Reklama

W tym artykule:

  1. Czym są wirusy na Facebooku?
  2. Jak usunąć wirusa na Messengerze?
  3. Jak zapobiegać wirusom na Messengerze?
Reklama

Czym są wirusy na Facebooku?

Wirusy to, z definicji, program, którego celem jest wtargnięcie do oprogramowania i zmiana jego właściwości. Nierzadko nie zauważamy momentu, w którym otrzymuje dostęp do naszego konta, a także nie wiemy, gdzie jest jego źródło. Złośliwy nowy wirus na Fb wysyła zainfekowane linki do osób z listy naszych znajomych i podstępnie zachęca ich do ich otwarcia. W jaki sposób? Jednym z chwytów jest przesłanie wiadomości typu „Czy to ty?”, sugerujące, że ich prywatne zdjęcia wyciekły do Internetu i są wykorzystywane w sposób niszczący wizerunek. W istocie linki nie zawierają żadnych zdjęć, a są jedynie przynętą, na którą wiele zaniepokojonych osób daje się złapać. Popularny wirus na fb „czy to ty?” jest tylko jedną z wielu hakerskich metod na wyłudzenie naszych danych. Wirus na telefonie pojawia się w celu sprawdzenia, z jakich stron korzystamy, jak wygląda historia wyszukiwanych stron, a także, co jest znacznie bardziej niepokojące, zapisania wszystkich haseł i danych logowania. Nierzadko, szukając odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się wirusa z fb, fundujemy sobie dodatkowe ataki. Programy do diagnozowania i usuwania komputerowych infekcji pobrane z niesprawdzonego źródła mogą czasem przynieść więcej szkody niż pożytku.

Messenger bez Facebooka - jak zainstalować i korzystać z aplikacji?

Messenger to jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych, który powstał jako dodatek do platformy Facebook. Aplikacja została pierwszy raz uruchomiona w 2011 roku i początkowo służyła tylko do wymiany wiadomości tekstowych między użytkownikami. Od tego czasu sporo się zmieniło, a komunikator udostępnił dziesiątki nowych opcji, takich jak wideorozmowy, wiadomości głosowe, wysyłanie obrazów, naklejek i gifów, usługi lokalizacji, tajne konwersacje a także reakcje na wiadomości za pomocą emotikonów. Wszystkie te funkcje, intuicyjny interfejs i dobry marketing sprawiły, że Messenger stał się jednym z najczęściej wybieranych komunikatorów na świecie. W 2020 roku aplikacja miała ponad 1,3 miliarda użytkowników, z czego prawie 14 milionów w samej Polsce. Chcesz wiedzieć, czy to komunikator dla ciebie? Zastanawiasz się, jak założyć Messengera bez Facebooka? A może masz problem z zainstalowaniem aplikacji? Czytaj dalej.
Messenger bez Facebooka - jak zainstalować i korzystać z aplikacji?
fot. Getty Images

Jak usunąć wirusa na Messengerze?

Podpisywanie się własnym nazwiskiem pod cudzymi słowami nigdy nie jest przyjemnością. W szczególnie jednak niekomfortową sytuację wprowadzają nas wirusy, przez które nasze konta samodzielnie generują i przesyłają do facebookowych znajomych podejrzane wiadomości mające na celu wyłudzenie od nich pieniędzy bądź danych z komputera. Wirus, który atakuje konta na Messengerze zbiera potężne żniwo w postaci wyłudzonych danych lub pieniędzy. Wynika to z tego, że z aplikacji korzysta wielu użytkowników. Fakt, że można posiadać konto w aplikacji Messenger bez Facebooka sprawia, że nawet osoby stroniące zwykle od mediów społecznościowych, decydują się na używanie jej jako podstawowego komunikatora. W trosce o bezpieczeństwo własne oraz znajomych, warto dowiedzieć się, jak usunąć wirusa z Messengera zarówno na urządzeniu mobilnym z systemem android lub IOS, jak i na komputerze. Przedstawiamy instrukcję krok po kroku:

  1. Wyloguj się ze wszystkich urządzeń. Tę funkcję znajdziesz w ustawieniach, w zakładce „Bezpieczeństwo i logowanie”.
  2. Zmień hasło na nowe. Zwróć uwagę, by chroniło konto na wysokim poziomie. Niech będzie całkowicie inne od poprzedniego, zawiera cyfry, mieszankę małych i dużych liter, a także znaki specjalne. Dzięki temu, za sprawą kilku kliknięć możemy odebrać dostęp do konta osobom (lub oprogramowaniom), które nie powinny go mieć. Nie przesadzaj jednak z kreatywnością – ty też musisz je zapamiętać.
  3. Włącz dwustopniowe uwierzytelnianie. Ten krok sprawi, że zalogowanie się na twoje konto będzie wymagało znajomości znajomości większej ilości danych niż email i hasło. Podwójną weryfikację warto wprowadzić na wszystkich portalach, z których korzystamy, nawet jeśli nie podejrzewamy tam obecności wirusa.
  4. Odszukaj źródła problemu. Wirus na Messengerze zwykle migruje tam z innych aplikacji. Zrób przegląd zawartości swojego telefonu i sprawdź, która z pobranych rzeczy może stanowić źródło problemu. Jeżeli natrafisz na aplikację, której nie instalowałeś celowo, natychmiast ją usuń!
  5. Zaloguj się ponownie na swoje konto na Facebooku (wykorzystując dwustopniową weryfikację). Przejdź do zakładki „Bezpieczeństwo i logowanie”, by sprawdzić, czy jedyne urządzenie, na którym jesteś zalogowany to twój smartfon czy komputer.
Reklama

Jak zapobiegać wirusom na Messengerze?

Tak jak choroby, tak i internetowa zaraza nie omija nikogo. Podobnie jednak jak w przypadku zdrowia, przed wirusem na Messengerze i Facebooku może ochronić profilaktyka. Szybka reakcja na jakiekolwiek podejrzane posty na Facebooku lub interakcję ze znajomymi pojawiające się na naszym koncie bez naszej wiedzy jest w stanie uchronić nas przed całkowitym zhakowaniem profilu. Zanim więc zaczniesz się martwić, jak usunąć wirusa z Facebooka i Messengera, spróbuj wprowadzić kilka zmian w sposobie korzystania z mediów społecznościowych. Przede wszystkim nie klikaj w żadne podejrzane linki, nawet te, które prześlą ci twoi znajomi. Nie instaluj też nieznanych ci aplikacji lub oprogramowań z niecodziennym rozszerzeniem pliku. Wirusy potrafią bardzo skutecznie się kamuflować, więc unikanie ich wymaga wyostrzonej uwagi i ograniczonego zaufania.

Jak odblokować kogoś na Facebooku? Przewodnik krok po kroku

Zablokowałaś kogoś w ułamku sekundy, ale jak odblokować kogoś na fb? Rozumiemy, że podjęłaś decyzję spontanicznie, zmieniłaś zdanie i jednak chcesz odblokować osobę, która zaszła ci za skórę. O nic się nie martw - blokada nie jest permanentna. Właśnie dla ciebie przygotowaliśmy poradnik, w którym krok po kroku tłumaczymy, jak odblokować kogoś na Facebooku.
Jak odblokować kogoś na fb?
fot. Getty Images
Reklama
Reklama
Reklama