Bed rotting ma coraz więcej zwolenników. Psychologowie odpowiadają, czy to naprawdę dobry sposób na relaks
Po długim czasie przekonywania, że sukces można osiągnąć, jedynie poświęcając się pracy, od dłuższego czasu wiemy, że to work-life-balance jest najzdrowszą opcją dla ciała i psychiki. Odpoczynek jest bardzo ważny, ale teraz idziemy krok dalej. Furorę robi bed rotting.
W tym artykule:
Jeszcze kilka lat temu bed rotting prawdopodobnie byłby bardzo skrytykowany i uznany za czas zupełnie bezproduktywny. Wierzyliśmy, że sukces można osiągnąć jedynie dzięki ciężkiej pracy, a odpoczynek powinien być aktywny, najlepiej zorganizowany w formie zagranicznych wakacji. Teraz wiemy, że praca ponad siły wiele osób doprowadziła do wypalenia zawodowego, a luksusowe wakacje bywają przereklamowane. Dążenie do work-life-balance to duża zmiana w podejściu do życia i niewątpliwie pozytywna. A jak jest z tym odpoczynkiem? Każdy interpretuje go po swojemu. Przejawem nowego podejścia jest zjawisko bed rotting.
Budzisz się o 3 nad ranem? „No i ekstra” – mówi ekspert, który „uczył spać” Cristiano Ronaldo.
Budzenie się o 3 nad ranem owiane jest jakimś mitem. Jedni mówią – to stres, inni – wątroba, jeszcze inni – magia, smartfony, synchroniczność. Nick Littlehales mówi „to normalne”. I to ja rozumiem.Bed rotting – co to znaczy?
Bed rotting w Polsce doczekało się dwóch tłumaczeń o zupełnie odmiennych konotacjach. Pierwsza to wylegiwanie się w łóżku, druga to gnicie w łóżku. I już tu widać jak skrajnie można to zjawisko interpretować. Może to być pokłosie różnic pokoleniowych, na TikToku robi furorę wśród generacji Z. Poza nim reakcje są różne. Jak można się domyślić bed rotting oznacza spędzenie całego dnia w łóżku, ale nie chodzi tylko o sen. Drzemki są istotne, ale chodzi bardziej spędzanie czasu mało produktywnie, ale za to bardzo przyjemnie. Można oglądać seriale, filmy (niekoniecznie ambitne), grać w gry, jeść ulubione dania i scrollować bez wyrzutów sumienia media społecznościowe. Zapomina się o obowiązkach, odcina od pracy zawodowej, ale i tych w domu (np. sprzątania). Liczy się beztroskie wylegiwanie w łóżku przez cały dzień, regeneracja i zwolnienie tempa. Zwolennicy bed rottingu przekonują, że w ten sposób można wypocząć lepiej niż na wakacjach, ponieważ organizm potrzebuje takiego spokojnego czasu, w bezpiecznym miejscu, jakim jest dom, no i łóżko. Dla wielu osób takie odpoczywanie może być całkiem sporym wyzwaniem, ale warto spróbować. Jako trend jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego życia, które często bywa stresujące i wymagające.
Pokolenie Sephora podbija internet. Gen Z i Millenialsi przecierają oczy ze zdumienia
Choć media społecznościowe funkcjonują w naszym życiu od niemal kilkunastu lat, to jednak TikTok dokonał największej rewolucji, szczególnie u młodszych użytkowników. Ta jakże angażująca platforma powoli stała się miejscem dyktującym różnej maści trendy. Na tym gruncie wyrosło pokolenie Sephora.Bed rotting okiem specjalistów
Całodzienne wylegiwanie w łóżku stało się na tyle popularne, że przyjrzeli mu się psychologowie. Courtney DeAngelis, psycholożka z NewYork-Presbyterian/Columbia University Irving Medical Center mówi, że:
Bed rotting ma swoje zalety. W małych dawkach może dać odpoczynek ciału i pomóc złagodzić stres czy zmęczenie, szczególnie osobom, które spędzają długie godziny w wyczerpującej psychicznie lub fizycznie pracy. To może pomóc im naładować baterie.
Podobnego zdania jest dr Nicole Hollingshead, psycholożka z Ohio State University Wexner Medical Center zauważa, że:
Społeczeństwa zachodnie tradycyjnie kładą zbyt duży nacisk na bycie zajętym i produktywne spędzanie czasu. A to prowadzi do poczucia wypalenia, nie daje czasu na odpoczynek lub naładowanie akumulatorów bez posądzania o „bycie leniwym”.
Jak rzucić słodycze w jeden weekend? 10 zasad ekspertki, po których powiesz cukrowi „bye bye”
Uzależnienie od słodyczy to słodka tajemnica wielu kobiet. Słodka i nieopłacalna. Miałaś już nieraz pokusę, aby je rzucić? To proces. Zacznij go tutaj, dzisiaj, w tej chwili.Ciemne strony bed rotting
Bed rotting ma jednak i negatywną stronę. Jeśli pozwalamy sobie na nie często może przyczynić się do izolacji od społeczeństwa i problemów zawodowych. W ten sposób na dłuższą metę można zaniedbać relacje i zdrowie, przez brak ruchu. Specjaliści podkreślają, że za takim relaksem może stać głębszy problem. Dr Ryan Sultan z Columbia University Irving Medical Center/New York State Psychiatric Institute ostrzega:
Jeśli gnicie w łóżku staje się nawykowym zachowaniem, potencjalnie może to być oznaką depresji lub innych problemów ze zdrowiem psychicznym. Ważne jest, aby mieć to na uwadze i nie pozwolić, aby bed rotting stał się rutyną.