Reklama

W tym artykule:

  1. Co muszę wiedzieć o depresji?
  2. Jak pomóc osobie z depresją?
  3. Jak pomóc osobie z depresją na odległość? Opieka specjalisty
  4. Jak rozmawiać z osobą z depresją?
  5. Jak pomóc osobie z depresją za pomocą rozmowy? Jak nie zaszkodzić? Czego nie warto mówić choremu? Jak pocieszyć osobę z depresją?
  6. Jak postępować z osobą chorą na depresję?
  7. Jak żyć z osobą chorą na depresję?
  8. Psychoterapia, a depresja
Reklama

Gdy bliska nam osoba choruje na depresję, naturalne jest, że chcemy jej pomóc. Każda osoba dotknięta depresją potrzebuje wsparcia, aby poczuć się lepiej. Pierwszym krokiem jest pokazanie, że jesteś przy niej. Niech wie, że zależy ci na ich samopoczuciu i że mogą z tobą porozmawiać, kiedy tylko tego potrzebują. Zobacz, jak skutecznie pomóc bliskiej osobie i czego nie robić.

Co muszę wiedzieć o depresji?

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), depresja jest obecnie czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, stanowi też jedną z głównych przyczyn samobójstw. Specjaliści prognozują, że do 2030 roku będzie najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na całym globie Według szacunków, choruje na nią aż 350 milionów ludzi na całym świecie, w Polsce liczba ta może wynosić nawet 4 miliony.

Depresja jest chorobą, którą należy traktować jak każda inną np. cukrzycę czy nadciśnienie. Jej przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników w mózgu, które może dotknąć każdego. To bowiem niezwykle demokratyczna choroba: dopada ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci czy statusu społecznego. Na depresję nie pomogą ziółka czy „wyście do ludzi”. Depresja zabiera poczucie sensu, pozbawia energii, pogrąża w smutku lub obojętności, obniża samoocenę, utrudnia lub wręcz uniemożliwia funkcjonowanie. Jest przyczyną cierpienia psychicznego, którego prawdopodobnie nie da się wyrazić słowami.

Na szczęście coraz więcej mówimy o tej chorobie, coraz więcej osób ma świadomość, że depresja nie wynika z lenistwa czy nadmiernego rozczulania się nad sobą. Wciąż jednak - gdy ktoś obok zaczyna chorować - nie wiemy, czy i jak możemy pomóc. Nie umiemy znaleźć odpowiednich słów, uciekamy się do wyświechtanych sloganów: jak „nie martw się, będzie dobrze” lub „weź się w garść, inni mają gorzej”. Z założenia mają pomagać, ale zazwyczaj przynoszą odwrotny skutek. Jak więc naprawdę możemy wesprzeć chorą osobę? Co powiedzieć, by przynajmniej nie pogarszać jej stanu? Odpowiedzi na te (i wiele innych pytań) znajdziesz poniżej.

Jak pomóc osobie z depresją?

Jak pomóc osobie z depresją? To pytanie często zadają sobie bliscy osób cierpiących na tą chorobę. Od reakcji najbliższego otoczenia w dużej mierze zależy to, czy depresja będzie postępować. Wsparcie okazane chorującym zawsze odgrywa istotną rolę w procesie leczenia. Oczywiście nie zawsze wiemy, jak się zachować a każda chora osoba może potrzebować czegoś trochę innego. Warto więc wykazać się empatią, pytać, zdobywać wiedzę, a przede wszystkim być blisko, zapewniać, że jest się gotową, by porozmawiać w każdej chwili, wysłuchać tego, co chorująca osoba przeżywa, bez oceniania, wywierania presji, "złotych rad". Czasami wystarczy po prostu bycie obok, mimo wszystko.

Na depresję składa się szereg objawów i zaburzeń, takich jak poczucie wyizolowania, smutek, niechęć do życia czy nawet myśli samobójcze. Obecność i bliskość drugiej osoby to dla osoby cierpiącej na tą chorobę najlepsza forma wsparcia. Ważne jest, by zachęcać chorego do wykonywania drobnych aktywności, np. spaceru czy zakupów, przypominać o zażywaniu leków, wspierać w podjęciu decyzji o uczestniczeniu w terapii.

Jak pomóc osobie z depresją na odległość? Opieka specjalisty

Jak pomóc osobie z depresją, nie będąc obok? Jak wiadomo, bliskość i pozytywne relacje z ludźmi są dla osoby z depresją bardzo ważne. Istotne więc jest, by osoba chora nigdy nie pozostawała sama ze swoim problemem.

