Reklama

Więcej niż drużyna – Drużyna Dziewczyn

Reklama

W ramach kampanii „Dziewczyny. Drużyna nie tylko na boisku” Polski Związek Piłki Nożnej pokazuje, m.in. jak stworzyć bezpieczne i przyjazne warunki do grania w piłkę nożną przez dziewczyny w różnym wieku i o różnych umiejętnościach, jak budować i wykorzystywać piłkarskie pasje oraz że futbol to coś więcej niż sport. Kampania już od zeszłego roku zmienia stereotypowe postrzeganie roli dziewczyn w sporcie.

W jej ramach powstał specjalny spot oraz wystartowała strona internetowa www.druzynadziewczyn.pl, na której dostępne są: poradnik dla młodych piłkarek, wyszukiwarka klubów dla dziewcząt czy kontakty do osób odpowiedzialnych za piłkę nożną kobiet w każdym województwie. Kolejnym ważnym etapem kampanii były festiwale piłkarskie dla dziewczyn w całej Polsce, które odbywały się od maja do października w każdym województwie, a udział w nich wzięło ponad 3 000 dziewcząt. – Jak pokazują badania, aż 80 proc. młodych piłkarek czuje się bardziej pewna siebie dzięki grze w swojej drużynie. Kampania „Dziewczyny. Drużyna nie tylko na boisku” idealnie podkreśla, że futbol to nie tylko sport, ale coś więcej – to także budowanie swojej tożsamości – mówi sekretarz generalny PZPN, Łukasz Wachowski.

Puchar Tymbarku czeka na kolejne reprezentantki Polski!

Przez ostatnie 24 lata udział w Pucharze Tymbarku był doskonałą szansą na zaszczepienie pasji do uprawiania sportu, możliwością spełnienia piłkarskich marzeń i pierwszym krokiem do wielu wspaniałych karier, których efektem była gra w reprezentacji Polski. – Kiedy w 2000 roku wystartowały pierwsze rozgrywki turnieju, na pewno nikt nie spodziewał się, jak duży wpływ na społeczeństwo będzie miał ten projekt. Przez ostatnie 24 lata z sukcesem przyczyniamy się nie tylko do promocji aktywności fizycznej wśród najmłodszych, ale również prowadzimy skuteczny skauting – mówi Adam Kaźmierczak, wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego.

fot_Wiktoria Labedzka_Wielkopolski ZPN
fot_Wiktoria Labedzka_Wielkopolski ZPN

Co ważne, aby wziąć udział w Pucharze Tymbarku, nie trzeba regularnie trenować, wystarczy zaangażowanie oraz chęć przeżycia wspaniałej przygody. Nie ma znaczenia, czy zawodniczki i zawodnicy pochodzą z dużego miasta, czy małej wsi – w Pucharze Tymbarku każdy ma równe szanse! W największym w Europie turnieju piłkarskim dla dzieci mogą wziąć udział drużyny dziewcząt i chłopców z całej Polski w trzech kategoriach wiekowych: U-8 (roczniki 2017 i 2018), U-10 (roczniki 2015 i 2016) oraz U-12 (roczniki 2013 i 2014). Zgłoszenia mogą dokonać nauczyciele, trenerzy oraz rodzice, wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: www.laczynaspilka.pl/puchartymbarku. W tym roku do rywalizacji mogą przystąpić również przedszkola.

Na zwycięzców Pucharu Tymbarku czekają, m.in. spotkanie z reprezentacją Polski mężczyzn, finał na PGE Narodowym oraz kibicowanie podczas meczu kadry. Zapisy trwają do 31 stycznia 2025 r.

Uczestniczki Pucharu Tymbarku wywalczyły historyczny awans na Euro

O tym, że Puchar Tymbarku jest kuźnią piłkarskich talentów świadczy fakt, że aż ponad 80 reprezentantek i reprezentantów Polski pierwsze piłkarskie kroki stawiało w tym turnieju. Od wielu lat zmaganiom młodych zawodniczek i zawodników przygląda się selekcjonerka reprezentacji Polski, Nina Patalon. – Puchar Tymbarku zrobił bardzo ważną rzecz w aspekcie społecznym w zakresie rozwoju sportu wśród dzieci, zwłaszcza piłki nożnej wśród dziewczynek. Dzięki temu turniejowi rodzice zaakceptowali i przekonali się, że dziewczynki mogą grać w piłkę. Piłka nożna stała się bardziej inkluzywna. Co ważne, dziewczynki, które brały udział w pierwszych edycjach turnieju, dzisiaj grają zawodowo, w tym również w reprezentacji Polski czy kadrach młodzieżowych. Przykładowo, aż 10 piłkarek, które wywalczyły historyczny awans na mistrzostwa Europy, grało w Pucharze Tymbarku – mówi Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski.

Materiał promocyjny PZPN

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama