Już niedługo rusza IV Konferencja Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową
Fundacja Avalon już po raz czwarty organizuje wydarzenie poświęcone seksualności, cielesności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnościami. Konferencja będzie dostępna dla wszystkich oraz całkowicie bezpłatna. Zobaczcie, czego będziecie mogły i mogli się tam dowiedzieć. I dlaczego te sprawy są tak ważne.
- Redakcja
W tym artykule:
- Projekt Sekson – czym się zajmuje?
- Tegoroczna edycja Konferencji Sekson skupi się na ciałopozytywności
- Konferencja Sekson – data i miejsce wydarzenia
- Konferencja Sekson – zapisy
Tematy związane z seksualnością osób z niepełnosprawnościami nadal nie są wystarczająco często poruszane w naszym społeczeństwie i owiane są tabu. Dlatego właśnie Fundacja Avalon zdecydowała się zrealizować Projekt Sekson, który ma pomóc obalić wszelkie stereotypy na temat życia seksualnego i rodzinnego osób z niepełnosprawnościami.
Projekt Sekson – czym się zajmuje?
Projekt Sekson powstał w 2019 roku i realizowany jest przez Fundację Avalon. Głównym celem projektu jest aktywizacja i zmiana postaw wobec osób z niepełnosprawnościami. Bardzo często są one postrzegane jako niesamodzielne, zależne lub niepełnosprawne również intelektualnie. To nie jest prawda, a Sekson przekazuje wiedzę, obala mity i pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością ruchową także mają rodziny, życie seksualne i relację ze swoim ciałem. I właśnie tematowi ciała i cielesności będzie poświęcona tegoroczna edycja Konferencji Sekson.
W tym roku podczas Konferencji Sekson o ciele porozmawiamy interdyscyplinarnie, z wielu różnych perspektyw: seksuologicznej, ginekologicznej, urologicznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, a przede wszystkim edukacyjnej. Przyjrzymy się temu, jak ciało jest społecznie postrzegane i obrazowane - mówi Żaneta Krysiak, Kierowniczka Projektu Sekson Fundacji Avalon.
Żaneta Krysiak wspomina także o dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami i ich odmiennym postrzeganiu. Problem odmienności w wyglądzie i zachowaniu to bardzo częsty powód dyskryminowania osób z niepełnosprawnościami. Ciało dotknięte niepełnosprawnością to ciało, którego akceptacja jest szczególnie trudna, a w obliczu kultu sprawnego ciała OzN stają się niewidzialne. Ta niewidzialność wzmacniana jest chociażby przez brak reprezentacji osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni społecznej, kulturowej, medialnej. Celem tegorocznej Konferencji jest odkrywanie tego, co dotychczas było ukrywane, tabuizowane i wykluczane.
Tegoroczna edycja Konferencji Sekson skupi się na ciałopozytywności
Czego spodziewać się na Konferencji? Wielu rozmów na temat ciała! To właśnie ono dotknięte jest niepełnosprawnością i często ciężko to zaakceptować czy też pokochać. W Konferencji zawierać się będą tematy między innymi skupiające się na wpływie niepełnosprawności na podejmowanie aktywności seksualnej, terapii i wsparcia osób z zaburzeniami seksualnymi, wykluczeniu przez ciało i asystencji seksualnej.
O ciałopozytywności będą mogły uczyć się między innymi osoby po amputacjach, z bliznami. Chodzi o to, aby inaczej, z miłością, spojrzeć na swoje ciało i zaakceptować je takim, jakie jest.
Na Konferencji obecni będą specjaliści i specjalistki oraz działacze i działaczki na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie obejmują też warsztaty na temat samoakceptacji, języka ciała oraz czerpania satysfakcji z seksualnej sfery życia i macierzyństwa.
Wśród prelegentek i prelegentów znajdą się między innymi: dr n. hum. Alicja Długołęcka, dr n. med. Piotr Świniarski, mgr Barbara Płaczek, prof. UW i UR dr. Remigiusz Kijak, dr n. med. Monika Łukasiewicz, dr n. med. Paweł Jędrzejczyk, Marta Lorczyk, Dagmara Maria Boruc, Lisette Mepschen, Kamila Raczyńska-Chomyn, Agnieszka Walendzik-Ostrowska, Joanna Dec-Pietrowska, Monika Rozmysłowicz, Kinga Sankowska, Łukasz Krysa, Barbara Kędzior, Katarzyna Dinst, Iwona Nizio, Marzena Sosnowska, Bogumiła Siedlecka-Goślicka, Paweł Garstka, a także organizacje: Srebrny Warkocz, Dobre Ciało, Magazyn Szajn, Towarzystwo Rozwoju Rodziny i wiele innych.
Podcast Sekspertki: Aktywistka Renata Orłowska o seksualności osób z niepełnosprawnościami
Seks osób z niepełnosprawnościami? Owszem. To nie oksymoron. Bo seks jest dla wszystkich. Wszyscy jesteśmy istotami seksualnymi a różnią nas tylko preferencje, możliwości, kondycja. Świetnie o tym opowiada w kolejnym odcinku podcastu Renata Orłowska.Konferencja Sekson – data i miejsce wydarzenia
Wydarzenie odbędzie się za niecały miesiąc i będzie trwało od 15 do 16 października. Miejsce spotkań to Służewski Dom Kultury w Warszawie. Jeśli nie jesteście z Warszawy czy nie udało Wam się zapisać, a również będziecie chciały i chcieli wziąć udział w Konferencji, to także będzie taka możliwość. Wydarzenie będzie przebiegało w trybie hybrydowym. Online za pośrednictwem oficjalnych stron Projektu Sekson i Fundacji Avalon na Facebooku oraz strony internetowej Projektu Sekson i kanału Fundacji Avalon na YouTubie.
Konferencja Sekson – zapisy
Wydarzenie jest bezpłatne i każda chętna osoba może w nim uczestniczyć online. Informacje o wydarzeniu można znaleźć na Facebooku tutaj.
Glamour patronuje tegorocznej edycji Konferencji Sekson, więc spodziewajcie się kolejnych materiałów poruszających różne aspekty życia osób z niepełnosprawnościami!
1 z 3
IV Konferencja Sekson
2 z 3
Konferencja Sekson
3 z 3
Konferencja Sekson