W leczeniu depresji bardzo ważne jest, by chora osoba miała dostęp do profesjonalnej pomocy: psychiatrycznej i/lub psychologicznej. Często osoby zmagające się z depresją nie potrafią przed sobą przyznać, że ich problemy są poważne i powinny skorzystać z fachowego wsparcia. Bywa i tak, że nie chcą również otrzymać łatki osoby z problemami psychicznymi, bo w naszym społeczeństwie wciąż nie ma dostatecznego zrozumienia dla tego typu chorób. W takiej sytuacji warto im uświadomić, że problemy związane z psychiką wcale nie czynią z nich gorszych osób. Jednak można też przy okazji zadbać o odpowiednią edukację osób z najbliższego otoczenia chorej czy chorego, uświadamiać na temat depresji i uwrażliwiać.

Istotne jest, by stale przypominać chorującej osobie o tym, jaką wartość ma dla ciebie jej przyjaźń. Osoby cierpiące na depresję mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, bywają przekonane o własnej bezużyteczności. Dobrze więc na każdym kroku dawać im do zrozumienia, jak wiele znaczą i jakie talenty oraz umiejętności posiadają.

Jak rozmawiać z osobą z depresją?

Jak pomóc osobie z depresją poprzez słowa? Istotne jest nie tylko to, co mówisz ale również to, w jaki sposób. Osoby cierpiące na depresję są niezwykle wyczulone na szyderstwo, ironię i kpinę, warto więc zwrócić uwagę na sposób wypowiedzi.

Jak wyciągnąć kogoś z depresji? Przede wszystkim zachęcając do szukania wspomnianej już fachowej pomocy. Kolejna sprawa: pokaż chorującej osobie, że zawsze może liczyć na twoją pomoc oraz pocieszenie. Możesz to zrobić za pomocą zwrotów takich jak "wierzę w ciebie", "nie opuszczę cię w tej sytuacji, nieważne co się stanie", "jesteś dla mnie bardzo ważny/a", "niezależnie od wszystkiego, zawsze będę obok".

Jak pomóc osobie z depresją za pomocą rozmowy? Jak nie zaszkodzić? Czego nie warto mówić choremu? Jak pocieszyć osobę z depresją?

W rozmowie z osobą chorą na depresję warto przede wszystkim unikać zwrotów mogących sugerować ignorowanie ich problemu. Frazesy takie jak "ja też jestem czasem smutna", "przejdzie ci", "przestań się nad sobą użalać" tylko pogarszają sprawę. Bagatelizowanie czy wręcz wyśmiewanie stanu chorej osoby najczęściej prowadzi do pogłębienia choroby oraz obniżenia poczucia własnej wartości.

Osoby z depresją często czują się zaszczute przez otoczenie oraz niepotrzebne. Ich problemy oraz emocje są nierozumiane, ludzie wokół nich reagują w sposób nieadekwatny do sytuacji. Warto wystrzegać się mówienia "wiem, co czujesz", ponieważ każdy przeżywa depresję w inny sposób i inaczej sobie z nią radzi.

Czego jeszcze nie mówić osobie chorującej na depresję? Przede wszystkim unikaj sugerowania, że jej stan przysparza problemów lub jest wymysłem. Nie wpędzaj w poczucie winy, ponieważ może go to pchnąć do bardziej radykalnych kroków, takich jak samookaleczanie czy nawet próba samobójcza.

Iga Krefft wyznała, że miała myśli samobójcze: „Gdyby nie leczenie, nie wiem, jakby to się skończyło”

Jak postępować z osobą chorą na depresję?

Jak pomóc osobie z depresją w codziennym życiu? Czy można wyciągnąć kogoś z tej choroby samodzielnie? Jak pocieszyć osobę z depresją?

W walce z depresją bardzo ważne jest poprawne zdiagnozowanie rodzaju oraz nasilenia choroby. W wielu przypadkach lekarze zalecają terapię farmakologiczną, mającą na celu przywrócić produkcję hormonów w mózgu na odpowiedni poziom. Jednak aby tak się stało, chory musi najpierw zdecydować się na wizytę u profesjonalisty czy profesjonalistki.

Warto w delikatny sposób zachęcać do podjęcia leczenia. Im szybciej osoba z depresją zdecyduje się na terapię, tym większe są szansę na jej szybkie wyzdrowienie. Pamiętaj jednak, by nie naciskać i nie wywierać zbyt dużej presji, ponieważ może to przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i zrazić do szukania pomocy.

