Reklama

W tym artykule:

  1. Dlaczego przejmujemy się opinią innych?
  2. Nieprzejmowanie się opinią innych - co oznacza w praktyce?
  3. Jak przejmować się opinią innych? Praktyczny poradnik
  4. Efekty nieprzejmowania się opinią innych
Reklama

Nieprzejmowanie się opinią innych to jednocześnie wyzwanie, cecha i umiejętność, którą można rozwijać. To nie jest to łatwe i wymaga od nas niemałego zaangażowania, jednak efekty pracy nad sobą są tego warte.

Dlaczego przejmujemy się opinią innych?

Przejmowanie się opinią innych jest naturalne. Istnieje wiele powodów, które wpływają na fakt, że tak właśnie jest. Powody, przez które przejmujemy się opinią innych to m.in.:

  1. Potrzeba akceptacji społecznej - w praktyce: jako istoty społeczne naturalnie pragniemy bycia akceptowanymi przez innych członków naszej społeczności. Chcemy być lubiani, dlatego opinie innych przyjmujemy czasami bezrefleksyjnie z nadzieją, że dopasowanie się do nich przyniesie nam profity,
  2. Lęk przed odrzuceniem / krytyką - w praktyce: obawiamy się, że nieprzejęcie się opinią innych może wpłynąć na wykluczenie nas z grupy społecznej, do której należymy,
  3. Utożsamianie czyjejś opinii z własną wartością - w praktyce: bywa, że opinię innych utożsamiamy z naszą wartością jako osoby.
  4. Presja społeczna - w praktyce: bywa, że czujemy się zobowiązani do przejmowania się opinią innych w celu dostosowania się do norm i oczekiwań społecznych, nawet jeśli są one w sprzeczności z naszymi osobistymi przekonaniami.
  5. Bolesne życiowe doświadczenia - w praktyce: rozpatrujemy swoje złe decyzje jako zignorowanie czyjejś rady/opinii, dlatego nawet wbrew sobie, opinie innych przyjmujemy bezrefleksyjnie.

Przejmowanie się opinią innych nie jest w stu procentach złe lub dobre - może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. W niektórych przypadkach, opinie innych mogą pomóc nam w rozwoju osobistym, być rodzajem kontrolowanego wsparcia. Nadmierne przejmowanie się opiniami może działać odwrotnie - ograniczać nasze poczucie własnej wartości i zdolność podejmowania niezależnych decyzji. Ważne jest więc znalezienie równowagi między szanowaniem zdania i rad innych a zachowaniem własnej integralności.

Nieprzejmowanie się opinią innych - co oznacza w praktyce?

Nieprzejmowanie się opinią innych oznacza zdolność do niezależności emocjonalnej i psychicznej od ocen, opinii i osądów innych ludzi na swój temat. W praktyce chodzi o kontrolowanie swojego wewnętrznego poczucia sprawczości w taki sposób, by opinie innych wpływały na nasze samopoczucie, poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Jednocześnie, nieprzejmowanie się opinią innych nie oznacza bycia obojętnym na uczucia i zdanie osób, które udzielają nam rad i wskazówek. W nie przejmowaniu się opinią chodzi o zachowanie empatii i szacunku w momencie, gdy w asertywny sposób odrzucamy opinie i oceny definiujące nasze decyzje i postawy.

Jak przejmować się opinią innych? Praktyczny poradnik

Praca nad nieprzejmowaniem się opinią innych jest procesem, który naturalnie wymaga czasu i maksymalnego zaangażowania. Musisz uzbroić się w cierpliwość i traktować każdy, nawet niewielki krok w kierunku większej niezależności psychoemocjonalnej jako sukces. Poniżej znajdziesz rady i ćwiczenia, które pozwolą ci sukcesywnie uczyć się, jak nie przejmować się opinią innych.

