Reklama

W jakim kieliszku pić wino czerwone, białe czy różowe? I jak kształt kieliszka wpływa na smak wina

To, w jakim kieliszku podajemy wino, nie pozostaje bez znaczenia. I nie jest to tylko kwestia znajomości zasad savoir vivre'u – obycia i elegancji – ale kwestia praktyczna. Kształt kieliszka wpływa na smak wina! Dlaczego tak się dzieje? Już wyjaśniamy. I podpowiadamy, w jakich kieliszkach powinnyście podawać wasze ulubione trunki.

Reklama

Rodzaje kieliszków i ich wpływ na smak wina

Jak wiadomo, kieliszki do wina różnią się od siebie wielkością, wysokością i kształtem czaszy – i wszystkie te cechy mają znaczenie dla smaku spożywanego trunku. To właśnie od nich zależy, jak dużo powietrza dostaje się do kieliszka, czy swobodnie włożymy do niego nos (by poczuć drzemiące w winie aromaty), jaka będzie temperatura trunku, a także w jaki sposób wino dostaje się do ust – a właściwie – na które kubki smakowe zostaje skierowane najpierw. Nie bez znaczenia pozostaje także grubość szkła – im grubsze, tym trudniej ogrzać wino w dłoniach – co, zależnie od jego gatunku może mieć dobre lub złe strony. Podobnie jest zresztą z wysokością nóżki – powinna być na tyle długa, żeby to właśnie za nią trzymać kieliszek, nie wpływając tym samym na ciepłotę znajdującego się w nim wina.

Kochacie wino? Otwarto pierwszy na świecie winny park rozrywki! >>>

Jaki kieliszek dobrać do wina: czerwonego, białego, różowego czy... musującego?

Jaki kieliszek do wina czerwonego?

Czerwone wino powinno się pić w dużych kieliszkach o pękatej czarce – by uwolnić swoje aromaty czerwone wino potrzebuje bowiem kontaktu z powietrzem. Dzięki niemu smak wina staje się bogatszy, a jednocześnie bardziej delikatny – zmniejsza się wpływ tanin na smak wina. Im wino jest starsze i bogatsze w aromaty, tym większy i bardziej pękaty kieliszek powinniśmy wybrać. Zwłaszcza, że łatwiej do niego wsunąć nos i dosłownie poczuć pełnię smaku. To ważne choćby w przypadku takiego wina, jak Carlo Rossi Dark (nowość na rynku), na którego smak składają się nuty jeżyny, wiśni i porzeczki, przełamane głębokim smakiem czekolady i śliwkowym finiszem. Uwaga! Czerwone wino nalewamy do 1/3 wysokości kieliszka.

Jaki kieliszek do wina białego?

Ponieważ białe wino podajemy schłodzone, kieliszek powinien być dobrany tak, by pomóc utrzymać jego niską temperaturę. Powinien więc mieć długą nóżkę i niedużą czaszę w kształcie tulipana. Jest o wiele węższy i smuklejszy niż kieliszek do wina czerwonego – białemu winu nie jest potrzebny kontakt z powietrzem. Nalewając białe wino, kieliszek napełniamy do połowy. W długim i wąskim kieliszku pijemy wina, takie jak Beaujolais Nouveau, Montepulciano, Riesling czy Zinfandel.

Jaki kieliszek do wina różowego?

Różowe wino to idealna opcja na lato. Je również podajemy schłodzone, a więc czasza nie może być zbyt duża, może jednak być lekko zaokrąglona, by uwolnić bogatszy aromat trunku.

Perfumy o zapachu wina? >>>

Reklama

Jaki kieliszek do wina musującego?

Początkowo wino musujące (w tym prosecco) oraz szampana pijało się w pucharku lub inaczej szampance – kieliszku o płytkiej czarce i wysokiej nóżce. Ponieważ jednak w takim kieliszku bąbelki uwalniały się zbyt szybko, porzucono go na rzecz smukłego kieliszka typu flet, ale to też nie jest idealny wybór. Najlepiej sięgnąć po kieliszek o czarce w kształcie tulipana – nieco szerszej niż w przypadku fletu, ale zwężanej u góry. Taki, który na dnie ma tzw. punkt musujący, w którym gromadzą się bąbelki. Który wybieracie?

Reklama
Reklama
Reklama