Niepokój i stany lękowe – wyjaśniamy przyczyny niepokoju i podpowiadamy jak sobie z nimi radzić

Jak żyć z osobą chorą na depresję?

Jak pomóc osobie z depresją? Jak wesprzeć partnera lub przyjaciółkę w walce z tą chorobą? Jak pomóc w przypadku depresji lękowej?

Życie z osobą chorą na depresję nie jest łatwe, pochłania dużo energii oraz czasu. Potrzebuje ona zapewniania o tym, jaki jest ważna i ile znaczy, oraz przypominania o jej zaletach o mocnych stronach. Dlatego warto też przy okazji zadbać o siebie, jeśli trzeba również poszukać profesjonalnego wsparcia, czytać fachową literaturę, dbać o swoją kondycję psychiczną i fizyczną.

W życiu z takim człowiekiem ważne jest, by okazać mu jak najwięcej serca i troski pod postacią małych czynności. Gesty, takie jak przygotowanie kanapek, kąpieli czy wspólne wyjście podnoszą go na duchu i sprawiają, że chorująca osoba czuje się istotna. Bliskość i chęć niesienia pomocy są najważniejsze. Banalne zdawałoby się przytulenie czy potrzymanie za rękę są bardzo ważne.

Psychoterapia, a depresja

Aby pomóc osobie, która zmaga się z depresją, możesz zachęcić ją do konsultacji z psychoterapeutą. Psychoterapia jest rodzajem leczenia psychologicznego, które koncentruje się na zmianie zachowań, myśli, emocji i tego, jak ludzie współdziałają z innymi. Może pomóc w wielu problemach ze zdrowiem psychicznym, w tym z depresją. Depresja jest stanem medycznym, który wpływa na sposób myślenia, odczuwania i zachowania danej osoby. Psychoterapia może pomóc w leczeniu depresji poprzez pomoc w identyfikacji myśli i emocji, które przyczyniają się do depresji. Poprzez ten proces, osoby mogą nauczyć się rozpoznawać wzorce w myśleniu, które prowadzą do negatywnych emocji lub zachowań. Mogą również być w stanie zbadać podstawowe problemy przyczyniające się do depresji, takie jak nierozwiązana trauma lub problemy w związku. Dzięki wskazówkom terapeuty osoby mogą opracować zdrowe strategie radzenia sobie z objawami i poprawić ogólne samopoczucie.

Margaret o depresji: „Przeżyłam to, było ciężko, ale odnalazłam w sobie moc i poukładałam sobie życie od nowa”

W marcowym numerze GLAMOUR Margaret opowiedziała szefowej działu kultura Angelice Kucińskiej m.in. o swojej depresji. Śpiewa o niej również na swojej najnowszej płycie, „Maggie Vision”.
Margaret. fot. Dawid Klepadło
Zdjęcie: Dawid Klepadło, stylizacja: Maja Naskrętska

Iga Krefft wyznała, że miała myśli samobójcze: „Gdyby nie leczenie, nie wiem, jakby to się skończyło”

Wstrząsające wyznanie Igi Krefft. Aktorka i piosenkarka opublikowała w sieci szczery do bólu wpis, w którym po raz pierwszy opowiedziała o swoich problemach ze zdrowiem psychicznym.
Iga Krefft szczerze o problemach ze zdrowiem psychicznym
ofeliaigrakrefft / instagram.com

Niepokój i stany lękowe – wyjaśniamy przyczyny niepokoju i podpowiadamy jak sobie z nimi radzić

Uczucie lęku to niestety znak naszych czasów. Szacuje się, że co druga osoba doświadczyła w swoim życiu niekontrolowanego uczucia niepokoju. Jednak posiadając odpowiednią wiedzę co może być przyczyną stanów lękowych, można sobie z nimi poradzić. Mówi się, że żyjemy w niespokojnych czasach. W zachowaniu spokoju ducha nie pomaga tempo życia, które generuje ogromny stres. Stąd niestety prosta droga do zachwiania równowagi nerwowej, czyli pojawienia się uczucia niepokoju, lęku lub napadów paniki.
Niepokój i stany lękowe – wyjaśniamy przyczyny niepokoju i podpowiadamy jak sobie z nimi radzić
fot. Getty Images

____

Reklama

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.

Reklama
Reklama
Reklama