Reklama

W tym artykule:

  1. Jak oszczędzać prąd w domu? Rosnące ceny prądu a oszczędzanie
  2. Jak obniżyć rachunek za prąd?
  3. Jak oszczędzać prąd używając urządzeń elektrycznych?
  4. Oszczędzanie prądu a oświetlenie domu
  5. Jak oszczędzać prąd? Urządzenia do oszczędzania prądu
Reklama

Rachunki za prąd elektryczny to jeden z podstawowych wydatków w większości polskich domów. Niestety, wraz z rosnącymi cenami, mogą być one coraz gorszym obciążeniem dla budżetu. Jak oszczędzać prąd? Przedstawiamy 15 prostych wskazówek, które pozwolą nam wydać mniej na energię elektryczną!

Jak oszczędzać prąd w domu? Rosnące ceny prądu a oszczędzanie

Kryzys na rynku energetycznym jest coraz bardziej odczuwalny w naszych domach i mieszkaniach. Opłaty za prąd rosną jak szalone, a prognozy na przyszłe miesiące nie są zbyt optymistyczne. Szacuje się, że w porównaniu do stycznia, do końca bieżącego roku ceny prądu mogą wzrosnąć nawet o 300 procent!

Niestety, rachunki za prąd są najczęściej niemałym obciążeniem dla budżetu, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Ciągłe podwyżki cen energii elektrycznej sprawiają, ze coraz więcej osób zaczyna szukać sposobów na… oszczędzanie. Jak można oszczędzać prąd? Poniżej przedstawiamy kilkanaście sprawdzonych pomysłów oraz rad.

Chcecie oszczędzać, ale nie wiecie, jak się do tego zabrać? Metoda 6 słoików Wam to ułatwi

Wyjaśniamy, na czym polega efektywny sposób oszczędzania pieniędzy, czyli metoda 6 słoików. Przyda się w spełnianiu postanowień noworocznych w 2022 roku!
Chcesz oszczędzać w 2021 roku, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Wypróbuj metodę 6 słoików!
fot. Adobe Stock

Jak obniżyć rachunek za prąd?

Oszczędzanie na energii elektrycznej powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniego dostawcy prądu, a także dostosowania taryfy do indywidualnych czynników.

Jak oszczędzać na prądzie - zmień dostawcę prądu

Niezwykle łatwym sposobem na obniżenie rachunków będzie… zmiana obecnego dostawcy prądu. Często okazuje się, że konkurencyjna firma oferuje lepsze stawki. Jeśli masz taką możliwość, porównaj oferty różnych dostawców energii działających w twoim rejonie. Wybierz tego, który zaproponuje najbardziej rozsądną taryfę.

Jak oszczędzać na prądzie - wybierz odpowiednią taryfę

Dobrym pomysłem na obniżenie rachunków za zużycie energii elektrycznej będzie też wybranie odpowiednich taryf, które są oferowane przez dostawców prądu. Często zakładają one niższe stawki za zużywanie energii nocą lub w weekendy. Dzięki wybraniu tego typu taryfy będziemy mogli oszczędzić, planując zajęcia takie jak prasowanie, pranie, czy ładowanie urządzeń elektronicznych na godziny i dni, w których mniej płacimy za prąd.

Jak oszczędzać prąd używając urządzeń elektrycznych?

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, podwyżki cen prądu mogą sprawić, że nasz budżet domowy znacznie się uszczupli. Na szczęście, z pomocą poniższych zasad, będziesz w stanie oszczędzać energię elektryczną na co dzień!

Jak oszczędzać prąd - wyłączaj sprzęty, z których nie korzystasz

Rada, która może wydawać nam się oczywista, jest jednym z najważniejszych kroków, które powinniśmy podjąć aby oszczędzać prąd. Wyłączaj od razu wszystkie sprzęty, których nie używasz, nie pozostawiając ich w trybie czuwania. Pamiętaj o dokładnym przygotowaniu domu w przypadku wyjazdu na dłuższy okres. Urządzenia takie jak telewizor, pralka czy zmywarka powinny zostać całkowicie odłączone od prądu.

