Ćwiczenia na łydki w domu krok po kroku, przykłady i zalety ćwiczeń wysmuklających łydki
Ćwiczenia na łydki pomogą wyszczuplić dolną partię nóg, nadając im zgrabną, seksowną linię. Atrakcyjny wygląd to jednak nie wszystko, regularnie wykonywane, zapobiegną szybkiemu męczeniu nóg, rozciągną mięśnie, poprawią krążenie i wzmocnią naczynia krwionośne. Czy potrzeba lepszej motywacji? Podpowiadamy jakie ćwiczenia na łydki wykonać, by móc cieszyć się zgrabnymi, zdrowymi nogami.
- Redakcja
W tym artykule:
- Ćwiczenia wyszczuplające na łydki – od czego zacząć?
- Ćwiczenia wyszczuplające na łydki – jak długo ćwiczyć?
- Ćwiczenia wyszczuplające na łydki – przykłady
- Ćwiczenia wyszczuplające na łydki – zalety
Ćwiczenia wyszczuplające na łydki – od czego zacząć?
Ćwiczenia na łydki, podobnie jak każda inna forma aktywności fizycznej, wymagają ustalenia planu. Największym błędem początkujących, jest nadgorliwość. Należy wiedzieć, że mięśnie potrzebują czasu na regenerację. Bez tego, o efektach można zapomnieć, za to łatwo o kontuzję, która na kilka tygodni wykluczy jakąkolwiek formę aktywności, sportowej lub rekreacyjnej. Na początek, warto ustalić plan treningowy, którego będziemy się trzymać. Na ćwiczenia łydek poświęcamy 4 dni w tygodniu, trzymając się prostej zasady – po dniu treningowym, następuje dzień beztreningowy, podczas którego mięśnie odpoczywają i „naprawiają” mikrouszkodzenia. Skoro mamy już plan treningowy, można przejść do wykonywania ćwiczeń, jednak te wyszczuplające i modelujące łydki, odkładamy na później. Bezpiecznie jest przyjąć, że twoje ciało nie nawykło do wzmożonej aktywności, więc pierwsze dwa tygodnie warto poświęcić na ćwiczenia rozciągające łydki. W ten sposób, mięśnie przygotują się do właściwego treningu, a ten będzie mniej bolesny. Gdy ciało będzie już odpowiednio przygotowane, wdrażamy trening właściwy, ale nie wykluczając z planu rozciągania. Po treningu wysmuklającym, należy wykonać przynajmniej jedno ćwiczenie rozciągające. Przełoży się to na wyraźnie lepsze efekty. Każdy trening powinien być poprzedzony solidną rozgrzewką. Dzięki temu, zwiększy się ukrwienie i dotlenienie mięśni i w rezultacie – ryzyko kontuzji zostanie zminimalizowane. Zanim zaczniemy wykonywać ćwiczenia na łydki w domu, warto zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Mając do dyspozycji schody, masz już prawie wszystko, czego potrzebujesz. Jeżeli jednak mieszkamy w domu lub mieszkaniu jednokondygnacyjnym, dobrym pomysłem jest zakup prostego stepu. Jest tani i można go nabyć w każdym sklepie sportowym. Oprócz tego, przyda się skakanka i piłka pilatesowa.
O czym jeszcze warto pamiętać? Aby skutecznie wyszczuplić nogi, trening na łydki nie powinien być jedyną praktykowaną formą aktywności. Wynika to z prostego faktu – coś takiego, jak punktowe spalanie tkanki tłuszczowej nie istnieje! Odpowiednio skomponowany trening wzmocni i wyrzeźbi dolne partie mięśni nóg, ale żeby skutecznie wyszczuplić ciało, konieczne będzie wdrożenie treningu cardio, który w miarę nabierania doświadczenia, warto zamienić na interwały. W ten sposób, zyskamy kompleksowy efekt. Warto wiedzieć, że nie ma żadnych przeciwwskazań przed wykonywaniem obu treningów tego samego dnia.
W czasie kwarantanny nie trzeba rezygnować z ćwiczeń. Polecamy najlepsze treningi online >>>
Ćwiczenia wyszczuplające na łydki – jak długo ćwiczyć?
