Intuicja – co to jest? Czy warto jej słuchać? Jak ją rozwijać?
Czy kiedykolwiek wiedziałaś/eś coś od razu, bez potrzeby myślenia o tym? Po prostu poczułaś/eś, że coś pójdzie źle lub dobrze? Niektórzy ludzie nazywają to „przeczuciem” i nadają tej zdolności metafizyczne zabarwienie. Inni zupełnie odrzucają możliwość przeczuwania przyszłości. Tymczasem środowisko naukowe już dawno dostrzegło istnienie tego zjawiska i zaczęło je badać. Chodzi oczywiście o intuicję. Jak ona działa? Czy warto jej słuchać? Jak ją ćwiczyć?
- Patrycja Fijałkowska
W tym artykule:
- Co to jest intuicja?
- Czy warto słuchać swojej intuicji?
- Jak rozwijać intuicję?
- Czym się różni instynkt od intuicji?
- Intuicja – cytaty
Co to jest intuicja?
Intuicja jest jednym ze sposobów, w jaki nasz umysł przetwarza i wykorzystuje dane. Trudno jednoznacznie ją zdefiniować, dlatego najlepiej po prostu opisać, jak działa. Usłyszenie głosu intuicji, to sytuacja, gdy twój podświadomy umysł „sięga” do szufladki z doświadczeniami i na ich podstawie wyciąga wniosek. Są to doświadczenia, które są „zapisane”, nawet jeśli ich nie pamiętasz. Co więcej – mogą dotyczyć faktów, których nawet nie zauważyłaś/eś, np. czyjegoś tonu głosu, pojedynczych słów, gestykulacji. Jeśli na przykład zostałaś/eś przez kogoś oszukana/y lub skrzywdzona/y, twoja podświadomość może mieć zapisane szczegóły dotyczące zachowania tej osoby. Potem gdy spotykasz człowieka, który podobnie reaguje czy działa, twój podświadomy umysł od razu wyśle ci ostrzeżenie.
Istnienie intuicji pokazuje, że nasz mózg samodzielnie uczy się i łączy fakty, aby pomóc nam podejmować lepsze decyzje w przyszłości.
Czy warto słuchać swojej intuicji?
Czy warto słuchać swojej intuicji? Otóż zdecydowanie tak! Pamiętaj tylko, że intuicja nie powinna zastępować analitycznego umysłu – ale go uzupełniać. W niektórych sytuacjach jest niezastąpiona, a w innych możesz pomylić ją z uczuciami wynikającymi z twoich przekonań, uprzedzeń czy po prostu nastroju. Kluczowe pytanie nie brzmi więc "Czy warto ufać intuicji?”, ale “Kiedy warto ufać intuicji?”.
Po pierwsze intuicja działa najlepiej, kiedy mamy dobry humor. Złe samopoczucie sprawia, że jesteśmy mniej otwarte/ci. Całą naszą wewnętrzną uwagę zagarniają bowiem negatywne uczucia, np. złość, smutek czy lęk. Dlatego w takich momentach bezpieczniej jest kierować się przede wszystkim świadomym osądem, a jeśli istnieje taka możliwość – zostawić podjęcie decyzji na później.
Po drugie spojrzenie oparte na intuicji warto wykorzystywać w sytuacjach, kiedy samo analityczne myślenie nie wystarczy, bo zwyczajnie masz za mało danych i brakuje ci czasu na ich zebranie. Na przykład musisz w jeden dzień znaleźć mieszkanie. Oczywiście szukasz takiego, które będzie miało odpowiedni metraż, lokalizację i cenę. Gdy jednak dochodzisz do punktu, kiedy dwa lokale spełniają wszystkie warunki i zostaje ci godzina na wybranie tego jedynego – z pomocą przychodzi właśnie intuicja.
