Chce ci się ciągle płakać przed okresem i w jego trakcie? Wiemy dlaczego!
I nie jest to płacz ze śmiechu. Przed i podczas miesiączkowania doświadczamy całej gamy emocji. A przynajmniej sporo z nas. Raz jesteśmy smutne, by sekundę później wybuchnąć z wściekłości. Często kończymy zalane łzami. Dlaczego tak się dzieje?
- Paulina Kulig
W tym artykule:
- PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego
- Dlaczego chce mi się ciągle płakać przed lub podczas okresu?
- Czy można zaradzić wybuchom płaczu przed lub w trakcie okresu?
- PMS a styl życia
Kolejne pytanie rodzi się samo – czy można temu jakoś zaradzić? Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) skutecznie potrafi popsuć nam szyki. Wpływa na nastrój, samopoczucie, a nawet relacje z ludźmi. A wydawać by się mogło, że nasze rozdrażnienie jest nieuzasadnione.
PMS – zespół napięcia przedmiesiączkowego
Tak naprawdę istnieją powody, przez które płaczemy, przed okresem lub wtedy, kiedy już go mamy. Uzasadnienie znajdziemy w biologii. Ginekolodzy wyjaśniają, że wahania nastroju, niepokój, smutek – to wszystką są normalne objawy PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dotyczy to 75% kobiet, które w różnym stopniu odczuwają dyskomfort przed nadchodzącą miesiączką lub podczas jej trwania. Wyjaśniamy, o co dokładnie chodzi.
Dlaczego chce mi się ciągle płakać przed lub podczas okresu?
Jest to związane ze zmianami hormonalnymi, które trwają podczas całego cyklu. Poziom hormonów jajników zmienia się cyklicznie, a niektóre z nich (szczególnie progesteron) mogą znacząco wpływać na nastrój. To właśnie sprawia, że odczuwamy przygnębienie i stany depresyjne, które prowadzą do płaczu. Podczas fazy lutealnej (14-28 dzień), po owulacji, poziom progesteronu zaczyna rosnąć i w przypadku zajścia w ciążę utrzymuje się wysoki. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, poziom progesteronu zaczyna spadać i rozpoczyna się czas, w którym możemy doświadczyć stanów emocjonalnego rozdrażnienia. Nie wiadomo, dlaczego niektóre kobiety są bardziej podatne na to lub mają więcej objawów, a inne mniej. Może to mieć związek z wrażliwością na niektóre hormony, a także z poziomem fluktuacji tychże hormonów. Jeśli jednak te objawy mają wpływ na pracę, życie lub relacje, warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym czy też ginekolożką lub ginekologiem.
Czy można zaradzić wybuchom płaczu przed lub w trakcie okresu?
Pomocne może być przyjmowanie witaminy B-6 (pirydoksyny) i suplementów ziołowych, takich jak olej z wiesiołka. Eksperci i ekspertki od żywienia zalecają również ograniczenie kofeiny, cukru i nabiału. Pigułki antykoncepcyjne także są uznawane za powszechny środek na zmniejszenie dolegliwości związanych z PMS. Dobrze jest być świadomą tych symptomów i poprosić w tym czasie o wsparcie rodziny oraz przyjaciół.
Bleed It Out: PMS, czyli wszystko nie tak
W kolejnej odsłonie projektu Bleed It Out Glamour x Your KAYA poruszamy temat PMS. W ramach przypomnienia – nasza wspólna akcja to cykl artykułów, w których dzielimy się z wami naszą wiedzą i pasją do obalania tabu związanego z miesiączką.PMS a styl życia
Te porady nie zmienią naszego nastroju, ale mogą sprawić, że lepiej sobie z nim poradzimy.
- Delikatne ćwiczenia, nawet podczas okresu mogą rozluźnić ciało i umysł. Cardio nie będzie dobrym rozwiązaniem, ale już uspokajające rozciąganie tak. Uwalniana podczas ćwiczeń serotonina pomaga regulować nastrój, zwiększa uczucie szczęścia i zmniejsza niepokój. Ćwiczenia pomagają nam również lepiej spać i wspierają organizm w wykonywaniu innych funkcji życiowych.
- Zdrowa dieta to podstawa. Bogata w świeże owoce i warzywa, o niskiej zawartości cukrów rafinowanych i przetworzonej żywności. Aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu należy pić dużo wody, może być z dodatkiem cytryny, mięty, miodu, lawendy, a nawet soli, jeśli chcemy przygotować domowy izotonik.
- Alkohol szkodzi zdrowiu psychicznemu, fizycznemu i urodzie. Zminimalizowanie jego spożycia pozytywnie odbije się na naszym samopoczuciu.
- Media społecznościowe mogą być wyjątkowo pożytecznie, jeśli dobrze je wykorzystamy – sprawią, że będziemy cały czas zajęte (i odwrócą uwagę od nieprzyjemnego nastroju). Można też porozmawiać z innymi osobami, które przechodzą przez to samo doświadczenie, by rozwijać mechanizmy radzenia sobie w tej sytuacji.
- Głębokie oddychanie, medytacja, ulubiona muzyka lub film – są zawsze dobrym wyjściem!
Czy można uprawiać jogę podczas okresu?
Joga obok pilatesu to jedna z popularniejszych ostatnio aktywności. I bardzo dobrze! Bo ma mnóstwo zalet a od czasu pandemii można znaleźć sporo atrakcyjnych zajęć odbywających się online. Czy można jednak bezpiecznie praktykować jogę w trakcie miesiączki?