Ćwiczenia na łydki powinny być wykonywane w kilku seriach, składających się z określonej ilości powtórzeń. Przy każdym polecanym ćwiczeniu, podajemy sugerowaną liczbę powtórzeń i serii. Kluczem do sukcesu jest sumienność. Jak wspomnieliśmy wcześniej, twój tydzień powinien uwzględniać 4 dni treningowe. Jeżeli będziesz trzymać się grafiku, wyraźne efekty zobaczysz po około 4-6 tygodniach. Po 8 tygodniach, twoje zgrabne nogi dostrzegą także osoby z twojego otoczenia. W tym miejscu nie powinnaś jednak mówić stop! Pamiętaj, ćwiczysz przede wszystkim dla zdrowia, a poprawa wyglądu to tylko bardzo miły bonus. Ćwicz regularnie, modyfikuj plan i dodawaj do niego następne zestawy ćwiczeń na kolejne partie ciała. Z czasem, aktywność fizyczna wejdzie ci w nawyk, tym bardziej, że szybko dostrzeżesz liczne pozytywne skutki treningu.
Ćwiczenia wyszczuplające na łydki – przykłady
Ćwiczenia na łydki nie są skomplikowane, więc właściwą technikę ich wykonywania opanujesz w mgnieniu oka. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, które warto wdrożyć do swojego planu treningowego.
Trening w domu: Co jest potrzebne, by zacząć ćwiczyć w domu? >>>
Ćwiczenia rozciągające łydki – ćwiczenie nr. 1 (3 serie po 5 powtórzeń):
stań przed krzesłem w pozycji ze złączonymi nogami,
oprzyj dłonie o siedzisko i przyjmuj pozycję jak do pompek,
pochyl się nad krzesłem (stopy przez cały czas muszą przylegać do podłogi),
napnij łydki i wytrzymaj 20 sekund.
Ćwiczenia rozciągające łydki – ćwiczenie nr. 2 (3 serie po 15 powtórzeń):
stań w niewielkim rozkroku, oprzyj ręce na biodrach,
podnieś pięty, wspinając się na palcach,
napnij mięśnie łydek.
Ćwiczenia wysmuklające łydki – ćwiczenie nr. 1 (3 serie po 2 minuty):
chwyć skakankę,
stań w pozycji wyprostowanej, z wciągniętym brzuchem,
ugnij kolana i zacznij skakać na palcach,
łokcie trzymaj przy tułowiu, odchylaj dłonie, barki utrzymuj nieruchome.
Ćwiczenia wysmuklające łydki – ćwiczenie nr.2 (3 serie po 25 powtórzeń):
usiądź przed ścianą w pozycji z wyprostowanymi nogami,
podeprzyj się rękami wyprostowanymi w łokciach,
między stopami a ścianą umieść piłkę do pilatesu,
wykonuj nacisk stopami na piłkę, pamiętając o napięciu mięśni łydek.
Ćwiczenia wysmuklające łydki – ćwiczenie nr. 3 (3 serie po 25 powtórzeń):
stań na stepie w pozycji wyprostowanej, w taki sposób, żeby połowa stopy znajdowała się poza jego krawędzią (warto znaleźć punkty asekuracyjne, aby łatwiej utrzymać równowagę),
stopy powinny być ustawione równolegle do siebie,
wznoś się i opuszczaj na palcach, w taki sposób, żeby pięty wykonywały ruch w płaszczyźnie góra-dół.
Jak wyszczuplić uda? Oto 5 ćwiczeń, które pomogą, jeśli chcecie nad nimi popracować
Ćwiczenia wyszczuplające na łydki – zalety
Ćwiczenia na łydki mają wiele zalet, a największą jest możliwość przeprowadzenia treningu w domu. Brak sprzętu (który wymieniliśmy wcześniej) nie jest żadną przeszkodą, bo step można zastąpić grubymi książkami w twardej oprawie, piłkę pilatesową – mięsistą poduszką, a skakankę - odpowiednio długim kawałkiem sznurka.
Jakie efekty dają ćwiczenia na łydki? Szybko zauważysz, że twoje mięśnie stają się bardziej elastyczne i odporne na zmęczenie. Pod koniec ciężkiego dnia w pracy, nie będziesz odczuwać nieprzyjemnego efektu zmęczonych nóg. Chcesz cieszyć się pięknymi nogami bez żylaków i pajączków? Regularnie ćwicz łydki! Poprawiając krążenie, wzmacniasz ścianki naczyń krwionośnych. Nie można też nie wspomnieć, że trening na łydki sprzyja dobremu samopoczuciu. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie wysiłku fizycznego, wydzielane są endorfiny. Świetnie wyglądające, zdrowe nogi i uśmiech na twarzy? To naprawdę łatwe!