Badania naukowe potwierdzają, że intuicja bywa najlepszym doradcą, kiedy działasz pod presją czasu i masz do rozwiązania złożony problem. W takich momentach warto zaufać analizie dokonanej przez twoją podświadomość. Nie jesteś w stanie przemyśleć wszystkich za i przeciw, zdobyć więcej informacji na temat danej rzeczy czy osoby? Zaufaj przeczuciu opartemu na doświadczeniach i wnioskach skrywających się w głębokich zakamarkach twojego umysłu.
Po trzecie słuchanie intuicji jest polecane osobom, które mają dużą wprawę w dokonywaniu decyzji w danej dziedzinie. Czujesz, że znasz się na nieruchomościach, antykach czy ludziach i wielokrotnie dobrze wybrałaś/eś w oparciu o swoje przeczucie? Prawdopodobnie masz już wyrobioną niezłą intuicję i potrafisz sprawnie ocenić sytuację – chociaż inni nie do końca rozumieją, jak to robisz.
Jak rozwijać intuicję?
Uważasz, że masz dobrą intuicję i chciałabyś/chciałbyś jeszcze bardziej ją rozwinąć? A może zupełnie nie masz z nią kontaktu, chociaż w wielu sytuacjach bardzo by ci się przydała? Na szczęście intuicję można traktować jak wyjątkową umiejętność. Niektórzy z natury mają większe predyspozycje do odczytywania przeczuć, ale każdy może to wyćwiczyć.
Jak ćwiczyć intuicję?
Sposób nr 1 – medytacja
- Usiądź wygodnie i skoncentruj się na oddechu. Zacznij spokojnie odliczać do dwóch – mówiąc „jeden” rób wdech, a mówiąc „dwa” wydech. Oddychaj tak przez przynajmniej kilka minut. Poczekaj aż twoje myśli zwolnią.
- Zastanów się, czy masz teraz w swoim życiu sytuację, w której czujesz się zagubiona/y. Mimo wielokrotnego analizowania – wciąż nie masz pewności, co zrobić. Nie musi być to sprawa wielkiej wagi. Pamiętaj, że to tylko ćwiczenie.
- Skup się na wszystkich szczegółach problemu, a następnie możliwych rozwiązaniach. Zwróć uwagę na reakcję swojego organizmu.
- Która opcja powoduje pozytywne odczucia cielesne i emocjonalne? Jaka decyzja sprawia, że czujesz się nieswojo?
- Wróć na chwilę do oddychania, aby ponownie się wyciszyć.
- Zaufaj sobie i podejmij decyzję na podstawie reakcji organizmu.
- Jak czujesz się po dokonaniu wyboru?
Sposób nr 2 – randka ze sobą
- Umów się na randkę z samą/samym sobą. Potraktuj to poważnie. Najlepiej wpisz w kalendarz lub przyklej karteczkę z przypomnieniem w widocznym miejscu. Zarezerwuj dla siebie przynajmniej 2-3 godziny.
- Kiedy nadejdzie czas randki, niczego nie planuj. Po prostu wsiądź do samochodu lub pierwszego lepszego autobusu czy tramwaju.
- Oprzyj się pokusie kontrolowania sytuacji. Rozluźnij swoje ciało, pozwól myślom swobodnie płynąć. Spokojnie poczekaj aż intuicja podpowie ci co dalej.
- Staraj się nie myśleć za dużo. Pozwól, aby twoja randka rozwijała się naturalnie. Po prostu ciesz się przygodą.
- Wysyłaj siebie od czasu do czasu na takie randki. Praktykuj spontaniczność i wsłuchiwanie się w siebie, a twoja intuicja zacznie rozkwitać.
Czym się różni instynkt od intuicji?
Instynkt możemy najprościej zdefiniować jako wyuczone zachowanie, które stanowi automatyczną odpowiedź na pewny nieprzyjazny bodziec zewnętrzny. Z intuicją łączy więc go powiązanie z podświadomością. Na tym jednak mocne podobieństwa się kończą. Jakie są najważniejsze różnice między instynktem a intuicją?
