5 najtańszych europejskich stolic idealnych na weekend i nie tylko
Te miasta są nieco mniej popularne, niż inne europejskie stolice. Co wcale nie oznacza, że nie warto ich odwiedzić. Szczególnie, że kuszą nie tylko piękna architekturą, ale również atrakcyjnymi, znacznie niższymi cenami.
- Redakcja
Paryż, Londyn, Barcelona i Rzym są fajne, ale umówmy się - też trochę przereklamowane. O innych europejskich stolicach mówi się znacznie mniej, co jednak nie oznacza, że nie warto ich odwiedzić. Co więcej, można to zrobić za naprawdę niewielkie pieniądze. Serwis Skyscanner przygotował nawet szczegółowe zestawienie, jaki budżet powinniśmy posiadać, udając się w wybrane miejsce. Obejmuje on zarówno ceny za bilet lotniczy, jak i zakwaterowanie, atrakcje, jedzenie oraz komunikację miejską. Jak powstało to zestawienie? Koszty lotów i hoteli zostały opracowane na podstawie danych ze skyscanner.pl, natomiast średnie wydatki na jedzenie komunikacji i atrakcje z numbeo.com oraz priceoftravel.com. Ceny są oczywiście orientacyjne i zaokrąglone, ale spokojnie można się nimi sugerować. Warto też dodać, że przy wyliczaniu dziennego budżetu wzięto pod uwagę: opłatę za jeden nocleg, wydatki dzienne na jedzenie bez specjalnego oszczędzania (dwa posiłki w tańszej restauracji, kawa, woda, śniadanie: chleb i jajka), komunikację miejską (przejazd w tę i z powrotem), jak również średni koszt atrakcji w danym mieście. Co z tego wyszło? Sprawdźcie!
1 z 5
Kijów, Ukraina
Lwów jest już dobrze znany polskim turystom, natomiast Kijów wciąż czeka na swoje pięć minut. Z jednej strony w tym mieście można podziwiać imponujące, złociste obiekty sakralne jak klasztor Peczerska Ławra, Sobór Mądrości Bożej, czy Sobór Św. Zofii, a z drugiej strony działają tu trudniejsze w odbiorze, ale historyczne i emocjonalnie ważne miejsca, jak Muzeum Czarnobylskie (20 hrywien wstęp, 50 hrywien przewodnik w języku angielskim, razem nieco ponad 9 złotych) - poleca serwis Skyscanner. Amatorzy spacerów z przewodnikiem i tu poczują się jak ryba w wodzie – są organizowane niemal każdego dnia z różnych punktów w centrum miasta. Niezwykle tania jest tu komunikacja miejska. Żeton na metro kosztuje (dosłownie) grosze - 5 hrywien. To przynajmniej pięć razy mniej niż w Warszawie. Barszcz ukraiński, zupa solanka czy pierogi to potrawy, które przyciągają do Kijowa głodne, ale wymagające, jeśli chodzi o smak, brzuchy. W stolicy Ukrainy funkcjonują sieciowe bary samoobsługowe, gdzie można zjeść tanio - suty obiad to koszt ok. 13-15 zł. Lokalne hostele urzekną niejednego – Kijów pod względem niedrogiej bazy noclegowej rozwija się coraz prężniej, a wiele z nich jakością mogłoby konkurować z zachodnimi metropoliami, z Paryżem na czele. .
KIJÓW - przykładowe koszty na wyjeździe
Lot w obie strony: 130 zł
Koszt zakwaterowania / doba: 15 zł
Średnia cena atrakcji: 2 zł
Dzienny koszt jedzenia: 41 zł
Komunikacja / bilet w jedną stronę: 0,7 zł
Dzienny koszt pobytu to około: 59 zł
2 z 5
Sofia, Bułgaria
Bułgaria to nie tylko kurorty na wybrzeżu, również stolica ma turystom wiele do zaoferowania. Bezpłatnie można zwiedzić obiekty sakralne, między innymi najstarszą cerkiew w mieście Rotundę Św. Jerzego, jak i imponujący z zewnątrz (kopuły i ponad pięćdziesięciometrowa dzwonnica) oraz wewnątrz (freski i zdobienia) Sobór Św. Aleksandra Newskiego. Spod niego kwiatowo-orientalny zapach poniesie wprost do ogrodu botanicznego. Wstęp kosztuje niecałe 9 złotych. Bilet dzienny komunikacji miejskiej, polecany dla turysty, kosztuje ok. 8,5 zł. W centrum miasta najniższymi cenami będą kusić pokoje wspólne dla kilku podróżnych w lokalnych hostelach. Warto rozważyć wynajem apartamentu - wybór jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie, w bardzo konkurencyjnej cenie - podaje Skyscanner.
