Kanada: zdjęcie prezerwatywy podczas stosunku bez uzyskania wyraźnej zgody jest przestępstwem seksualnym
Świetne wieści z Kanady. Tamtejszy Sąd Najwyższy orzekł, że zdjęcie prezerwatywy w czasie aktu seksualnego bez wiedzy i zgody partnera bądź partnerki (tzw. stealthing) jest tożsame z napaścią seksualną lub gwałtem. Na takie prawo czekamy również w Polsce.
W tym artykule:
- Przełomowe orzeczenie kanadyjskiego sądu w sprawie seksu konsensualnego z użyciem prezerwatywy
- Kanada: stealthing jest przemocą seksualną
Przełomowe orzeczenie kanadyjskiego sądu w sprawie seksu konsensualnego z użyciem prezerwatywy
Niedotrzymanie obietnicy użycia prezerwatywy podczas seksu bez wiedzy i zgody partnera/partnerki jest przestępstwem seksualnym – orzekł Kanadyjski Sąd Najwyższy. Decyzja ta ustanawia precedens prawny w Kanadzie, dodatkowo regulując przepisy dotyczące konsensualnego seksu. Jasno definiuje zjawisko stealthingu, polegające na zdjęciu prezerwatywy przez mężczyznę w trakcie stosunku bez uzyskania zgody drugiej osoby, jako przemoc seksualną.
Orzeczenie zostało wydane w sprawie niejakiego Rossa McKenziego Kirkpatricka, który został oskarżony przez swoją partnerkę o napaść seksualną. Para poznała się w 2017 roku za pośrednictwem internetu. Na spotkaniu obie strony umówiły się na seks, jednak kobieta zgodziła się na współżycie pod warunkiem użycia prezerwatywy. W trakcie jednego ze stosunków mężczyzna – mimo umowy – nie założył prezerwatywy, czego w tamtym momencie kobieta nie była świadoma.
Sąd pierwszej instancji oddalił zarzuty powódki, akceptując argument Kirkpatricka, że jego partnerka seksualna zgodziła się na współżycie (mimo że nie wyraziła zgody na seks bez zabezpieczenia). Powódka odwołała się od decyzji, w wyniku czego sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Ten stosunkiem głosów 5:4 uznał, że użycie prezerwatywy może być warunkiem seksu konsensualnego.
Stosunek seksualny bez prezerwatywy jest zasadniczo i jakościowo inną czynnością fizyczną niż stosunek seksualny z prezerwatywą – brzmi orzeczenie sądu, wydane w piątek.
Czym jest stealthing? Czy zdjęcie prezerwatywy podczas seksu to gwałt?
Amerykański stan Kalifornia zamierza karać za ściągnięcie prezerwatywy w trakcie stosunku bez wiedzy partnerki czy partnera. Wyjaśniamy, czym jest stealthing i jakie może mieć konsekwencje.Kanada: stealthing jest przemocą seksualną
Eksperci i ekspertki chwalą decyzję jako „zasadnicze znaczenie dla prawa do autonomii seksualnej” jednostki.
Żadna inna jurysdykcja na świecie do tej pory nie sprecyzowała jasno, że kiedy ktoś zgodził się na seks z prezerwatywą i usunął ją bez swojej zgody, jest to napaść seksualna lub gwałt – komentuje cytowana przez „The New York Times: Lise Gotell, ekspertka prawa kanadyjskiego i profesorka badań nad płcią na Uniwersytecie Alberty. Orzeczenie kanadyjskiego sądu mówi bardzo wyraźnie, że nie ma zgody w takich okolicznościach – i to bez znaczenia, czy usunięcie prezerwatywy było jawne, czy też bez wiedzy drugiej osoby – dodaje specjalistka.
Jak podkreślają osoby obeznane w temacie, nowa interpretacja kodeksu karnego, która będzie standardem w całej Kanadzie, radykalnie zmieni zasady dotyczące seksu konsensualnego i uczyni karalną praktykę stealthing, która do tej pory była jedynie praktyką „karygodną”. Brawo! Czekamy na takie prawo w Polsce.
Musisz poprosić, czyli czym jest seks konsensualny w praktyce
Żeby seks się wydarzył, obie strony muszą się na niego zgodzić, a gdy dojdzie do nadużycia, zwykła przyzwoitość nakazuje wierzyć ofierze. Niby proste, a wciąż wiele osób się na tym wykłada. Pytam Martę Niedźwiecką, terapeutkę i sex coach, o co chodzi w konsencie – słowie, bez którego nie ma seksu.