Jesteś niepowtarzalna, będąc sobą – oto nowa definicja wyjątkowości
W świecie nieustannego pędu, w który wielu ludzi wokół : je to samo, ogląda/czyta to samo, ubiera się tak samo i próbuje wyglądać tak samo, przyznajemy - czasem trudno jest się odnaleźć. Najważniejsze to jednak pamiętać, aby słuchać siebie i być wiernym naszemu prawdziwemu „ja". Co to znaczy?
- Deichmann w Glamour.pl
W tym artykule:
- Nowa definicja wyjątkowości? Jest ich wiele!
- Jesteś niepowtarzalna, kiedy jesteś sobą: jak dbać o własną wyjątkowość?
Nowa definicja wyjątkowości? Jest ich wiele!
Prawdopodobnie ilu ludzi, tyle definicji wyjątkowości. Składa się na nią wiele czynników, m.in. znajomość własnych potrzeb, pragnień, mocnych i słabych stron. Te wszystkie elementy wiążą się także z naszą dojrzałością. Dopiero wtedy, kiedy pozwolimy sobie na to, żeby być tym, kim chcemy, stajemy się swobodne i „pełne". I choć niektórzy stwierdzą pewnie, że to banał, nie da się ukryć - bardzo wiele kobiet wciąż nosi w sobie ogromną blokadę. Uniemożliwia im ona znalezienie wewnętrznego spokoju i wypracowanie w sobie poczucia, że są wyjątkowe i niepowtarzalne.
Dlaczego na naszej drodze pojawiają się tego rodzaju problemy? Oczekiwania społeczne, wstyd i lęk przed brakiem akceptacji innych, presja, brak czasu czy przestrzeni na to, żeby zajrzeć w głąb siebie i zadać sobie egzystencjalne pytania. Kim jestem? Czego chcę? Gdzie chcę być? Kim chcę być i kto mnie inspiruje? Sama przyznaj - kiedy ostatnio znalazłaś moment na podobną autorefleksję? Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą ci pielęgnować (a może i odnaleźć) swoją niepowtarzalność.
Jesteś niepowtarzalna, kiedy jesteś sobą: jak dbać o własną wyjątkowość?
Jak odnaleźć siebie i w jaki sposób możemy pielęgnować tę, drzemiącą w nas, wyjątkowość? Oto kilka najistotniejszych elementów, które warto wziąć pod uwagę podczas tej pięknej, niekończącej się wędrówki.
Codziennie znajduj czas tylko dla siebie
Nawet jeśli jesteś najbardziej społeczną i uwielbiającą ludzi osobą, pozwól sobie czasem na chwilę tylko dla siebie. W samotności zupełnie inaczej postrzegamy bowiem pewne kwestie. Wystarczy już kilka minut dziennie, podczas których skupisz się na tym, jak się czujesz i co sprawia, że czujesz się tak, a nie inaczej, a także co możesz zrobić, żeby było ci dobrze. Pamiętaj - nikt inny nie zaopiekuje się tobą tak dobrze, jak ty sama.
Nie bój się nudy
To właśnie podczas nudzenia się do głowy przychodzą nam często najlepsze pomysły! Ten, pozornie mało owocny czas, może zatem przemienić się w coś bardzo produktywnego. Popatrz w sufit, połóż się na moment, poobserwuj kołyszące się na wietrze liście albo niebo - rób to wszystko bez wyrzutów sumienia.
Praktykuj wdzięczność
Pod koniec każdego dnia wypisz kilka rzeczy, za które jesteś wdzięczna. To może być wypicie ulubionej herbaty, mniejszy lub większy sukces czy spotkanie z przyjaciółką. Ta gra naprawdę świetnie wpływa na to, jak postrzegamy własne życie - są duże szanse, że już po kilku tygodniach nauczysz się doceniać wiele rzeczy, dzięki czemu poczujesz się szczęśliwsza.
Bądź dobra dla siebie i innych
Jesteś w miejscu, w którym nie chcesz być? Najwyraźniej nie powinnaś się tam znaleźć. Oczywiście odradzamy rzucanie znienawidzonej pracy z dnia na dzień. Najpierw zadbaj o niezależność i poczucie bezpieczeństwa. Zyskasz wówczas odwagę do tego, żeby przestać narzekać, a zacząć działać i pięknie przeżywać własne życie.
Przyjrzyj się ludziom obok siebie
Kogo widzisz? Czy są to osoby, które wywołują na twojej twarzy uśmiech i zawsze cię wspierają? Pamiętaj, że bliskie otoczenie ma na nas ogromny wpływ, dlatego to niezwykle ważne, żebyś otaczała się pozytywnymi, życzącymi ci dobrze ludźmi.
Nie zaniedbuj swoich pasji
Jeśli istnieje coś, czemu potrafisz oddawać się godzinami - czas staje w miejscu, a ty czujesz się prawdziwie szczęśliwa - znajduj na to czas. Najprawdopodobniej zaliczasz się do grona szczęśliwców, którzy odkryli już swoją pasję. Nic tak nie buduje pewności siebie oraz poczucia wyjątkowości i własnej wartości, jak świadomość, że jesteś w czymś dobra. Jeżeli natomiast nie odkryłaś dotąd niczego, co by cię „uskrzydlało", uparcie szukaj - z otwartym umysłem i ciekawością, bez względu na wiek.
Wady zamieniaj w zalety
Przejdźmy do kwestii wizualnych - uważasz, że odstające uszy, małe piersi czy za duży nos mają negatywny wpływ na twoje życie? Doprawdy? Przyjrzyj się wielu topmodelkom - często są to dziewczyny, które w dzieciństwie wytykano palcami, ponieważ ich uroda odbiegała od ówczesnych kanonów piękna. Dziś elementy, które sprawiają, że różnisz się od innych, czynią cię wyjątkową, charakterystyczną, niepowtarzalną. Wiele zależy jednak od tego, czy za wszelką cenę starasz się je ukryć, czy też - świadoma swojej wartości - dumnie prezentujesz je światu.
Pracuj nad sobą
To praca na pełen etat. Przyznajemy - bywa ciężko. Za każdym razem, kiedy (czy to samodzielnie, czy z pomocą bliskich lub terapii) pokonujemy demony przeszłości albo walczymy z własnymi ograniczeniami, pojawia się niesamowita satysfakcja. To zwykle ona daje nam siłę do dalszego działania i pokazuje, że praca nad charakterem i słabościami zwyczajnie się opłaca.
Przestań wiecznie na coś czekać
Owszem, cierpliwość jest cnotą. Uważaj jednak, żeby - w oczekiwaniu na coś wyjątkowego - nie popaść w marazm i nie zapominać o jakościowym przeżywaniu własnego życia. Stały schemat: praca, Netflix, jedzenie, spanie - to błędne koło, w które wpada tak wiele z nas. Dopóki tego nie zmienisz, najprawdopodobniej nie będziesz odkrywać siebie w takim stopniu, w jakim byś chciała.
Jeśli nikt ci dziś tego nie powiedział, z przyjemnością my to zrobimy. Jesteś wyjątkowa, wystarczająca i niepowtarzalna! Bądź dla siebie cierpliwa, wyrozumiała i akceptująca ewentualne potknięcia - czeka cię fantastyczna przygoda. Życzymy ci powodzenia i odwagi w nauce troski oraz walki o siebie i swoją niepowtarzalność!