SOFIA - przykładowe koszty na wyjeździe
Lot w obie strony: 300 zł
Koszt zakwaterowania / doba: 30 zł
Średnia cena atrakcji: 11 zł
Dzienny koszt jedzenia: 60 zł
Komunikacja / bilet w jedną stronę: 3,4 zł
Dzienny koszt pobytu to około: 108 zł
3 z 5
Belgrad, Serbia
Jeśli chcesz w pełni zrozumieć bałkańska duszę, to warto odwiedzić miasto. Najbardziej ekonomicznym sposobem zakwaterowania (i to w centrum miasta) według serwisu Skyscanner jest współdzielony pokój w hostelu. Podróżujących niskokosztowo ucieszy fakt, że codziennie z Placu Republiki startują darmowe spacery z przewodnikiem po mieście. W opcji zwiedzania Starego Miasta znajdują się same największe zabytki: park i twierdza Kalemegdan, widoki na Dunaj i Sawę czy oddychająca sztuką ulica Skadarlija. Po pyszne jedzenie i lokalne klimaty warto wybrać się na targ Kalenić. Stolicę Serbii śmiało można zwiedzać pieszo lub rowerem.
BELGRAD - przykładowe koszty na wyjeździe
Lot w obie strony: 400 zł
Koszt zakwaterowania / doba: 35 zł
Średnia cena atrakcji: 12 zł
Dzienny koszt jedzenia: 59 zł
Komunikacja / bilet w jedną stronę: 3 zł
Dzienny koszt pobytu to około: 112 zł
4 z 5
Bukareszt, Rumunia
Większość zabytków stolicy Rumunii znajduje się w centrum miasta, co umożliwia rezygnację z komunikacji miejskiej i zwiedzanie piesze. Gdzie najlepiej się powłóczyć? Według serwisu Skyscanner, Bukareszt to istna hybryda, miasto malowniczych i zabytkowych kościołów i katedr, wplecionych w socjalistyczną architekturę – ich lokalizacja zaskoczy niejednego. Oprócz pałacu Ceausescu jest tam wiele do zobaczenia. Udając się wzdłuż Calea Victoriei natrafi się na wiele architektonicznych cudeniek, które sąsiadują z monumentalnymi budowlami w stylu socjalistycznym. Z kolei należąca do najstarszej części Bukaresztu ulica Lipscani kusi barami, knajpkami i odrestaurowanymi kamienicami. Za sycący posiłek w restauracji zapłaci się przeciętnie 26 złotych. Jeśli w ramach pamiątki z podróży będziemy chcieli przywieźć dobre wino, będzie nas ono kosztowało około 20 złotych.
BUKARESZT - przykładowe koszty na wyjeździe
Lot w obie strony: 200 zł
Koszt zakwaterowania / doba: 30 zł
Średnia cena atrakcji: 19 zł
Dzienny koszt jedzenia: 76 zł
Komunikacja / bilet w jedną stronę: 1,4 zł
Dzienny koszt pobytu to około:128 zł
5 z 5
Budapeszt, Węgry
Budapeszt to istna feria smaków, dźwięków, kolorów. Piekne monumentalne i zabytkowe kamienice w centrum miasta kuszą niedrogim noclegiem i estetycznymi doznaniami – stare latarnie, klatki schodowe, wewnętrzne podwórka (studnie), rzeźbione poręcze i znacznie więcej odkryjemy w każdej z nich. W stolicy Węgier można zjeść solidnie i niedrogo. Ceny za langosza (drożdżowy placek z dodatkami) zaczynają się od 4 złotych (wersja podstawowa) po 12 złotych z większą ilością dodatków. Smakujący nie tylko regionalne pyszności, ale i miejscowe zwyczaje powinni udać się do Centralnej Hali Targowej, gdzie znajdzie się w bród lokalnych przysmaków. Nie trzeba nic kupować, wystarczy poczuć atmosferę tego miejsca i zachwycać się smakowitościami, jakie można tu dostać (ach, te przyprawy!). W Budapeszcie do dyspozycji turystów jest wiele możliwości tańszego noclegu (hostele, pokoje lub lokale do wynajęcia) w samym sercu miasta. Jak podaje Skyscanner, za wstęp do większości miejsc trzeba zapłacić, ale bez trudu znajdzie się i te, które nie wymagają opłat. Przykładowo, wejście do Parlamentu kosztuje niespełna 30 złotych - to cena dla obywateli Unii Europejskiej. Można wziąć także udział w bezpłatnych spacerach po mieście z przewodnikiem. Całkowicie za darmo podziwia się nurt Dunaju i Most Łańcuchowy. Frajdą samą w sobie jest przejażdżka budapesztańskim metrem - jedna z nitek, wybudowana pod koniec dziewiętnastego wieku należy do listy światowego dziedzictwa UNESCO.
BUDAPESZT - przykładowe koszty na wyjeździe
Lot w obie strony: 200 zł
Koszt zakwaterowania / doba: 30 zł
Średnia cena atrakcji: 31 zł
Dzienny koszt jedzenia: 63 zł
Komunikacja / bilet w jedną stronę: 5 zł
Dzienny koszt pobytu to około: 134 zł