- Instynkt jest mimowolną reakcją, która nie wymaga zaangażowania myśli, a czasem nawet uczuć. Intuicja to uzyskanie dostępu do danych zapisanych w podświadomości, co inicjuje ciąg myśli i uczuć.
- Instynkt wywołuje bezrefleksyjne działanie. Intuicja rozbudza refleksję przed podjęciem działania.
- Instynkt może być zbiorowy. Jako gatunek rozwinęliśmy wiele instynktów, które pomogły nam przetrwać w trudnych warunkach. Chociaż niekoniecznie każda osoba posiada te same instynkty, to można uznać je za typowe dla człowieka. Z kolei intuicja ma charakter bardzo indywidualny, bo powstała na bazie jednostkowych doświadczeń.
Jak nauczyć się medytacji? Poradnik dla początkujących
Chcesz poprawić swoją koncentrację, zmniejszyć stres i zacząć żyć tu i teraz? Medytacja to praktyka, która pomoże ci we wszystkich tych aspektach. Nie jest trudna, nie musisz za nią płacić, a jej skuteczność potwierdzają badania naukowe. Aby zacząć, potrzebujesz jedynie chwili dla siebie.Intuicja – cytaty
„Intuicja to jedynie suma drobnych, ale całkiem konkretnych rzeczy, którym mózg nie zdążył jeszcze nadać nazwy” – Jo Nesbø
„Rozsądek ma starszą siostrę, nie zapominaj. Na imię jej intuicja” – Håkan Nesser
„Myślę (i moje życie jest na to dowodem), że decyzje podejmowane w wyniku racjonalnej kalkulacji nie przynoszą tak dobrych efektów. Jeśli wybór i działanie jest wynikiem głębokiej intuicji, to zawsze bardziej się opłaci, nawet jeśli od razu nie widać efektów” – Michał Czernecki
„Intuicja zjawia się na granicy świadomości, a nie w jej ognisku” – Władysław Kopaliński
„Setki, tysiące razy słyszałam kobiety mówiące: „Wiedziałam, że powinnam była posłuchać głosu intuicji. Przeczuwałam, że powinnam/nie powinnam była zrobić tak i tak, ale nie usłuchałam". Karmimy głęboką intuicyjna jaźń, słuchając jej i idąc za jej radą. To pełnoprawna osoba, magiczna istota wielkości lalki, która zamieszkuje duchowe wnętrze kobiety. Jest jak mięśnie w ciele. Jeśli mięśni się nie używa, w końcu zanikają. Z intuicja jest dokładnie tak samo: nie karmiona, nie używana, ulega atrofii” – Clarissa Pinkola Estés
„Zwykle przeczuwamy prawdę, zanim ją usłyszymy” – Agatha Christie
„Intuicja to nieuświadomiona wiedza” – Tomasz Konatkowski
„W życiu trzeba kierować się intuicją i zdrowym rozsądkiem. Jeśli nauczysz się korzystać z nich obu w odpowiednich proporcjach, będziesz podejmować właściwe decyzje w sposób naturalny” – Lucinda Riley
„Intuicja jest nieświadomą inteligencją, która prowadzi do wiedzy bez rozumowania lub wnioskowania” – Hans Selye
„Poznanie docierające do istoty rzeczy operuje intuicją” – Henri Bergson
”Intuicja to coś, co pozwala przekroczyć ograniczenia rozumu” – Marek Kamiński
Jak nauczyć się oszczędzać? 11 zasad, które robią wielką różnicę
Męczy Ci życie od wypłaty do wypłaty? Nie wiesz, jak zatrzymać to błędne koło? Ten artykuł powstał z myślą o tobie. Znajdziesz w nim proste i skuteczne sposoby na zmianę relacji z pieniędzmi. Sprawdź, jak nauczyć się oszczędzać krok po kroku!