Jak wygląda emocjonalne żniwo po związku z narcyzem? 5 objawów PNSD, czyli zespołu stresu ponarcystycznego
Błyskotliwy, ujmujący, romantyczny, uważny i adorujący, jak mało kto. Tak mogą wyglądać początki relacji z narcyzem. Z czasem cała ta słodycz ustępuje goryczy. I to takiej, do której nas stopniowo i metodycznie przyzwyczaja. Zakończenie takiego związku to ulga, ale może też poskutkować PNSD, co oznacza zespół stresu ponarcystycznego. Oto 5 jego objawów.
W tym artykule:
Związek z narcyzem może przypominać tak zwane powolne gotowanie żaby. Na początku jest miło i ciepło, stopniowo jednak relacja staje się coraz bardziej niebezpieczna, jednak „umiejętne” techniki manipulacyjne sprawiają, że nie dostrzegamy momentu przekroczenia granic. Może to zdarzyć się każdej osobie, zarówno z traumatyczną przeszłością, jak i nie. Narcyz początkowo potrafi wręcz bombardować miłością, co sprawia, że czujemy się wyjątkowo i niczym w bajce. Nasza samoświadomość i instynkt zachowawczy zostają zagłuszone, wręcz zaczynamy wątpić w to, co jest prawdą, a co nie. A przede wszystkim obwiniać się o załamania nerwowe i nastroje narcyza i wszystkie problemy w związku. Narcyzowi trudno pomóc, ponieważ często nie dostrzega w sobie żadnego problemu, co utrudnia podjęcie leczenia. Gdy uda ci się wyjść z takiego związku, to przede wszystkim należy pomóc sobie.
Ghostlighting to połączenie najbardziej toksycznych randkowych antytrendów. Gorszego nie było
W „randkowym słowniku” pojawił się właśnie nowy termin – ghostlighting. To połączenie ghostingu i gaslightingu. Warto znać ten antytrend i wiedzieć, jak się przed nim bronić.Jak zachowuje się narcyz?
Jeśli związek zaczyna się od wyjątkowo intensywnego miesiąca miodowego, a później psuje się na tyle, że notorycznie mamy poczucie winy, to warto przeanalizować, jakie konkretne zachowania powodują ten stan. O ile przemoc fizyczna, werbalna i ekonomiczna można szybko okreslić, jako toksyczne, to istnieje też szereg „subtelniejszych” zachowań, które rujnują psychikę partnera. I takie też mogą stosować osobowościowi narcyzi. Na co zwrócić uwagę?
- na początku emanuje urokiem i inteligencją, adoruje,
- z czasem zaczyna okazywać poczucie wyższości, w związku i wobec innych,
- oczekuje podziwu i domaga się często komplementów,
- potrzebuje bycia w centrum uwagi,
- umniejsza uczuciom innym, negując je lub dając do zrozumienia, że nie są ważne,
- stosuje gashligting,
- uważa, że inni mu zazdroszczą,
- ciągnie go do ludzi, którzy są dla niego przydatni,
- ma dużą zmienność nastrojów,
- jest arogancki i szybko wpada w gniew,
- osoba partnerska czuje się samotna i bezradna.
Jeśli twój partner robi te 6 rzeczy, najprawdopodobniej jesteś w toksycznym związku. Zwróć na nie uwagę
Czasami łatwo jest rozpoznać, czy jest się w toksycznym związku, czy nie. Wskazują na to oczywiste znaki, takie jak przemoc. Zdarza się też tak, że szkodliwe zachowania partnera nie są tak proste do zidentyfikowania. Czy to toksyczny związek? Zobacz, na co powinnaś zwrócić uwagę.Czy związek z narcyzem można uratować?
O narcyzach mówi się na szczęście coraz więcej. Możemy darmowo się doedukować i rozpocząć proces leczenia. Czy taki związek jest spisany na straty? Trudno powiedzieć. Podstawowy problem jest taki, że często narcyz nie widzi w sobie problemu, zatem trudno będzie zachęcić go do terapii. Może też regularnie zapewniać o poprawie, ale nie spełniać obietnic. Z całą pewnością można jednak pomóc sobie, chociaż na ogół oznacza to konieczność rozstania. Prawdopodobnie będzie to trudne doświadczenie, gdyż związek z narcyzem potrafi być bardzo intensywny i osaczający. To wręcz pajęcza sieć, która oplata mocno i pozostawia ślady. Rozstanie z narcyzem może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego, nawet z objawami somatycznymi. Doktor Julie Dodson w artykule na better.help.com mówi:
Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości mają tendencję do manipulowania ludźmi w swoim życiu dla osobistych korzyści. Ta manipulacja może obejmować kłamstwo lub gaslighting, który polega na spowodowaniu, że dana osoba kwestionuje swoje zdrowie psychiczne. Z tego powodu bycie w romantycznym związku lub w inny sposób związane z osobą z zaburzeniem może wywołać traumę emocjonalną, prowadzącą do skutków czasami nazywanych postnarcystycznym zespołem stresu (PNSD).
Jak przejawia się PNSD?
Osoba z PNSD może doświadczać totalnego zwątpienia w siebie. Traci poczucie, co jest prawdą, a co nie. Kwestionuje swoje postrzeganie rzeczywistości. Staje się nieufna i nierzadko wycofana. Czasami wystarczy piosenka, zapach, miejsce, ażeby ogarnęła ją fala lęku. Niestety bywa, że doszukuje się złych zamiarów wobec osób, które chcą pomóc i mają czyste intencje. Trudno jej odnaleźć się w nowej rzeczywistości po rozstaniu, odczuwa dojmującą pustkę i bezradność, które trudno wypełnić. Mogą niestety pojawić się takie problemy jak depresja, ataki paniki, bezsenność i zaburzenia odżywiania. Kontakt z psychiatrą, terapia i być może farmakoterapia mogą okazać się niezbędne. Dużą rolę odgrywa też otoczenie. Bliskie osoby powinny wiedzieć, jak rozmawiać z osobą zmagającą się z PNSD. Empatyczne wysłuchanie bez oceniania, nieudzielanie rad w stylu „weź się w garść” i pomoc w codziennym funkcjonowaniu np. zakupach, spacerach, mogą podziałać naprawdę zbawiennie.