Zrozum, że nie możesz zadowolić wszystkich

Zrozumienie, że nie możesz zadowolić wszystkich, to pierwszy krok do tego, aby przestać się przejmować zdaniem innych osób. Całkowicie naturalne jest to, że każdy z nas, niezależnie od płci, orientacji, wieku, czy stanu posiadania ma swoje własne przekonania, preferencje i oczekiwania wobec życia. Niezależnie od tego, jak bardzo będziemy się starać, nigdy nie będziemy w stanie spełnić oczekiwań wszystkich dookoła. Kluczowe jest więc zaakceptowanie tego faktu i skupienie się na swoim własnym rozwoju i dążeniu do szczęścia. Jak to mówią, nikt za nas życia przeżyje, a zatem nie będzie też doświadczać indywidualnych konsekwencji naszych decyzji.

Poszukuj źródeł pewności siebie i wypracowuj ją

Im bardziej pewni siebie jesteśmy, tym mniejszy jest negatywny wpływ opinii innych na nasze samopoczucie. Praca nad rozwijaniem swoich umiejętności, poszukiwanie źródeł pewności siebie, stawianie na swoim bez analizowania tego, co byłoby, gdybyśmy posłuchali kogoś innego to proces budowania niezależności i samostanowienia. Pewność siebie to nie tylko przebojowość - to przekonanie o swojej wartości, umiejętnościach i zdolnościach. Jest to wewnętrzne poczucie wiary w siebie i swoje możliwości, które pozwala na podejmowanie wyzwań, przezwyciężanie trudności i działanie z przekonaniem.

Trenuj bezemocjonalną ocenę opinii innych: odróżniaj konstruktywną krytykę od „dobrych rad”

Podejmowanie refleksji też jest ćwiczeniem. Musisz zrozumieć, że niektóre opinie mogą być wartościowe i pomocne, jednak nie możesz traktować ich w sposób jednoznaczny. Trenuj bezemocjonalną ocenę opinii innych: naucz się rozróżniać konstruktywną krytykę od niekonstruktywnych, a nawet toksycznych komentarzy, które ktoś nazywa „dobrymi radami”. Jeśli nie potrafisz tego zrobić w głowie, rozpisz to. Na górze kartki napisz, jaką radę otrzymałaś/otrzymałeś, a następnie po dwóch stronach argumenty za i przeciw. Odpowiedz na pytanie, czy jest konstruktywną krytyką, czy wydumaną radą osoby postronnej. Zrób to kilkukrotnie, a w pewnym momencie zaczniesz dokonywać wyboru intuicyjnie.

Zrozum, z czego wynikają opinie innych

Nie bierz wszystkiego do siebie. Czasami ludzie wyrażają negatywne opinie z powodu swoich własnych problemów, zazdrości, czy niezrozumienia dylematu, z którym się zmagasz. Pamiętaj, że to, co sądzą o tobie i twoim postępowaniu inni, mówi więcej o nich samych niż o tobie.

Przestań dążyć do perfekcjonizmu, wynikającego z presji społecznej

Dążenie do bycia perfekcyjnym/perfekcyjnym we wszystkim to błędne koło. Zaakceptuj fakt, że jesteś tylko człowiekiem i popełnianie błędów jest czymś zupełnie zwyczajnym i zdarza się również osobom, które postrzegamy jako doskonałe. Ważne jest, aby uczyć się na swoich błędach i dzięki temu się rozwijać, a nie cierpieć z powodu konsekwencji złych rad, które dostaliśmy od innych.

Nie porównuj się z innymi i rozwijaj indywidualizm

Porównywanie siebie z innymi może prowadzić do życia w stresie i niepokoju z powodu poczucia, że jesteśmy od kogoś gorsi. Każdy z nas ma unikalny zestaw umiejętności wynikających z posiadanej wiedzy i życiowych doświadczeń. Skup się na swoich celach i ich rozwijaniu - pamiętaj, że coś, co dla kogoś jest ważne, dla ciebie absolutnie być nie musi.

