Czy władza jest dla lidera najważniejsza? O książce „Wywiad z liderem”
Książka „Wywiad z liderem” jest przeznaczona dla osób, które dopiero planują rozpocząć podróż menedżerską, jak i tych, które są w branży od lat, ale pragną ciągłego doskonalenia. Rozwój, wspinanie się po szczeblach kariery jest dla nich ważne, jak i wyjście ze strefy komfortu. Aby wesprzeć takie osoby, Angelica Pegani postanowiła przeprowadzić aż 80 wywiadów, które stały się podstawą do badań nad przywództwem.
- Książka
W tym artykule:
Informacje o książce „Wywiad z liderem”
Celem tej książki było badanie wizerunku liderów oraz analiza zjawiska przywództwa na podstawie 80 wywiadów pogłębionych. Synonimami do słowa przywództwo jest także władza, panowanie, autorytet. Przywołanie konkretnych sylwetek lidera-kobiety oraz lidera-mężczyzny pokazało, że żaden nie jest idealny, ale także, że żaden nie jest ani gorszy, ani lepszy.
Książka „Wywiad z liderem” jest przeznaczona przede wszystkim dla właścicieli międzynarodowych firm, dyrektorów oraz kierowników korporacji biznesowych, do menedżerów międzynarodowych projektów, wykładowców akademickich z dziedziny ekonomii i zarządzania (i nie tylko), liderów zespołów, do przedsiębiorców – samouków, kobiet i mężczyzn-liderów projektów oraz osób, które chcą zgłębić wiedzę na temat zarządzania.
Według autorki, lider (bez względu na płeć) posiada wady i zalety, a są między nimi podobieństwa i różnice. Posługuje się różnymi stylami przewodzenia, w każdym środowisku pełni podobne funkcje, jednak wyróżnia go styl przywództwa: autorytatywny, demokratyczny lub liberalny. Niemniej, przeważnie style te zazębiają się, tworząc uniwersalny styl przewodzenia. Lidera cechuje przede wszystkim chęć motywowania innych, energia, charyzma oraz zdolność podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych. Odwaga, determinacja, optymizm to kolejne cechy charakterystyczne dla przywódców. Badanie własne, które ukazało wizerunek lidera w indywidualnym wywiadzie pogłębionym, stało się istotnym elementem do wnikliwej analizy stylów liderów oraz poszukiwania odpowiedzi o istotę i funkcje lidera w społeczeństwie.
W literaturze przedmiotu obowiązuje podział na menedżerów oraz liderów, który jest istotny dla zrozumienia specyfiki każdej z tych ról. O tym kryterium piszą szerzej Marek Adamiec i Barbara Kożusznik. Menedżer jest odpowiedzialny przede wszystkim za planowanie, organizowanie oraz kontrolowanie zespołu w przedsiębiorstwie. Przywódca skupia się natomiast na wzbudzaniu motywacji oraz chęci do działania w grupie. Poza tym, przedstawia możliwości, jak kreatywnie i efektywnie planować pracę. Lider kreuje wizję, którą ma realizować menedżer. Można wskazać kilka różnic między menedżerem, a liderem. Ten pierwszy: poleca i nakazuje wykonywanie zadań; wywiera presję na podwładnych, by ci rozliczali się ze swoich zadań w konkretnym terminie; zarządza pracownikami, wyznaczając konkretne zadania (bardzo często), bez możliwości przeciwstawienia się przez pracowników; wyciąga konsekwencje z braku wykonania określonych czynności.
Dla kontrastu, lider: inspiruje oraz proponuje nowe rozwiązania pracy pracownikom firmy; wywiera nacisk na rozliczanie się z określonych zadań; sugeruje pracownikom wzorce do naśladowania oraz dzieli się swoim doświadczeniem; podaje jak największą ilość informacji na temat działalności firmy ich pracownikom, aby czuli się komfortowo; analizuje problemy oraz wyjaśnia, jak zapobiec im w przyszłości.
Przewodzenie oraz zarządzanie to dziedziny pokrewne, ale nie tożsame. Więcej na ten temat pisze R. Griffin „Podstawach zarządzania organizacjami”, który traktuje przewodzenie jako proces polegający na posługiwaniu się bardziej wpływem w grupie aniżeli przymusem. Można by zadać pytanie, czy dobre jest przywództwo, a zarządzanie jest złe? Nauka nie służy do oceniania czegoś w kategoriach dobra czy zła. Nauka ma wyjaśniać. Stąd tak duża ilość przeprowadzonych wywiadów do badań. To pozwoliło na bardziej szczegółowe opisanie fenomenu lidera w XXI wieku.
Przeprowadzone przez autorkę badania oraz zebrane materiały wraz z obszerną literaturą przedmiotu, pozwolą czytelnikom zauważyć konieczność edukacji w dziedzinie przywództwa – przede wszystkim w krajach, gdzie przewodzenie innymi, jako system zarządzania, nie jest wystarczająco rozwinięte, w książce chodzi o komunikację międzykulturową. Budowanie tożsamości kulturowej jest bardzo ważnym czynnikiem podczas przewodzenia czy zarządzania multikulturowym zespołem. Z przeprowadzonych badań wyłania się mnóstwo obecnych stereotypów oraz uprzedzeń, które utrudniają wzajemną komunikację. Aby przezwyciężyć te problemy trzeba zdobyć pewien poziom wiedzy w zakresie komunikacji i wielokulturowości. To pozwala na zwiększenie świadomości dotyczącej swojej kultury, a co za tym idzie lepsze zrozumienie cudzej kultury. By umożliwić rozwój w dziedzinie komunikacji międzykulturowej, należy świadomie przeprowadzać badania naukowe oraz propagować zdobytą wiedzę i przekazywać ją kolejnym pokoleniom.
Autorka książki „Wywiad z liderem”
Angelica Pegani to autorka wielu książek oraz artykułów opublikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych, z wykształcenia dziennikarka prasowa, radiowa i telewizyjna oraz specjalista ds. marketingu. Jest absolwentką studiów dziennikarskich Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów magisterskich z obszaru marketingu Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2018 roku jest absolwentką menedżerskich studiów podyplomowych Politechniki Gdańskiej oraz posiada dyplom Executive Master of Business Administration Szkoły Głównej Menedżerskiej. Doświadczenie w zakresie teorii zarządzania regularnie zdobywa uczestnicząc oraz współorganizując konferencje naukowo-biznesowe, poszerzając swoją wiedzę i umiejętności.