robi to błyskawicznie, bo w kilkanaście sekund” – mówi ekspert.
Kawa kapsułkowa. Czym się kierować podczas zakupów?
Warto jednak pamiętać, że kapsułka - kapsułce nierówna. Czym w takim razie należy się kierować podczas zakupów, aby wybrać kawę, która spełni nasze oczekiwania? Jak mówi Maciej Duszak, warto zwrócić uwagę na jej pochodzenie, a także na profil smakowy.
„Podobnie jak w przypadku kawy ziarnistej, szukajmy informacji o pochodzeniu samej kawy - im bardziej szczegółowa, tym lepiej. Kolejną sprawą będzie profil smakowy - w przypadku kapsułek dużo łatwiej o powtarzalność w procesie produkcji, dlatego opisy nut smakowych są zwykle dość dokładne i pozwolą nam wybrać kawę najlepiej dopasowaną do naszych preferencji” - podpowiada Maciej Duszak
Ekspert radzi również, by wybierać kapsułki z kawą specialty. Dzięki temu zyskasz gwarancję jakości oraz smaku, a także będziesz miała pewność, że powstała ona w sposób w sposób uczciwy dla farmerów i środowiska.
Maciej Duszak - Autoryzowany Trener SCA, Mistrz Polski Brewers, Master of Coffee Science w Coffeedesk. Barista, konsultant, edukator i trener związany z segmentem specialty coffee.
Jaką kawę będziemy pić w 2021 roku? Odpowiada Maciej Duszak, Master of Coffee Science >>>