Uwaga! Pamiętaj, że w domu mogą znajdować się sprzęty, które nie powinny zostać pozbawione dopływu prądu, takie jak czujniki ruchu czy alarm.

Jak oszczędzać prąd - wybieraj urządzenia energooszczędne

Ilość energii zużywanej przez urządzenie określa jego klasa energetyczna. Jeśli chcemy kupić sprzęt energooszczędny, powinniśmy wybierać taki oznaczony jako A+++ lub A++. Wybranie pralki, lodówki czy zmywarki w najwyższej klasie pomoże nam zaoszczędzić nawet do 40% pobieranego przez urządzenie prądu!

Jak oszczędzać prąd - zamykaj okna kiedy włączasz ogrzewanie

Jeśli w swoim domu korzystasz z ogrzewania elektrycznego, pamiętaj, aby na czas każdego wietrzenia przykręcać grzejniki w danym pomieszczeniu. W innym wypadku zimne powietrze wlatujące zza okna spowoduje mocniejsze nagrzewanie się urządzenia, które, co za tym idzie, pobierze o wiele więcej prądu.

Jak oszczędzać prąd - nie zasłaniaj grzejników

To kolejna rada dla osób, które mają w swoim domu ogrzewanie elektryczne. Popularnym sposobem suszenia mokrego prania jest rozwieszanie go na grzejniku. Czasem obiekt nie pasuje do wystroju pomieszczenia, więc chowamy go za zasłoną lub meblem. Niestety, jest to bardzo prosty sposób na marnowanie energii elektrycznej. Jeśli chcemy zużyć jak najmniej prądu na ogrzewanie, przepływ ciepła w pomieszczeniu nie powinien być w żaden sposób zaburzany ani blokowany.

Jak oszczędzać prąd - wyciągaj ładowarkę z gniazdka

Czy często zdarza ci się zostawiać ładowarkę do smartfona czy komputera w gniazdku, mimo tego, że urządzenie już nie jest do niej podłączone? Ten błąd popełnia zdecydowana większość z nas. Niestety niewiele z nich zdaje sobie sprawę, że ładowarka pobiera prąd również wtedy, kiedy nie jest połączona z urządzeniem elektronicznym. Odłączanie nieużywanych zasilaczy od gniazdka jest jednym z prostszych sposobów na oszczędzanie energii. Zmiana kwoty na rachunku nie będzie ogromna, ale na pewno zauważalna.

Jak oszczędzać prąd - wyłącz stand-by

Prawdopodobnie w każdym znajdują się średnio cztery urządzenia, które funkcjonują non stop w trybie czuwania. Mimo tego, że zazwyczaj dioda, która na to wskazuje, jest malutka, może zużywać ilość energii, która ma realny wpływ na wysokość rachunku za prąd. Jeśli nie chcesz marnować energii, zamiast zostawiać telewizor w trybie stand-by, całkowicie go wyłącz.

Jak oszczędzać prąd - ustaw lodówkę z dala od źródeł ciepła

Prąd możemy oszczędzać też… w kuchni. Aby marnować jak najmniej energii elektrycznej, lodówka powinna zostać ustawiona z dala od wszelkich źródeł ciepła, takich jak grzejnik, kuchenka czy piekarnik. Pamiętaj też, aby nie znajdowała się w bezpośrednim nasłonecznieniu. Wokół urządzenia powinien być też zapewniony swobodny przepływ powietrza.

Jak oszczędzać prąd - nie wkładaj ciepłych potraw do lodówki i nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia

To kroki, które mogą wydawać się oczywiste. Wkładanie ciepłych potraw do lodówki sprawia, że urządzenie musi zużyć więcej energii elektrycznej, żeby je schłodzić. Co za tym idzie - po jakimś czasie na pewno wzrośnie też nasz rachunek za prąd. Sprawa wygląda podobnie w przypadku piekarnika. Jeśli nagrzewa się do konkretnej temperatury, a my otwieramy go w czasie pieczenia, część ciepła ucieknie, a urządzenie będzie musiało zużyć więcej prądu, aby ponownie się rozgrzać.

Jak oszczędzać prąd - wyłącz bojler, jeśli nie potrzebujesz ciepłej wody

Pamiętaj, że włączony bojler na wodę pracuje nieustannie, i podgrzewa ją nawet wtedy, kiedy z niego nie korzystamy. Jeśli wychodzisz z domu, całkowicie wyłącz urządzenie. Możesz zaopatrzyć się też w specjalne sterowniki, które będą regulowały działanie i wydajność urządzenia.

Jak oszczędzać prąd - nie prasuj pojedynczych ubrań

Urządzeniem, które zużywa sporo prądu jest też żelazko, szczególnie wtedy, kiedy się nagrzewa. Z tego powodu lepiej używać je dłużej, niż częściej. Zrezygnuj z prasowania jednej bluzki czy koszuli, zaczekaj, aż zbierze się większa ilość rzeczy, i wyprasuj wszystkie na raz. Oszczędność prądu gwarantowana.

7 rzeczy, które wyczerpują baterię w smartfonie. Podpowiadamy, co robić, aby rzadziej ładować telefon

Wielu użytkowników smartfonów narzeka na szybko wyczerpującą się baterię. Podpowiadamy, co robić, aby rzadziej ładować telefon, a także wskazujemy funkcje „pożerają” najwięcej energii.
7 rzeczy, które wyczerpują baterię w smartfonie. Podpowiadamy, co robić, aby rzadziej ładować telefon
fot. Getty Images

Oszczędzanie prądu a oświetlenie domu

Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać na prądzie regulując oświetlenie w swoim domu czy mieszkaniu, przeczytaj wskazówki, które wrzuciliśmy poniżej!

Jak oszczędzać prąd - wymień żarówki na energooszczędne

Żarówki energooszczędne zużywają około 5 razy mniej prądu, niż ich standardowe odpowiedniki. Jest to jeden z pierwszych kroków, które musisz podjąć, jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać energię.

Uwaga! Pamiętaj, że żarówki energooszczędne zużywają się dużo szybciej, jeśli są często włączane i wyłączane. Najlepiej zamontuj je w miejscach, w których zazwyczaj włączasz światło na dłużej. Jeśli wychodzisz z pomieszczenia na kilka minut, nie wyłączaj żarówki.

Jak oszczędzać prąd - wyłączaj światło w pomieszczeniach, z których nie korzystasz

To krok, który powinien wydawać się oczywisty, jednak zazwyczaj mija trochę czasu, zanim wejdzie nam w nawyk. Wyłączanie światła w pomieszczeniach, z których nie korzystamy, to ogromna oszczędność energii elektrycznej, która bezpośrednio przełoży się na wysokość naszych rachunków. Jest to szczególnie ważne w obecnym okresie, kiedy ceny za prąd wzrastają jak szalone z dnia na dzień.

Jak oszczędzać prąd - pracuj przy świetle dziennym

Dobrym sposobem na kontrolowanie zużywania energii elektrycznej jest też… jak najefektywniejsze eksploatowanie światła naturalnego. Jeśli pracujesz w dzień, staraj się całkowicie zrezygnować z używania żarówek. Ustaw biurko blisko okna czy drzwi balkonowych, żeby było jak najlepiej oświetlone przez światło słoneczne.

Możesz przyzwyczaić się też do wykorzystywania świec. Wiadomo, że nie zastąpią one lampki lub żyrandola, jednak jeśli potrzebujesz przytulnego, nastrojowego oświetlenia, zrezygnuj ze słabej żarówki na rzecz zapalonych świeczek

Reklama

Jak oszczędzać prąd? Urządzenia do oszczędzania prądu

Niestety, obecnie nie ma magicznego urządzenia do oszczędzania prądu, które moglibyśmy wykorzystywać w warunkach domowych. Musimy jednak pamiętać, że istnieją gotowe rozwiązania, które pomogą nam w oszczędzaniu energii elektrycznej na co dzień, takie jak fotowoltaika czy sprzęty energooszczędne.

Reklama
Reklama
Reklama