Reklama

W tym artykule:

  1. Opresyjne ograniczanie praw kobiet
  2. Rejestr ciąż zostaje
Reklama

Rejestr ciąż został wprowadzony w roku 2022 i z miejsca wzbudził oburzenie. Oprócz zaostrzonego prawa aborcyjnego była to kolejna cegiełka w ograniczaniu praw kobiet. Na tle Europy Polska, pod względem praw kobiet, wypada bardzo źle. Poprzednia władza zdecydowała się również na wdrożenie systemu rejestru ciąż, który jawił się jako kolejny sposób na ingerowanie w życie kobiet. Obalenie rządów PIS-u było niejako obietnicą zmian na lepsze. Jak się okazuje, nie zmienia się zbyt wiele.

Czy jesteś feministką?

Świadomość na temat feminizmu wzrosła w ostatnich latach, w Polsce zwłaszcza po wydarzeniach związanych ze Strajkiem Kobiet jesienią 2020 roku. Jednak wiele osób wciąż ma opory przed nazywaniem się feministką (czy feministą), bo z tyłu głowy mają stereotypy i uprzedzenia. Kim więc jest dziś feministka? Jaka jest definicja feminizmu?
Czy jesteś feministką?
fot. Adobe Stock

Opresyjne ograniczanie praw kobiet

Wprowadzenie rejestru ciąż wzbudziło ogromne kontrowersje. Odnotowanie tej informacji w dokumentacji medycznej dawało lekarzom (i nie tylko), uprawnienia do ingerowania w prywatne decyzje takie jak aborcja. Poronienie w domu mogło zostać zinterpretowane jako niedozwolona aborcja, co mogło mieć konsekwencje prawne. W praktyce dochodziło przez to do sytuacji takich, jak w przypadku Izabeli z Pszczyny, której odmówiono adekwatnej pomocy. Lekarz uznał, że zbyt wczesne wywołanie poronienia, będzie uznane za nielegalną aborcję, co dla Izabeli okazało się wyrokiem śmierci. Lekarze z jednej strony mogli kierować się własnym światopoglądem, z drugiej zwlekać z pomocą pacjentce z obawy przed odpowiedzialnością karną. Ruszyła fala gigantycznych protestów, które miały wsparcie u ówczesnej opozycji. Wydawało się, że obalenie rządu PIS-u, to szansa na duże zmiany w prawie aborcyjnym, zgodnie z obietnicami polityków. Tak się jednak nie dzieje.

Więzienie za picie alkoholu w ciąży? To nowy pomysł Rzecznika Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak chciałby zmiany w Kodeksie karnym, zgodnie z którą kobietom w ciąży spożywającym alkohol groziłaby kara pozbawienia wolności.
Więzienie za picie alkoholu w ciąży? To nowy pomysł Rzecznika Praw Dziecka
fot. Getty Images

Rejestr ciąż zostaje

Ministerstwo Zdrowia postanowiło utrzymać rejestr ciąż.

System Informacji Medycznej (SIM) zawiera informacje służące wyłącznie zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentom/pacjentkom. Decyzję o udostępnieniu własnych danych medycznych podejmuje pacjent/pacjentka. Wyjątkiem jest lekarz, pielęgniarka lub położna podstawowej opieki zdrowotnej, wybrani przez pacjenta/pacjentkę

https://twitter.com/MZ_GOV_PL/status/1820861931751870603

Reklama

Sprawę skomentował na Instagramie prawnik Kamil Stępniak i trudno się z nim nie zgodzić:

Ówczesna opozycja grzmiała o zagrożeniu dla praw kobiet i opresyjnym państwie, prokuratorach, którzy będą ścigali kobiety. Teraz optyka już się zmieniła. Po przejęciu władzy jest to zabieganie o dobrobyt kobiet.

Reklama
Reklama
Reklama