Reklama

Za nami kolejny dzień wojny. Osoby prywatne oraz firmy na wiele sposobów próbują pomagać uchodźcom z Ukrainy, każdego dnia pracując nad nowymi inicjatywami. Nieprawdopodobna solidarność, a także imponująca ilość ludzi, którzy angażują się w tym temacie - to wszystko napawa optymizmem w tych niełatwych czasach.

Reklama

Jedną z form wsparcia ukraińskich dzieci jest projekt Storytel. Na stronie kazkowyjswit.pl Storytel udostępnił katalog bajek w formie audiobooków. Bajki dostępne są także w aplikacji Storytel.

Bogatą listę tworzą nie tylko klasyczne historie, ale również produkcje Storytel Original – wszystkie przetłumaczone na język ukraiński. To wspaniała inicjatywa, dzięki której najmłodsi, czyli ci najbardziej bezbronni w obliczu wojny, mają okazję choć przez moment poczuć namiastkę normalności.

Materiały prasowe

Wojna w Ukrainie. Powstał poradnik dla osób goszczących uchodźczynie i uchodźców

W związku z napaścią Rosji na Ukrainę do Polski trafiają tysiące uchodźczyń i uchodźców z dotkniętego działaniami wojennymi kraju. Jak przyjąć ich w swoim domu, by zapewnić obu stronom jak największy komfort? O tym mówi poradnik przygotowany przez psychotraumatolożkę Katarzynę Podleską dla Fundacji HumanDoc.
Wojna w Ukrainie
fot. Getty Images

„Bajkowy świat": na przekór wojnie

Ta inicjatywa to bez wątpienia ogromne wsparcie tych najmłodszych. Pozwala ukraińskim dzieciom nie tylko odciąć się chwilowo od bieżących, trudnych do zrozumienia nawet w przypadku osób dorosłych, wydarzeń, ale także wrócić myślami do znanego im dotąd świata. Bajki zostały nagrane przez ukraińskich lektorów, w ich ojczystym języku.

Jak pomagać uchodźcom i uchodźczyniom na granicy polsko-ukraińskiej? Jak bezpiecznie korzystać z pomocy?

Jak uchronić uchodźczynie i uchodźców przed nieuczciwymi ofertami „pomocy”? I co możesz zrobić, by osoby przekraczające granice poczuły się z tobą bezpiecznie?  Oto garść wskazówek i niezbędnych informacji – przekaż je swoim bliskim, kolegom, znajomym, którzy uciekając przed wojną, chcą znaleźć schronienie w Polsce, ale także tym, którzy chcą pomagać.
Wojna w Ukrainie
fot. Getty Images

W katalogu znaleźć można klasyki, takie jak np. „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek” czy „Królowa Śniegu”. Ponadto zbiory zasilają także produkcje Storytel Original, czyli serie „Hania i Kudłaty Pies”, „Detektyw Ząbek” (w produkcji) i „Dobranocki”. Co ważne, lista bajek będzie stopniowo poszerzać się o nowe tytuły.
W planach są również nagrania wideo, na których Nataliia Hnitiy (do niedawna aktorka teatru lalek w Połtawie) oraz Valentyna Nazdoymynoha (autorka książek dla dzieci) będą czytały kolejne bajki. Jedną z bajek, które poszerzą listę Storytel, będzie (napisana przez Natalię) bajka o Mróweczce Daszy.

To historia małej mrówki, która pewnego dnia razem z mamą musi opuścić dom. Przejęta Dasza trafia do innego kraju, w którym poznaje sympatyczną mrówkę o imieniu Jaś i odkrywa, że nowy, nieznany świat jest nie tylko bardzo ciekawy, ale też przyjaźnie do niej nastawiony.

Reklama

Audiobooki dostępne są na stronie kazkowyjswit.pl (bajkowy świat) i w aplikacji Storytel.

Reklama
Reklama
Reklama