Jak nauczyć się spać na plecach? Dlaczego warto to zrobić?
Jaka pozycja do spania jest najzdrowsza? Zdecydowanie spanie na plecach! Nie martw się, jeśli nie masz pojęcia, jak się tego nauczyć. To tylko kwestia odpowiedniego przygotowania łóżka oraz oczywiście treningu. Chociaż niewiele osób śpi w ten sposób, spanie na plecach nie jest ani trudne, ani nienaturalne. Wręcz przeciwnie – Twoje ciało będzie Ci wdzięczne. Sprawdź, jak spać na plecach!
- Patrycja Fijałkowska
W tym artykule:
- Dlaczego warto spać na plecach?
- Jak zacząć spać na plecach? Przygotowania do zmiany
- Jak spać na plecach? Instrukcja krok po kroku
Dlaczego warto spać na plecach?
Przeczytaj, jakie korzyści przyniesie ci spanie na plecach, a twoja motywacja do nauki na pewno wzrośnie.
- Kiedy śpisz na plecach, głowa, szyja i kręgosłup leżą w równoległej, a tym samym neutralnej względem siebie pozycji (oczywiście jeśli nie masz pod głową olbrzymiej poduszki). Dzięki temu żadne z tych miejsc nie jest nadmiernie obciążone.
- Osoby śpiące na boku lub na brzuchu często mają głębsze i bardziej widoczne zmarszczki na twarzy. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nocą przyciskasz i rozciągasz skórę twarzy. Mimo, że nie robisz tego w mocny sposób, to wiele lat codziennego spania na twarzy odciśnie piętno na twojej skórze.
- Masz problemy z trawieniem lub cierpisz na refluks żołądkowy? Spanie na plecach to najzdrowsza pozycja także dla twojego układu trawiennego. Wystarczy jeszcze zakup dobrej poduszki i możesz mieć pewność, że soki żołądkowe nie będą przemieszczać się w nieodpowiednią stronę. To szczególnie ważne, jeśli zjesz coś niedługo przed snem.
- Spanie na plecach to także najlepsza opcja dla osób mających problemy z zatokami. Pozycja na na boku lub na brzuchu może powodować bowiem dodatkowe spływanie wydzieliny do zatok. Z kolei ułożenie na plecach z lekko uniesioną głową pomaga w jej naturalnym odpływie.
Jak zacząć spać na plecach? Przygotowania do zmiany
Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak nauczyć się spać na plecach – zadbaj o swój komfort. Chodzi oczywiście o przygotowanie łóżka. Kluczowy jest dobry materac. Dobry, czyli jaki? Odpowiednio twardy. Chodzi o to, aby się w niej „nie zapadało się” w jego powierzchnię. Zbyt miękki materac po pierwsze zepsuje efekt ułożenia ciała w równej linii, a po drugie skłoni mięśnie do napięcia. Tymczasem sen to czas na ich głębokie rozluźnienie.
Kiedy masz już wybrany materac, pora przejść do tematu poduszki. Na pewno nie powinna być za duża, szukaj tych bardziej płaskich, które tylko lekko uniosą Twoją głowę. Jeśli masz problemy z karkiem, spróbuj spać na specjalnie wyprofilowanej poduszce ortopedycznej, która odciąży szyję. Jeśli z kolei męczą cię częste bóle głowy, spróbuj spać bez poduszki. W przypadku bólu w odcinku lędźwiowym warto podłożyć sobie za to poduszkę pod kolana.
Jak rozmawiać z ludźmi? 7 sposobów, które naprawdę pomagają
Czujesz się nieswojo w towarzystwie osób, których nie znasz zbyt dobrze? A może chciałabyś nawiązać nowe znajomości, ale kompletnie nie wiesz, jak to zrobić? Oto miniporadnik, z którego dowiesz się, jak rozmawiać z ludźmi w naturalny i przyjemny sposób. Zrozumiesz, w czym tkwi sekret udanego small talku, a także co zrobić, aby zamienić go w interesującą konwersację. Jeśli chcesz poznać bliżej ludzi wokół siebie, koniecznie czytaj dalej.Jak spać na plecach? Instrukcja krok po kroku
Nie będę Cię oszukiwać – zmiana pozycji spania może być trudna. Początki zwykle są frustrujące, ale na pewno warto się poświęcić. Podobnie jak w przypadku, gdy zastanawiasz się, jak nauczyć się medytacji lub jak nauczyć się oszczędzać, pamiętaj, że potrzebujesz przynajmniej 21 dni, aby wypracować nowy nawyk. Niżej znajdziesz kilka prostych porad, które ułatwią ci ten proces.
- Poćwicz leżenie na plecach. Może brzmieć to głupio, ale wcale takie nie jest. Jeśli medytujesz, spróbuj medytować na leżąco. Jeśli techniki relaksacyjne są ci obce, a chcesz zapanować nad stresem i poprawić komfort życia – najwyższy czas to zmienić! Znajdź w sieci przyjemną, prowadzoną relaksację i zacznij trening. Polecam robić to codziennie przez 10-15 minut.
- Podłóż coś pod materac, tak aby górna część twojego ciała nieco się uniosła. Lekkie nachylenie sprawi, że będzie ci wygodniej.
- Poszukaj najwygodniejszego ułożenia nóg i dłoni. Spanie na plecach nie oznacza bowiem, że musisz leżeć jak słup. Wręcz przeciwnie! Nieruchoma pozycja jest dla nas nienaturalna. Spróbuj lekko unieść dłonie i skierować stopy w kierunku rogów łóżka. Powoli zrób na łóżku bałwanka, jakbyś leżała na śniegu – a na pewno wyczujesz moment, w którym jest ci najlepiej.
- Otocz się poduszkami po obu stronach. Dzięki temu automatycznie poczujesz się bardziej bezpieczna i zrelaksowana. Możesz położyć na nich ręce lub stopy.
- Odwróć uwagę od nowej pozycji. Włącz sobie przed snem relaksującą muzykę, prowadzoną relaksację przed snem lub po prostu wyciszającego audiobooka.
Jak nauczyć się malować? 7 kroków do stworzenia pierwszego obrazu
Od jakiegoś czasu masz ochotę coś namalować? Oglądasz z przyjemnością pędzle i farby? Regularnie zapisujesz na Pintereście inspiracje czy kompozycje, które sama chciałabyś uwiecznić na płótnie? Przeczytaj ten artykuł! Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces tworzenia Twojego pierwszego obrazu.