Dieta bogatoresztkowa – na czym polega? Znamy zasady diety bogatoresztkowej
Dieta bogatoresztkowa opiera się na spożywaniu pokarmów charakteryzujących się wysoką ilością błonnika w swoim składzie. Poleca się ją w szczególności osobom cierpiącym na przewlekłe i nawracające zaparcia, choroby jelit, cukrzycę, miażdżycę oraz otyłość. Komu zaleca się dietę bogatoresztkową? Czy mogą ją stosować dzieci? Jakie zasady odżywiania panują podczas trwania diety? Jak mógłby wyglądać przykładowy jadłospis na diecie bogatoresztkowej?
- Redakcja
W tym artykule:
- Dieta bogatoresztkowa – zasady
- Dieta bogatoresztkowa – komu jest zalecana?
- Dieta bogatoresztkowa – przeciwwskazania
- Dieta bogatoresztkowa – jadłospis
Dieta bogatoresztkowa – zasady
Dieta bogatoresztkowa obfituje w składniki, których ludzki przewód pokarmowy nie jest w stanie przetrawić. Należy do nich grupa polisacharydów roślinnych, w skład której wchodzą: gumy, pektyny, ligniny, hemiceluloza oraz duże ilości błonnika pokarmowego. To właśnie jemu sposób ten odżywiania zawdzięcza nazwę „diety wysokobłonnikowej”. Stosując dietę bogatobłonnikową należy spożywać produkty charakteryzujące się dużą ilością błonnika w swoim składzie. Należą do nich w szczególności:
- kasze, szczególnie: gryczana, jaglana, jęczmienna,
- brązowy ryż,
- pieczywo wypiekane z mąki razowej, żytniej lub mieszanej, zaleca się, aby miało duże ilości otrębów,
- czerstwe i chrupkie pieczywo razowe,
- suszone śliwki,
- surowe owoce (ale najpóźniej na 3 godziny przed snem),
- surowe warzywa i ugotowane na półtwardo,
- rośliny strączkowe,
- otręby pszenne,
- płatki owsiane,
- produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu i niesłodzone (jogurt naturalny, kefir, mleko, twarogi, ser biały),
- jaja (białka bez limitu, ale żółtka maksymalnie 3 w tygodniu),
- chude mięsa gotowane lub smażone bez użycia tłuszczu,
- chude ryby, a w szczególności: dorsz, szczupak, karmazyn, sandacz, leszcz i lin,
- olej sojowy i arachidowy oraz oliwa z oliwek jako dodatek do sałatek,
- słaba herbata i napary ziołowe,
- kawa zbożowa.
Lekarze oraz dietetycy zalecają, aby w codziennej zrównoważonej diecie znajdowały się polisacharydy w ilości 30-40 gramów w przypadku dorosłego człowieka. Założenia diety bogatoresztkowej przewidują spożycie polisacharydów w ilości 50-70 gramów dziennie. Podczas trwania diety bogatoresztkowej pieczywo powinno być spożywane jedynie rano, na śniadanie. Najlepiej, aby było ono wypieczone z ciemnej mąki i posiadało widoczne otręby lub ziarna. Nie zaleca się jedzenia świeżego i ciepłego chleba, ponieważ czerstwy jest trudniejszy do przetrawienia, w związku z czym lepiej wpisuje się w ideę diety wysokobłonnikowej. Kasze, makarony oraz ryż powinny zostać lekko niedogotowane, być chrupiące między zębami. Proces gotowania, a szczególnie jego ostatnia faza, która nadaje tym produktom miękkości, jednocześnie sprzyja wypłukiwaniu z nich błonnika. Szczególne miejsce w diecie bogatobłonnikowej powinny zająć rośliny strączkowe oraz warzywa. Zaleca się ich jedzenie w wersji całkowicie surowej lub lekko podgotowanej, ale przy zachowaniu ich chrupkości. Są one sycące i niskokaloryczne. Ich spożycie powinno oscylować w granicach jednego kilograma dziennie. Ziemniaki są szczególnym produktem w diecie. Należy je gotować do uzyskania pełnej miękkości i podawać w postaci gniecionej, bez dodatku tłuszczu lub śmietany. Warto posypać je pszennymi otrębami. Na śniadanie, zamiennie z chlebem, powinno się jeść płatki owsiane z mlekiem lub jogurtem naturalnym. Danie to może stanowić również drugie śniadanie w dziennym jadłospisie. Płatki zawierają spore ilości błonnika, dlatego warto posypywać nimi również sałatki.
W diecie bogatobłonnikowej zaleca się mocne ograniczenie tłuszczu. Dopuszcza się odstępstwa w postaci plastra sera żółtego połączonego z pieczywem żytnim lub razowym oraz chudą wędliną trzy razy w tygodniu. Dieta bogatoresztkowa wymaga całkowitego wyeliminowania słodyczy oraz cukrów. Nie powinno się słodzić kawy ani herbaty, jak również budyniów, kisielów, soków czy deserów. Poranną mocną kawę warto zastąpić niesłodzoną kawą zbożową z chudym mlekiem, a mocną herbatę – naparem z ziół poprawiających trawienie.
Podczas trwania diety wysokobłonnikowej konieczne jest zwiększenie ilości dziennie przyjmowanych płynów do 2-2,5 litra. W przeważającej mierze powinna to być woda mineralna, najlepiej niegazowana, aby nie powodowała wzdęć i dyskomfortu. Kolejne miejsca mogą zająć: słaba herbata, napary ziołowe, kawa zbożowa, mleko oraz niesłodzone soki i kompoty. Zbyt mała ilość przyjmowanych płynów może spowolnić procesy trawienne i doprowadzić do występowania zaparć i zatrzymania wody w organizmie. Przewód pokarmowy powinien być stopniowo przygotowywany do przejścia na dietę wysokobłonnikową. Radykalna zmiana sposobu odżywiania się może być dla organizmu szokiem który będzie skutkował wystąpieniem zaparć, zatrzymań wody w organizmie, biegunek, bólów brzucha i podwyższenia wagi.
Sałatka z jarmużem na 4 sposoby. Szybka porcja zdrowia dla leniwych >>>
Dieta bogatoresztkowa – komu jest zalecana?
Dietę bogatoresztkową mogą stosować dzieci już od pierwszych miesięcy życia. Umożliwia ona uregulowanie wypróżnień, ponieważ wspomaga prace jelita grubego oraz całego układu trawiennego. W przypadku najmłodszych powinno się ją rozpocząć od podawania podwyższonej ilości płynów, w tym naparów ziołowych oraz soków z owoców i warzyw. Następnie warto wprowadzić większe niż dotychczas ilości surowych warzyw i owoców. W końcowym etapie przystosowawczym młodego organizmu do diety błonnikowej wprowadza się kasze, brązowy ryż oraz ciemne pieczywo. W przypadku kolek i zaparć u niemowląt warto podawać napary z kopru włoskiego i rumianku. Można je stosować codziennie zapobiegawczo lub jedynie objawowo. W przypadku dzieci oraz młodzieży należy szczególną uwagę poświęcić tygodniowemu jadłospisowi diety bogatoresztkowej, ponieważ sam błonnik ogranicza wchłanianie witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego rozwoju. Pokarmy powinny być odpowiednio zbilansowane i konsultowane z dietetykiem. Wprowadzenie diety bogatoresztkowej u dzieci będzie doskonałym pomysłem na walkę z nawracającymi zaparciami i problemami z wypróżnieniem, jak również problemy z nadwagą oraz otyłością. Odpowiedź na pytanie: „Dla kogo jest dieta bogatoresztkowa?” jest bardzo prosta – dla wszystkich, w każdym wieku, niezależnie od płci. Zaleca się ją jednak w szczególności osobom narażonym na zachorowanie lub podczas przebiegu:
- zespołu jelita drażliwego,
- raka jelita grubego,
- choroby schyłkowej jelita grubego,
- otyłości,
- nadwagi,
- cukrzycy,
- kamicy żółciowej,
- miażdżycy,
- zaparć i problemów z wypróżnianiem,
- obniżonej perystaltyki jelit.
Dieta bogatoresztkowa – przeciwwskazania
Zdecydowanym przeciwwskazaniem dla zastosowania diety bogatoresztkowej są:
- stany zapalne żołądka, jelit, trzustki, dróg żółciowych,
- nieswoiste zapalenia jelit w okresie zaostrzeń,
- choroba wrzodowa żołądka,
- choroba wrzodowa dwunastnicy,
- niedożywienie,
- niedokrwistość z niedoboru żelaza.
Dieta bogatoresztkowa – jadłospis
Jadłospis diety bogatoresztkowej powinien składać się z pięciu posiłków, które będą jedzone regularnie, w odstępach 2-3 godzinnych od siebie. Każdy z posiłków dobrze jest poprzedzić wypiciem szklanki wody mineralnej. Przed śniadaniem, na czczo zaleca się wypicie szklanki wody z wyciśniętą połową cytryny oraz łyżką stołową octu jabłkowego. Przykładowy przepis na śniadanie w diecie wysokobłonnikowej będzie składał się z kromki chleba pełnoziarnistego żytniego bez masła, ale za to z: sałatą, pomidorem, ogórkiem i rzodkiewką. Trzy razy w tygodniu można sobie pozwolić na plaster szynki lub sera żółtego. Drugie śniadanie może być jedynie warzywną przekąską w postaci plastrów marchewki lub posiłkiem stworzonym z jogurtu naturalnego i pestek słonecznika. Obiad powinien być pożywny, najlepiej dwudaniowy, ale jednocześnie lekkostrawny. Może go tworzyć zupa kalafiorowa z płatkami owsianymi i duszona pierś z kurczaka z sałatką warzywną pokropioną oliwą z oliwek. Kolację należy zjadać na minimum trzy godziny przed planowanym snem, aby organizm zdążył spalić energię z nią przyswojoną. Polecane jest zjedzenie płatek owsianych z mlekiem i owocami sezonowymi.