Szukaj źródeł wsparcia

Tracisz nadzieję, że kiedykolwiek przestaniesz przejmować się opinią innych? Nie bój się sięgnąć po wsparcie. Jeśli nie pomaga ci rodzina, ani przyjaciele, udaj się do psychoterapeuty. Specjaliści wiedzą, w jaki sposób zaradzić twoim problemom, ale jeśli sam/sama się do nich nie zgłosisz, nie pojawią się w twoim życiu przypadkiem.

Wykonuj ćwiczenia mindfulness

Ćwiczenie mindfulness to praktyka skupienia uwagi na obecnym momencie, z pełną świadomością i bez osądzania. Pozwala zredukować stres, poprawić koncentrację i bardziej świadomie doświadczać swojego życia. Działania tego typu mogą pomóc w zrozumieniu swoich emocji i w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z presją.

Ćwiczenie mindfulness w praktyce:

  1. Wybierz miejsce, gdzie możesz usiąść wygodnie i się zrelaksować.
  2. Zrozum, co się dzieje i zaakceptuj moment, w którym jesteś: bądź obecny/obecna tu i teraz.
  3. Zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Wdech i wydech.
  4. Świadomie myśl. Pozwól, by myśli przepływały i ulatywały, nie zatrzymuj się na niczym konkretnym.
  5. Skup się na odczuwaniu swojego ciała.
  6. Wsłuchaj się w dźwięki wokół ciebie, staraj się rozpoznać zapachy, które do ciebie docierają i poczuć podłoże, na którym siedzisz.
  7. Bądź, w ciszy, sam na sam, nie pozwól, by twój oddech stał się nierówny.
  8. Kiedy poczujesz wewnętrzny spokój, zakończ ćwiczenie.

Podczas praktykowania mindfulness nie oczekuj, że twoje myśli zostaną całkowicie uspokojone. Umiejętność przyjmowania i akceptowania ich nawet, gdy są gonitwą, jest kluczowa. Regularne powtarzaj ćwiczenie, a zauważysz, że z czasem spokój będzie przychodził szybciej.

Efekty nieprzejmowania się opinią innych

Nie przejmując się opinią innych:

  • pozostaniesz wierny/wierna sobie - nie będziesz gwałtownie i często zmieniać swoich wartości i przekonań,
  • zrozumiesz, że nie wszyscy muszą cię lubić,
  • zauważysz, że różnice w poglądach i gustach są naturalne i nie poczujesz się zraniony/zraniona, gdy ktoś nie będzie się z tobą zgadzać,
  • zyskasz odwagę w podejmowaniu własnych decyzji,
  • skupisz się na swoich celach, planach i marzeniach,
  • przestaniesz porównywać się z innymi i nie będziesz pozwalać, aby porównania artykułowane przez kogoś na ciebie wpływały,
  • obierzesz własną drogę i przyjmiesz zadowalające cię tempo rozwoju,
  • wypracujesz zdrową samoocenę i podniesiesz poczucie własnej wartości,
  • nauczysz się rozróżniać konstruktywną krytykę od „dobrych rad”,
  • staniesz się bardziej autentyczną osobą, która bez nacisków i presji wyraża poglądy, uczucia i opinie.
Reklama

Wszystko, co przeczytałeś/przeczytałaś powyżej brzmi jak marzenie? Wróć do akapitu Jak przejmować się opinią innych? i zacznij działać. Skrupulatna praca nad sobą pozwoli ci prowadzić niezależne życie - wolne od wpływów i manipulacji.

Jak otworzyć się na ludzi? Oto jak pokonać nieśmiałość i z łatwością nawiązywać nowe relacje

Jak otworzyć się na ludzi? W tym artykule podpowiadamy, jak pokonać nieśmiałość, aby z łatwością nawiązywać nowe relacje.
jak otworzyc sie na ludzi
instagaram.com/couple
Reklama
Reklama
Reklama